Hücrelerin tahribatını önleyen besinler

Sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam sürdürmek için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Hücre tahribatını önleyen besinlerle sağlık sorunlarını en aza indirmek mümkün.


Sevdiklerimiz ve kendimiz sağlık açısında daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsak bunun beslenmeyle doğrudan ilişkisi olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun önemli altın kurallar veriyor.
Hücre tahribatını engelleyen besinler var

Pazıkara lahanalahana ve diğer yapraklı sebzeler yiyebileceğiniz en besleyici besinlerdir. Bu sebzeler ABK ve diğer vitaminler esansiyel minerallerden kalsiyum demir potasyum magnezyum ve hücre tahribatını engelleyen antioksidan açısından zengindirler.
Bu besinleri beslenme düzeninizde ağırlıklı olarak tüketmeye başlarsanız özellikle hücre tahribatının engelleyeceğinizi söyleyen Diyetisyen Emre Uzun bugün insanoğlunun hayatındaki en önemli sağlık problemlerinin hücre deformasyonuyla ilgili olduğunu vurguluyor.
Damar sertleşmesine ve kalp hastalıklarına yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin öneminin altını çizen Diyetisyen Emre Uzun bu sebzelerin damar sertleşmesini engellediğini ve kalp hastalıklarıyla bağlantılı inflamasyonu azaltan doğal bileşik olan fitokimyasalları içerdiklerini anlatıyor. Yeşil yapraklılar vitamin mineral antioksidan ve fitokimyasalların etkisini arttıracak kombinasyonlar yaparak hücrelerin toksinlerden arınmasına DNA’nın serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellemeye ve böylece kanser hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemede yardımcıdır.
Alzheimer riskine karşı da yeşilin gücü

Yeşil yapraklı bitkiler ayrıca vücut tarafından nitrit oksite çevrilen doğal nitrat kaynağıdır. Nitrit oksit insan metabolizması için vazgeçilmezdir. Gaz kan basıncını düşüren nitrit oksit kan akışını destekler. ‘Yaşınıza göre az nitrik oksit üretmektesiniz. 40 yaştan sonrasında bu seviye yarıya düşmektedir’ diyen Diyetisyen Emre Uzun ‘Vücut mekanizmasının düzenli çalışabilmesi için daha çok nitratlı besin tüketmek gerekir’ diyor.
Yeşil yapraklı bitkiler mental berraklığı arttırmakta depresyonu önlemekte ve Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır. Öte yandan yeşil yapraklı bitkiler sindirimi hızlandırmakta ve kişiyi tok tutmaktadır. Kalorisi ve karbonhidrat içerikleri düşüktür böylece istenilen miktarda tüketilebilir.