Kireçlenmeye karşı en etkili silah

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği'nin Antalya'da düzenlediği kongrede yumurta zarının kireçlenmeye karşı mucizevi etkileri olduğu açıklandı.

İki yılda bir düzenlenen 50 yıldır devam eden 25. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi'nde Türkiye'den ve dünyadan bin 500 uzman katıldı. Konferansın tamamlayıcı ve destekleyici tıp konusunda oturum Prof. Dr. Cihan Aksoy ise şunları söyledi:

''KİREÇLENMEYE KARŞI YUMURTA ZARI''

"Kireçlenme vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Eklem kıkırdağı yıllar içerisinde bozulur ve yıpranan kıkırdağa destekleyici bir şeyler vermek lazım. Yumurta kabuğu zarından elde edilmiş saf özel bir işlemden geçirilmiş doğal destek ile bu şansı elde ettik. Yumurtayla kabuğu arasındaki küçük zarın kireçlenme dediğimiz dönemde yıpranma sürecini yavaşlattığını gördük. Oradaki iltihabı baskılıyor ve güzel olan bunu baskılarken bir yerlere zarar vermeden yapıyor."
Amerika'da yapılan araştırmalar sırasında yumurta kabuğunun altındaki zarın atların eklem sağlığına iyi geldiği fark edildi. Çalışmalar birinci ayın sonunda yüzde 30-40 oranında sabah tutukluğunun yüzde 50 oranında da ağrının geçtiğini gösteriyor.