Dik ve sıkı bir kalça için 5 egzersiz

Sıkı bir kalçaya sahip olmak için bu 5 egzersizi düzenli olarak yapmanız yeterli.Daha dik ve sıkı görünen kalçalara sahip olmak aslında hiç de zor değil. Evde ya da ofiste yapabileceğiniz birkaç kolay egzersizle kalçalarınız kolayca forma girebilir.

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr.Gamze Şenbursa sadece 5 egzersizle daha dik ve sıkı bir kalçaya sahip olmanın basit yöntemini fotoğraflar eşliğinde anlattı:


1. egzersiz

30 tekrar

Dizler hafif karna çekilmiş pozisyondayken yan yatın. Üstteki bacağı 10-15 cm kadar açın. Ancak kalçanın geriye gitmemesine ve ayakların bitişik olmasına dikkat edin. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın.

2. egzersiz

30 tekrar

Yan yatışta bacağınızı öne düz bir şekilde uzatabildiğiniz kadar uzatın yere koymadan arkaya doğru uzatabildiğiniz kadar uzatın. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın.3. egzersiz

30 tekrar

Emekleme pozisyonundayken bir bacağınızı dümdüz uzatın. Daha sonra dizinizi 90 derece bükün. Ayak tabanınınız ile tavanı itin. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın.

4. egzersiz

Yüz üstü pozisyonda ön kollarınızı parmaklarınız karşıyı gösterecek şekilde yere koyun. Sırasıyla göğsünüzü kalçanızı ve dizinizi yerden kaldırın. Ön kollarınız ve ayaklarınız üzerinde 20 saniye durun. Bir sonraki gün de 20 saniye durun. Daha sonra 2 günde bir 10 saniye artırın.


5. egzersiz

30 tekrar

Sırtüstü pozisyondayken dizler bükülü ayaklar yerle temas halinde iken dizler arasına küçük bir rulo havlu yerleştirilir. Rulo sıkılarak kalça dümdüz yukarı kaldırılır. Sonra kalçayı hafifçe aşağıya bırakın ancak yere değmeden tekrar dümdüz kaldırın. Bu sırada dizlerinizin arasındaki ruloyu sıkmaya devam edin.