Sınav öncesi ve sınav günü nasıl beslenmeli

Beslenme LYS sınavına sayılı günler kala başarıyı etkileyebilecek en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İşte sınav öncesi ve sınav günü uygulanabilecek bazı beslenme önerileri...


Öğrencilerin sınav öncesi ve sınav günü yaşadığı yoğun stres ve heyecan insan vücudunun enerji tüketimini artırmaktadır. Özellikle bu günlerde beslenme kurallarına uymak ayrı bir önem taşımaktadır.
Güne zinde başlanmalı

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılmalı ve sınav günü mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Gece boyu açlıktan sonra vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat daha çabuk dağılmakta baş ağrısı ve yorgunluk oluşmaktadır.
Yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında; içecek olarak süt taze sıkılmış meyve suyu peynir yumurta birkaç dilim ekmek pekmez-tahin zeytin domates yeşilbiber salatalık maydanoz veya meyve gibi dört besin grubunda yer alan besinlerden oluşabilir.
Ders çalışırken taze meyve ve sebzeler tüketilmeli

Ders çalışırken şeker ve şekerli besinler cips kuruyemiş gazlı içecekler gibi besinler yerine süt yoğurt sütlü tatlılar ekmek arası peynir taze sıkılmış meyve suları taze meyve ve sebzelere ve kuru meyvelerin tercih edilmesi önemlidir. Açıkta satılan besinler yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.
Sınavdan önce gaz yapıcı gıdalar tüketilmemeli

Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler lif ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Halk arasında şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı artırdığına yönelik yanlış inanışlar bulunmaktadır. Oysa karbonhidrattan zengin bu besinler tam tersi gevşemeye neden olmaktadır. Bu nedenle sınav öncesi ve sınav esnasında; şeker şekerleme gibi basit şekerlerin yerine kuru üzüm erik kuru incir ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmelidir.
Protein içeren gıdalar tercih edilmeli

Fırında veya ızgara olarak hazırlanmış balık tavuk et yumurta fındık fıstık ve ceviz tüketilmelidir. Bu besinler protein içerikleri nedeniyle uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar içerdiği yağ asitleri beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar.