Küflenmiş gıdalar tehlike saçıyor

Uzmanlar sağlığınızı önemli ölçüde tehdit eden küflenmiş gıdalara karşı uyarıyor. İşte küflenmiş gıdaların zararları...


Peynir ya da ekmeği küflendiği zaman küflenen yerini kesip atarak kalan kısmını "Burası küflenmemiş bir şey olmaz" diyerek yemek sağlığınızı bozabilir.
Kuru yemişler ve baharatlar nasıl saklanmalı küflenen gıdaların küflenen kısmı kesildiğinde bundan kurtulunabilir mi? Uzman Dr. Özgür Şamilgil anlattı...
Show TV'de yer alan habere göre kuru yemişlerde küflenme çok fazla meydana geliyor ve bu küflenme nedeniyle ortaya aflatoksin denilen zehirli bir madde ortaya çıkıyor. İşte bu zehirli madde vücutta kanamalara karaciğer yetmezliği sarılık kanser hatta bazı zamanlarda ölüme kadar sebep olabiliyor.
Kuru yemişler nasıl saklanmalı

Kesinlikle sıcak ve nemli ortamdan uzak tutulmalı. Cam kavanozlarda saklanabilir ama daha sağlıklısı buzlukta saklamak. Buzluktan yiyeceğiniz kadarını alıp tükettiğinizde hem bozulmamış hem de daha sağlıklı olarak tüketmiş olacaksınız.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Peynir ve ekmek küflendiğinde ne yapmalı

Peynirin dış kısmında yaygın miktarda varsa sadece dış kısmını kesip bundan kurtulmak mümkün değil. İçeriye salgıladığı zehri renk değişikliğiyle göremeyebilirsiniz. O yüzden peynir gibi nem ortamı yüksek gıdaları dışı eğer küflenmediyse tamamen atmakta fayda var.
Baharatlar uzun süre nasıl saklanır

Baharatların sıcak ve nemsiz ortamlarda cam kavanoz ya da vakumlu kaplarda saklanmaları gerekiyor. Baharatlar çabuk bozulduğu için sık sık ve az satın almak gerekiyor. Ayrıca taneli olarak almanız toz baharatlara göre uzun süre saklamak açısından daha yararlı.