Yağ yakmanıza yardımcı 12 besin

Birbirinden farklı bu yağ yakıcı besinlerden yemek listenize ne kadar çok eklerseniz o kadar iyi. Çünkü bu gıdalar kilo vermenize yardımcı oluyor.


Dönem dönem bazı besinlerin mucizevi şekilde zayıflattığına dair sağlık makaleleri okuyoruz. Ama öyle besinler var ki bilim dünyası onların zayıflattığı konusunda hemfikir...
İşte o muhteşem besinler:
Greyfurt: C vitamini deposu olan greyfurt yağ yakımına da yardımcı olur. Kahvaltıda yiyeceğiniz yarım greyfurt yedikten yarım saat sonra işlevini gerçekleştirmeye başlayacak.
Karabiber: Metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle yemeklerinizde sıklıkla kullanabilirsiniz.
Tarçın: Kan şekerini büyük ölçüde düşüren tarçın kandaki bakterilere savaş açar. Çaylarınıza kahveye ve hatta yoğurda ekleyeceğiniz tarçın sindirim siteminizi çalıştırmanın bir diğer yoludur.
Yumurta: Yumurtanın en iyi yanı düşük kalorili ve her birinde 7 gram protein içeriyor oluşudur.
Elma: Zayıflamaya çalışırken kuşkusuz en iyi dostunuz meyvelerdir. Üstelik dişlerinizi cildinizi ve vücudunuzu da güzelleştirir. Elma sizi tok ve diri tutmaya yardımcı olur.
Yeşil çay: Vücudunuzdaki stresi azalttığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.
Yaban mersini: Eğer yaban mersinini pastalarda keklerde kullanıyorsanız yanlış yoldasınız. Güçlü bir antioksidan yoğun liflere sahip yaban mersininin yarım avucu yaklaşık 40 kalori içerir. Eğer bu güzel lezzeti farklı şekillerde denemek isterseniz salatalarınıza katabilir ya da içecek yapabilirsiniz.
Badem: Vücudunuz yağ kaybederken yiyeceklerin de cebinizi yakmaması önemlidir. Bu nedenle protein lif ve kalp sağlığınız için gerekli yağlar da önemlidir. Bir avuç bademi yanınızda bulundurabilir acıktığınızda atıştırabilirsiniz.
Acı biber: Kırmızı acı biberin yağ yakımındaki etkisi bilinen bir gerçektir. Yemeklerinizde acı biberin istediğiniz çeşitlerini kullanabilirsiniz.
Kahve: Güne kahveyle başlamak dinç tutar ancak selilütlere de yol açtığı söylenir. Ancak kahve iyi bir metabolizma çalıştırıcıdır. Şekersiz kremasız içeceğiniz kahve günde 3 fincanı geçmediğiniz sürece metabolizmanızı hızlandıracaktır.
Kinoa: Mutfaklarımıza geç girmeye başlayan kinoa hem çölyak hastaları için faydalıdır hem de kilo kontrolüne yardımcı olur. Diğer tahıllara göre 2 kat fazla lif içerdiği için güçlü sindirim sağlar.
Sebze: Eğer sebzelerin kilo yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çok fazla life sahip sebzeler sizi dinç tutar. Eğer sebze yemekten hoşlanmıyorsanız sularını da içmenizde fayda var.