Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yapay tatlandırılmış gıdalardan uzak durun

  Yapay tatlandırılmış gıdalardan uzak durun

  Yapay tatlandırıcılarla yapılan ürünlerden uzak durun. Bu gıdalar obezite diyabet ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

  Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar “Tatlı tüketilecekse bu doğal şekerle yapılmış olmalı. Sadece kanser hastaları değil sağlıklı bireyler de fabrikasyon tatlılardan uzak durmalı evde hazırlanmış tatlılar tercih edilmeli” dedi.
  Bu yıl kotası %30 artırılan nişasta bazlı şeker başta obezite ve diyabet olmak üzere pankreas kanseri gibi birçok hastalığa sebep oluyor. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar nişasta bazlı şeker (mısır şurubu glikoz- früktoz şurubu) ve doğal şekerle ilgili önemli bilgiler verdi.
  Kansere zemin hazırlıyor

  Sentetik bir şeker türü olan mısır şurubu mısır nişastasından kimyasal yöntemlerle elde edilmektedir. Hazır ürünlerde tercih edilme nedeni ucuz olması ve gerçek şekere göre daha fazla tatlı tadı vermesidir. Meşrubat kola gibi içeceklerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hazır kek bisküvi gibi ürünlere bakıldığında früktoz içine konduğu şeyin bozulmasını engeller. Marketten alınan kekler açıldığı zaman kesinlikle bozulmaz en fazla kurur. Bunun nedeni içerisindeki küflenmeye kaynak temin edebilecek unsurların früktoz tarafından bloke edilmesidir. Mısır şurubundaki früktoz insan vücudunda kolay kullanılabilir bir şeker değil; insan glikoz denen şekeri kullanabiliyor.
  Bu durumda aldığınız früktoz hızla yağa dönüştürülüyor ve organlarda birikmeye başlıyor. Bu durum oldukça tehlikeli çünkü başta diyabet olmak üzere kanser gibi pek çok hastalığa zemin hazırlıyor.

  Gerçek şeker tüketilmeli

  Doğaya bakıldığında pancar şekeri canlıların çoğu için özellikle tercih edilen bir ürün. Tüketilecek şeker mutlaka gerçek şeker olmalı. Zaten insan bağırsağı toz şekeri işleyebilecek bakterilere sahip mısır şurubu veya tatlandırıcılar ise doğrudan vücuda alınıyor işte zarar bu nedenle ortaya çıkıyor. Ciddi karaciğer yağlanması ve diyabet sorunu var. Çocuk yaşta karaciğer nakli gerektiren nüfus giderek artıyor. Bunun başlıca nedeni ‘mısır şurubu ve yapay tatlandırıcı kullanımıdır’ denebilir. Ebeveynler çocuklar mutlu olsun diye hatta çocuk talep etmese bile şekerli mamul alma eğilimindeler
  Şeker ve tatlandırıcı tüketirken nelere dikkat etmeli - İZLE
  "Metanol karaciğer için doğrudan zehirdir"

  Diyet ürünlerinin çoğunda tatlandırıcı olarak aspartamın kullanıldığını belirten Dizdar“Aspartam sentetik bir tatlandırıcı fakat sofra şekerine göre yüzlerce kat daha tatlıdır. Tat duygusunu o kadar çok uyarma özelliğine sahiptir ki bir avuç aspartamla bir ton suyu tatlandırabilirsiniz. Bu nedenle sadece diyet ürünlerde değil diğer tatlılarda da maliyeti düşürmek için kullanılabilir. Vücuda alındığında sinir sistemi için uyarıcı etkileri olan aspartik asit fenil alanin sinir sistemi ve toksik olan metanole dönüşür. Metanol karaciğer için de doğrudan zehirlidir. Aşırı miktarda tüketilmesi çok sakıncalıdır" dedi.


  Kadınların üreme yetisi kayboluyor

  Tatlandırıcı amacı ile yaygın kullanılan aspartamın kansere neden olduğunu vurgulayan Dizdar “Kadınlarda risk daha yüksek. Kadınların üreme yetisini azalttığına ilişkin de bilgiler bulunmakta. Genç kadın kilosuna dikkat etmek için tatlandırıcı veya diyet ürünler kullanıyor. Ancak diğer taraftan sağlığını ve çocuk doğurma yeteneğini kaybediyor. Bugün için kesin söyleyebildiğimiz şey metabolizmanın işleyişini bozan ürünlerin eninde sonunda kanserle de ilişkili olduklarıdır.
  Bunun olası bir nedeni doku proteinlerine verdikleri hasardır. Kanser sadece DNA hasarıyla değil dokunun kontrol yeteneğini kaybetmesiyle de tetiklenebilir” dedi.
  “Yapay tatlandırılmış ürünler masum değil”

  Şekerin sadece enerji kaynağı zannedildiğini oysa şekerin vücutta bir yapı taşı olarak da işlev gördüğünü belirten Doç. Dr. Dizdar sözlerini şöyle tamamladı: “Hatta bu işlevi metabolik işlevinden daha önemli görür. Yapay tatlandırıcılar sadece şeker tadını taklit etmekle veya pekiştirmekle kalmıyor bunların kendi başlarına metabolik etkileri de var. Dolayısıyla diyet içecekler bel bölgesindeki yağlanmayı da artırmakta. Yapay tatlandırılmış yiyecek ve içecekler sanıldığı gibi masum değil bilakis ciddi suçlular. ‘Şeker tüketmiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum’ diyenler hayatlarından önce diyet ürünleri çıkartmalıdır.”

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hiç yapay şeker kullanmıyorum ama yediklerimiz de hormonlu olunca uzak durmak mümkün değil gibi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş