Her derde deva kızılcık

Bol miktarda içerdiği lif sayesinde sindirimi kolaylaştıran kızılcık tokluk hissini ve vücut direncini de arttırdığı için hastalıklardan korunmanızı sağlıyor.

Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır; beynimizde bulunan epifiz bezi hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir güçlendirir hücre yenilenmesini sağlar bağışıklık sistemini oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir.
Faydaları saymakla bitmiyor

Öte yandan önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Araştırmalar sonucu uzmanlar melatonini en önemli antioksidan olarak tanımlarlar. Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti-aging tedavilerinden birisi olmuştur. Bu hormonun doktor kontrolünde kullanımı bağışıklık sistemini ve yaşam kalitesini etkili bir şekilde yükseltir. Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır. Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç ”Kızılcık vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. A C vitaminleri ile karoten tiamin riboflavin niasin kalsiyum magnezyum fosfor bakır kükürt demir ve iyot içerir. Faydası saymakla bitmeyen kızılcık güçlü antioksidan özelliği ile soğuk algınlığı grip başta olmak üzere bağışıklık sistemi sorunlarında yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir. Bol miktarda lif içeriği ile sindirimi kolaylaştırır ve özellikle zayıflama diyetlerinde tokluk hissini arttırır. Vücut direncini arttırdığı için hastalıklardan korunmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlar” dedi.
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen alerjileri azaltan kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidanlardır.
Ateşli hastalıklarda ve menopozdaki ateş basmalarında çok rahatlatırlar. Kızılcık gözlere de faydalıdır. Retinayı koruyarak görüşümüzün berrak olmasını sağlarlar.
İHA