Uzmanlar ağız ve diş sağlığı açısından bazı meyve ve besinlerin mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altına çiziyor. Uzmanlara göre; peynir süt elma ve havuç içerdikleri bazı maddeler sayesinde tükürük akışını uyararak ağızdaki asit miktarını azaltır ve diş temizliğine yardımcı oluyor.

Ayrıca elma ve havuç gibi meyvelerin ısırılarak yenmesi dişlerin mekanik olarak temizlenmesine ve dişeti sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Bu meyve ve sebzelerin lifleri çiğneme sırasında doğal diş fırçası görevi görüyor.

Elma sirkesi de içerdiği potasyum ve minarellerle dişlerin güçlü ve sağlam kalmasını sağlar. Elma sirkesinde bulunan asetik asit gibi bitkisel asitler aynı zamanda dişetlerinin sağlıklı olmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra elma sirkesi dişlerinizin yüzeyindeki plakların kaldırılmasına ve plak nedeniyle renkleşmiş dişlerin beyazlamasına da yardımcı. Ancak elma sirkesinin asit bakımından oldukça kuvetli olduğu unutulmamalıdır.Yani azı karar çoğu zarar ilkesi burada da geçerlidir.

Elma sirkesi tüketiyorsanız içtikten sonra ağız gargarası yoluyla ağzınızdaki elma sirkesini iyice temizleyin. Elma sirkesi uzun süreli bir biçimde diş mineleri ile temasa geçerse dişte incelme ve kalıcı hasarlar meydana neden olabilir.