Beyin fonksiyonlarını korumak ve belleği geliştirmek çok önemlidir. Yaşamımızda her şeyi aklımızda tutmamız mümkün olmuyor.

Bir bilgiyi sürekli hatırlamamız için ise uzun vadeli belleği kullanmamız gerekiyor. Bunun için ise beslenmemize dikkat etmemiz son derece önemli. Beyin çok sofistike bir yapıya sahip olsa da bir organ ve ona yararlı gelecek işlevini daha güçlü kılacak besinler mevcut. İşte bu besinler;

Yaban Mersini: Antioksidan dolu olan bir meyvedir. İçerisinde bulunan hipokampus sayesinde beyin hücrelerinin üretimi artar. Günde 1 avuç yemenizde fayda var. Alzheimer hastaları için önerilen bir meyvedir. Hastalığı engeller ve hastalık sürecini yavaşlatır.

Yeşil Çay: İşlenmemiş yapraklardan yapılan çay içinde polifenoller barındırır. Polifenoller içerisinde EGCG adı verilen bir antioksidan bulundurur ve bu antioksidan beyni korur. Beyinde bir tabaka halinde birikir ve fazla protein miktarını düşürür. Günde 2 bardak içilmesi tavsiye ediliyor.

Bitter Çikolata: Çikolata deyip geçmemeniz gereken içinde antioksidan barındıran özel bir yiyecektir. Antioksidan bakımından oldukça zengindir. İçerisindeki antioksidanlar beyinde oksidasyonu engeller ve iltihab oluşmamasını sağlar azaltır.

Elma: Günde bir elma yerseniz Alzheimer karşısında dimdik durmanız mümkün. Elma C vitamini açısından son derece zengin ve C vitamini Alzheimer tedavisinde oldukça önemlidir. Aynı zamanda elma içinde bulunan quercetin beynin işlevlerini de önemli seviyede etkilemektedir.

Avokado: İçerisinde birçok sağlıklı yağ bulunmaktadır. Aynı zamanda 14 mineral içerdiği için büyük faydalar içermektedir. A B1 B2 ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Hafıza geliştirici özelliği ile doktorların önerdiği besinler arasında yer almayı başarmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ofiste Tüketebileceğiniz 5 Pratik Besin başlıklı makalemizde beslenme meyve ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.