Spordan önce ve sonra ne yenmeli

Sağlıklı yağ yakımı kaslarınızın yenilenmesi ve spor sonrası harcadığınız enerjiyi geri kazanmak için spor öncesi ve sonrasında bu besinleri tüketin.


Spor yapıyorsanız eğer spora başlamadan spor sırasında ya da spor yaptıktan sonra tükettiğiniz besinler sağlıklı yağ yakımı veya enerjinizi geri kazanmanız açısından oldukça önemli.
Doğru zamanda doğru besinleri tüketmek için bu önerileri dikkate alın.
İşte spor yapanların tüketmeleri gereken besinler...
Spor Öncesinde

Muz:
Vücudunuzun enerji için yakacağı doğal şekerlerle doludur. Ayrıca kalbinizin kan pompalarken kaliteli çalışmasına yardımcıdır potasyum içerir.
Dutgiller:
Hızlı bir enerji yüklemesine ihtiyacınız varsa; çilek dut böğürtlen ve kiraz adeta sağlıklı şeker topçuklarıdır. Vücudunuzu antrenmanda en üst noktada tutmanızı sağlayacak bolca C vitaminine sahiplerdir.
C vitamini ve potasyum koştukça kaslarınızın yenilenmesine yardımcı olur.

Az yağlı yoğurt:
Kalsiyum protein ve karbonhidrat yönünden zengindir. Kalsiyum kaliteli yağ yakımını destekler. Protein ise kaslarınızın yakıtı gibidir ve karbonhidratlar da size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.
Spor sırasında

Kuru üzüm:
Yüksek miktarda şeker içerir. Bu da enerjinizin tam da düştüğü anda birkaç tane yiyerek devam etmeniz için en iyi besin olduğu anlamına gelir. Küçük bir avuç kadar üzüm fazlasıyla yetecektir
Spor sonrası

Yulaf:
Karbonhidrat yönünden zengindir ama lif ve protein de barındırır. Yulaf klan şekeri değerinizi de etkilemeyecek nadir karbonhidrat kaynaklarından biridir. Yanına da biraz meyve süt eklerseniz harika bir öğün hazır!Tavuk göğsü:
Bu kadar sağlıklı ve yağsız protein en çok tavuk göğsünde bulunur. Kaslarınızın yenilenmesine yardımcıdır. Pişirmesi de kolaydır herkes hızlıca lezzetli bir tavuk pişirebilir.
Humus:
Nohut ile hazırlanan humus lif ve protein kaynağıdır. Spor sonrası enerjinizi anında geri getirir. Sarımsaksız hazırlayın ve koşmadan önce yemekten kendinizi sakının.
Elma:
İçerdiği lif ve mineraller antrenman sonrası vücudunuzun ter ile kaybettiği elementleri yerine koymaya yardımcı olur.