Sağlıklı bir beslenme düzeninin günde 5 porsiyon meyve ve sebze içermesi gerektiğini çoğumuz biliyoruz fakat proteinlerin genel sağlığımız için önemini çoğu zaman unutuyoruz. Bedensel işlevlerimizi sürdürmek için her gün yeterli miktarda kaliteli protein tüketmemiz gerekiyor.

Ağırlıklı olarak et ürünleri ve soya gibi bitkisel ürünlerde bulunan protein saçtan tırnaklara tüm hücrelerimizin işlevsel ve yapısal bir bileşeni. Suyun ardından bedende en çok bulunan molekül protein. Protein kaslarımızda cildimizde kemiklerimizde saçımızda bağışıklık sistemimizde ve bedenimizin tüm diğer kısımlarında bulunuyor. Protein bedeninizdeki dokuları oluşturuyor koruyor ve yeniliyor. Çocukluk erişkinlik ve gebelik sırasında büyüme ve gelişme için de özellikle önemli.

Enzimler ve amino asitlerden oluşan protein bedendeki kimyasal reaksiyonlar için güç kaynağı sağlıyor ve kanda oksijeni taşıyor. Mevcut 22 amino asitten 9’u insan bedeni tarafından oluşturulamadığı ve dolayısıyla gıdalardan alınması gerektiği için “temel amino asitler” olarak adlandırılıyorlar.
Tam ve tam olmayan proteinler
Yediğimiz bazı proteinler yeni proteinler oluşturmak için gerekli tüm amino asitleri içermektedir. Bu tür protein tam protein olarak adlandırılmaktadır. Tam proteinler genellikle kırmızı et tavuk balık yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklarda ve soya ürünlerinde bulunmaktadır. Diğer protein kaynaklarıysa tam olmayan protein olarak adlandırılmaktadır ve meyvelerde sebzelerde tahıllarda bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Ortak Uzman Konsültasyonu’nun Protein Kalitesi Değerlendirme Raporu bir proteinin kalitesini değerlendirmek üzere basit bilimsel ve akılcı bir prosedür olan “Protein Sindirilebilirliği Düzeltilmiş Amino Asit Skorunu (PDCAAS)” önermiştir. Bu PDCAAS değerine göre yumurta beyazı kazein ve izole soya proteini 1.00 tam değer ile en kaliteli proteinler arasında yer almaktadır. Bu değerlendirmeye göre kırmızı et 0.92; bezelye unu 0.69; tam buğday ise 0.40 protein değerine sahiptir.

Soya tek tam bitkisel protein
Geçtiğimiz 25 yılda ortaya konulan kesin bilimsel veriler vazgeçilmez amino asit dizisinden ötürü soyanın besleyici olarak tek tam bitkisel protein olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle FAO ve WHO tarafından önerilen değerlendirme yöntemine göre soya proteini çocuklar ve erişkinlerin temel amino asit gereksinimlerini karşılamaktadır ve kırmızı et süt yumurta gibi hayvansal proteinlerle kıyaslanabilir tek tam bitkisel proteindir.


PROTEİN ÖNERİLERİ
Bir kişinin günlük beslenme düzeninde ne kadar proteinin gerekli olduğu kişilere göre farklılık göstermekle birlikte sağlık profesyonelleri yetişkinlerin ağırlıklarının her kilosu başına günde en az 08 gram proteine ihtiyaç duyduğunu ileri sürmektedir. Bu proteini almazsanız bedeniniz ihtiyacı olanı elde etmek için yavaş yavaş kendi dokularını bozmaya başlamaktadır. Dolayısıyla ortalama 65 kilodaki bir kadının her gün 52 gram; ortalama 80 kilodaki bir erkeğinse 64 gram protein alması gereklidir.

Farklı besinlerin protein içerikleri şöyledir:


Besin
Protein miktarı Gr.
100 gr. Izole soya proteini
90 gr.
100 gr. Yağsız soya unu
50 gr.
100 gr. Soya fasulyesi
36 gr.
100 gr. Tavuk göğsü
31 gr.
100 gr. Biftek
31 gr.
100 gr. Somon balığı
27 gr.
1 Bardak süt
8 gr.
1 Yumurta
6 gr.