Gürültüye maruz kalanlarda obezite riski

Ulaşım araçlarına yakın çevrede yaşayanlara yansıyan gürültünün özellikle bel bölgesinde yağlanmaya yol açabileceği açıklandı.





İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre otoyol tren yolu ve havalimanı yakınlarında yaşayıp ulaşım araçlarının gürültüsüne maruz kalan kişilerde obezite riski daha fazla.
Uyku da gürültüden etkileniyor

Occupational & Environmental Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada stresin yanı sıra uykunun da gürültüden etkilenmesiyle vücut metabolizmasının bozulduğu ve bunun sonucunda daha fazla salgılanan kortizol hormonunun karın bölgesindeki yağlanmayı artırabileceği kaydedildi.




'Bulgularımız kamu sağlığı açısından önemli'

Karolinska Enstitüsü'nden Professor Göran Pershagen Independent gazetesine yaptığı açıklamada "Bel ölçümünün artmasının (merkezi obezite) Tip 2 diyabet hastalığı ile çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yarattığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla trafik gürültüsünün yaygınlığı ve giderek daha da artmasının yarattığı sonuçlara ilişkin bulgularımız kamu sağlığı açısından önem taşıyor." dedi. (kaynak BBC)