Egzersiz gençleştiriyor

Egzersize başlamak için geç kaldığınızı düşünmeyin. Düzenli egzersiz cildinizin beyninizin ve bedeninizin gençleşmesinde önemli rol sahibi...

Egzersiz yapmanın daha iyi görünmeye sebep olduğunu herkes bilir. Ama artık gençleştirdiği de söyleniyor. Üstelik kast edilen sadece daha genç görünmek değil. Aslında vücudunuzun her hücresinde biyolojik saati geri çevirebilir.
Koruyucu Hekimlik Araştırma Enstitüsü kurucusu Dr. Dean Ornish “Vücudunuzdaki her kromozomun telomer denilen koruyucu bir kapağı vardır. Egzersiz yapmak bu koruyucu kapakların dayanıklılığını artırır bu da daha az hastalık ve daha uzun bir hayat demektir” dedi.
Daha sağlıklı bir cilt sağlıyor

Egzersiz cilt için de iyidir. 40 yaş ve üstündeki katılımcıların deri örnekleri üzerinde yapılan araştırmada düzenli egzersiz yapanların mikroskobik düzeyde ciltlerinin 30'lu hatta 20'li yaşlardaki insanlara daha yakın olduğu ortaya çıktı.
Şimdiye kadar yeterince egzersiz yapmamış olabilirsiniz başlamak için çok geç kaldığınızı düşünmeyin. Aynı araştırmada 65 yaş ve üzerindeki katılımcılardan haftada 2 kez 30’ar dakika boyunca aerobik yapması istendi ve fazla değil 3 ay sonra deri örneklerine bakıldığında 20 yaş gençleştikleri gözlemlendi.
Araştırmacılar tüm bunların arkasındakinin egzersiz sırasında kaslar tarafından serbest bırakılan çeşitli maddeler olabileceğine inanıyor.

1 sene düzenli egzersiz beyni gençleştiriyor

“Eskiden belli sayıda beyin hücresiyle doğduğumuzu düşünürdük” diyen Dr. Ornish“Şimdi bunun bu kadar basit olmadığını biliyoruz” dedi. Nöron sürüş tarafından yeni beyin hücrelerinin oluşturulmasında egzersiz genellikle yaşlanmaya eşlik eden beyin büzülmesine karşı mücadele veriyor. Hatta yapılan araştırmalara göre sadece 1 sene boyunca düzenli egzersiz yapan yetişkinlerde hipokampus (hafıza merkezi) boyutu artıyor ve beyin yaşı 2 sene gençleşiyor.
Yorgunluk yaşınızla değil hareketsizlikle alakalı

Eğer kendinizi halsiz hissediyorsanız hemen egzersize başlayın. İngiliz araştırmacılara göre yorgunluk yaşınızdan çok ne kadar hareket ettiğinizle alakalı. 55 ile 79 yaşlarında düzenli olarak bisiklete binen insanlar yaşlılık testlerinde kendilerinden daha genç olan kişilerle aynı performansı sergiliyor. Ayrıca denge refleks ve metabolik sağlıkları da genç insanların seviyelerine varıyor.