Yağ yakımını kolaylaştıracak besinler


Sadece spora gitmek sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yeterli değildir. Siz de spora yardımcı olarak kalori yakım hızını arttıracak bu besinleri tercih edebilirsiniz.

Kilo vermek için gün boyu yiyeceklerden içeceklerden aldığınız kalorinin daha fazlasını harcamanız gerekiyor. Aradaki farklı 500-700 kaloriye sabitleyebilirseniz haftada yaklaşık 1 kilo verebilirsiniz. Bu rakam özellikle hızlı kilo vermek isteyenler için kulağa pek hoş gelmeyebilir fakat bu şekilde yavaş ve sağlıklı bir diyetle verilen kilolar kalıcı olmaktadır. Daha hızlı kilo vermek için aldığınız kalori miktarını düşürmek yerine daha fazla egzersiz yapabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler olarak sınıflandırılan bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını arttırıp diyetinize yardımcı olabilir.
İşte yağ yakmaya yardımcı besinler...Tarçın


Tarçın metabolizmayı hızlandırır ve kandaki şeker oranını düşüren insülin salınımını arttırır. Obeziteye karşı etkili bir baharat olan tarçın vücudun glukozu emmesini de bloke eder.Yumurta


Yumurta süper bir protein kaynağıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 9 aminoasidin hepsi yumurtada mevcuttur. Kahvaltıda yumurta yiyen kişilerde tokluk hissinin daha uzun sürdüğü ve günlük kalori alımının azaldığı gözlemlenmiştir.


Chia çekirdeği


Chia çekirdekleri Orta ve Güney Amerika'da diyabet obezite ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği sebebiyle çok sık tercih edilen bir besin kaynağı olmuştur. Sağlıklı yağ protein ve lif deposu olan bu çekirdekler uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur.


Zencefil


Zencefil açlığı azaltır yağ yakımını hızlandırır ve sindirim sorunlarına karşı doğal tedavi etkisi gösterir.Yeşil çay

Kilo verme ve yağ yakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen besinlerden biri de yeşil çaydır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay ayrıca sinir sistemini tetikleyerek yağ yakımını da arttırır.


Acı biber

Acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesi metabolizmayı adeta ateşler. Yağların daha etkin bir biçimde yakılmasını sağlar. Acı biberin bu etkisi yedikten yalnızca 20 dakika sonra kendini gösterir.Kinoa

Gluten içermeyen kinoa magnezyum açısından çok zengindir. Kan şekerini kontrol eder ve doyurucu etkisi yüksektir.


Avokado

İnanılmaz bir lif kaynağı olan avokado açlık hissini azaltan yağ asitleri de içerir.