Sıcak ve soğuk uygulamalar hangi durumlarda kullanılır

Spor yaralanmalarına karşı sık kullanılan yöntemler olan sıcak ve soğuk uygulamalar hangi durumlarda kullanılır?

Sıcak ve soğuk uygulamalar fizik tedavide ağrıyı azaltmak için sık kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler uygulaması kolay yan etkisi olmayan ve ağrıyı doğal yollardan azaltır.
Peki hangi durumlarda sıcak veya soğuk uygulanmalı?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa sıcak veya soğuk uygulamaların hangi hastalıklar için kullanılması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.
Soğuk uygulamalar

Buz uygulaması genellikle akut (yeni) yaralanmalar için kullanılır. Akut yaralanmalar üzerinden 48 saat geçmemiş yaralanmalardır. Ayak bileği burkulmaları dizde el bileğinde veya dirsekte meydana gelen bağ yaralanmalarında buz uygulaması yapılmalıdır. Yaralanma sonra bölgede inflamasyon adı verilen bir tepkime başlar. Bu tepkime iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler. Yaralanma sonrası erken dönemde buz uygulaması yapılması inflamasyonun azalmasını şişliğin inmesini ve ağrının azalmasını sağlar.
Özellikle sporcularda ve bazı meslek gruplarında görülen aşırı kullanım sonucu meydana gelen yaralanmalarda buz ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Spor antrenman veya ağrıya neden olan aktivite sonrasında hemen buz uygulaması yapılır.
İnflamasyon kontrol edilerek ağrının azalması amaçlanır.
Kas yırtılmaları ve tendon yaralanmaları sonrasında şişliği hassasiyeti ve ağrıyı azaltır.
Sinir sıkışmaları veya kan damarları baş ve boyun bölgesinde ciddi ağrılara yol açar. Buz uygulaması sinir iletimini azaltarak ağrının azaltılması sağlar.
Boyunda kramplara bağlı baş ağrısına sıcak iyi gelir

Sıcak uygulamalar ise kronik durumlarda dokuyu gevşetmek rahatlama sağlamak ve bölgedeki kan dolaşımını artırmak için kullanılır.
Boyunda kramplara bağlı baş ağrısında boyun bölgesine sıcak uygulama yapılabilir. Bölgedeki kaslar gevşeyerek baş ağrısının azalmasını sağlar.
Sıcak uygulama egzersizden önce yapılmalı

İnflamasyon bittikten sonraki dönemde kas ligament ve tendon yaralanmalarında sıcak uygulama yapılabilir. Eklem kapsülünü bağları ve eklem çevresi kasları gevşeterek hareketi kolaylaştırır. Eklemdeki katılık hissini ortadan kaldırır.
Kan dolaşımını artırarak toksinlerin atılmasını sağlar. Sıcak uygulamalar mutlaka egzersizden önce yapılmalıdır. Egzersizden sonra yapılan sıcak uygulama ağrının artmasına neden olabilir.
Soğuk ve sıcak uygulamalar 20 dakikayı geçmemeli

Soğuk ve sıcak uygulamalarda dikkat edilmesi noktalar vardır. Soğuk uygulamalar cold pack buz şişeleri buz spreyleri vb. materyallerle yapılabilir. Ancak uygulamalar 2 kat havlu üzerinden yapılmalıdır ve 20 dakikayı geçmemelidir. Aksi takdirde buz yanıkları oluşur ve iyileşmesi uzun zaman alır.
Sıcak uygulamalar sıcak su torbaları hot pack nemli-sıcak havlu vb. gibi materyallerle yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken uygulama sırasında aşırı sıcaklık hissedilirse uygulamaya son verilmelidir. Duyu kaybı olan oldukça dikkatli olmalıdır. Asla sıcak uygulama yapılırken uykuya dalınmamalıdır.