Hamileliğin süper yiyecekleri

Hamilelikte mutlaka tüketmeniz gereken yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin sağlıklı bir gebelik geçirin.Hamilelik dönemi kadınlar için doğacak bebekleri için sürekli endişe yaşadıkları bir dönem. Acaba bebeğim besleniyor mu? Onu yeterince sağlıklı besleyebiliyor muyum? İşte bu endişelerden biraz da olsa kurtulmanız için gerekli besin grupları...
Kuru kayısı
Bir avuç kuru kayısı günlük demir ihtiyacının %10’unu karşılar.ayrıca hamilelikte hassas hale gelen bağırsaklarınızı da korur. Zengin folik asit potasyum kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.
Karbonhidratlar
Ekmek makarna ve patates. Karbonhidrat zengini olan bu besinler size enerji verecektir. Günde 6 porsiyon karbonhidrat tüketin.
Mısır gevreği
Vitamin ve folik asit yönünden zenginleştirilmiş mısır gevreklerini tercih edin. Günde bir kasede 100 mcg folik asit bulunur.
Muz
Potasyum hazinesi muz vücutta sıvı tutulmasını önler. Ayrıca uykusuz geceler için de birebirdir.
Süt ve süt ürünleri
En büyük kalsiyum deposu süt ve süt ürünleri bebeklerin kemik gelişimi için çok önemlidir. Günde 3 porsiyon az yağlı süt veya süt ürünü tercih edin.
Tofu

Et yemeyenler için protein almanın en lezzetli yollarından olan tofu kalsiyum demir magnezyum A vitamini ve K vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin ve mineraller özellikle doğumdan sonra kanın pıhtılaşması için çok önemlidir.
Çilek
C vitamini açısından zengin çilekte beta karoten folik asit ve potasyum da bulunur. Çileği demir içeren bir besinle birlikte tercih ederseniz içindeki C vitamini demir emilimini destekleyecektir.
Brokoli

Kalsiyum kemik gelişimi için gerekli olan magnezyum ve folik asit açısından zengindir. Besin değerlerini korumak için suda haşlamak yerine buharda pişirmeyi tercih edin.
Yumurta
İyi pişirilmiş yumurta demir protein ve B12 vitamini açısından zengindir. Vücudumuzdaki hücrelerin gelişimi için önemlidir.
Ay çekirdeği
Ay çekirdeği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca magnezyum ABDE ve K vitaminleri kalsiyum demir potasyum ve çinko da içerir.