Birinci görev : hormonlarınızı tanıyın
Uzman hekimler endorfin yani “mutluluk” hormonlarının bireylere egzersizi sevdirdiğini söylüyor. Bu hormonlar bünyenin ağrı kesicileri stres azaltıcılarına ek olarak fiziksel hareket sonucu salgılanmaktadırlar. Endorfinlerin vücuttaki etkisi iki biçimde gözlemlenmektedir : Vücuttaki öteki kimyasallara bağlanarak egzersiz sırasında ağrıyı engelliyor veya vücuda sinyal göndererek dopamin salgılamasını buna bağlı olarak da egzersizden zevk alınmasını ve mutlu olmayı sağlıyor.

Sınırlarınızı zorlayın
Eğer egzersiz esnasında veya sonrasında endorfin miktarını artmasını yaşamadıysanız bu gerekli biçimde egzersiz yapmadığınızı işaret ediyor. Uzmanlara göre insanların endorfin üretiminin herkesten farklı olduğunu fakat bunu etkinleştirmek amacıyla ağır ve şiddetli spor yapmak gerektiğini söylüyor.

‘Kişisel fitness egzersizinizi’ bulun
Spor eğitmenleri egzersiz yapan insanlara ‘kendinizin antrenörü olun’ tavsiyesinde bulunuyor. Çalışırken diğer bireyler için hazırlanan spor programları yerine size göre olan düzenli olarak uygulayabileceğinize inandığınız bir program belirleyin. Mesela ; sabah mı öğlen mi daha etkili çalışıyorsunuz ? Açık havada mı yoksa kapalı salonlarda mı çalışmayı tercih ediyorsunuz ? Sizin için spor ‘benim zamanım’ mı demek yoksa ‘arkadaşlarla geçirdiğim zaman’ anlamına mı geliyor ?
Egzersizlerinizi planlayın
Eğer dürüst olarak ‘planlama yapmasam da düzenli olarak egzersizler sporlar yapabiliyorum’ diyebiliyorsanız bu mükemmel bir durum ! Ama bu sözü diyemiyorsanız kendinize acilen bir plan yapmalısınız. Sizin için uzun süreli belki de aylık planlar yapmak çok mühim sadece bir hafta sonu yürüyüşü için dahi… Aksi durumda egzersiz yapamayacağınızı asla unutmayın. Ve realist yani gerçekçi olun! Eğer cuma akşamı katılacağınız bir aktivite varsa cumartesi sabahı spor yapmayı planlamayın.

Saat hesabına takılmayın
Çalışıyor olabilirsiniz okulunuz olabilir vakit sorunu yaşıyor olabilirsiniz : haftada beş kez spor yapmak imkansız bir hedeftir sizin için. Bu sebeple günleri boşverin ve kendinize hedef dakikalar veya saatler seçin. Bir haftada toplam 10.080 dakika olduğunu düşünürsek kendinize hedef dakika belirleyin ama günde minimum 60 dakika yani bir saat spor yapın. Birkaç hafta elinizden geldiğince hedefinize ulaşmayı hatta hedefinizi geçmeyi deneyin lakin her zaman en azından sınıra ulaşmaya çalışın.

Sabırlı olun
Bir spor dalını veya egzersizi hemen sevmeyi beklemeyin. Unutmaması gereken bir durum vardır ki seçtiğiniz spor dalına bağlanmanız zaman alabilir bu da egzersize bakış açınızı gölgeleyebilir. Fakat kesinlikle ona bir şans verin ! Gerekirse antrenmanlarınızı yavaştan alın. Böylelikle hızlı bir başlangıçla kendinizi yaralama ihtimalinden de kurtulabilirsiniz. Bitirdiğiniz her egzersiz sonucunda daha sağlıklı ve zinde bir yaşama adım attığınızı anımsayın…
Arkadaş edinin
Spor eğitmenleri antrenmanları daha eğlenceli duruma getirmek amacıyla bir arkadaşın size fayfalı olacağı konusunda anlaşıyor. Tabi ki bu olayın sizi duygusal olarak spora bağlaması da cabası… Çünkü her iki birey de birbirine yardımcı olmak için birbirini motive etmeye çalışıyor. Araştırmalara göre egzersizin sosyal bir tarafı olduğunu insanların da temelde sporu bu sebeple bırakmak istemediğini gösteriyor.