Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Topuklu ayakkabı sonrası alfabe egzersizi yapın

  Topuklu ayakkabı sonrası alfabe egzersizi yapın

  Topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsanız ya da mesleğiniz açısından giymek zorunda kalıyorsanız ayakkabınızı çıkardıktan sonra alfabe egzersizleri yapmak ayaklarınızı rahatlatacaktır.


  Kadınlara estetik bir görünüm kazandıran topuklu ayakkabıların bilinçsiz ve uzun süreli kullanımlarda ayak bileğinde incinme bacak diz ve bel ağrılarının yanında aynı zamanda 'balerin hastalığı'na da neden olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu "Çünkü çok yüksek topuklu bir ayakkabıyla kişinin parmaklarının ucunda yükselerek uzun vakitler geçirmesi ayağın arka kısmında sıkışmalara yol açıyor. Bunun için topuklu ayakkabının da daha sağlıklı olanını seçmek gerekli" dedi.

  Prof. Dr. Sinan Karaoğlu topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi...

  Günümüz koşullarında özellikle iş yaşamındaki kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabılar estetik görünümün altında ayak ve vücut sağlığına zarar vermektedir. Ayak bileği incinmeleri bacak diz ve bel ağrılarına yol açmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğuna göre ayakkabının seçiminde ayaklara en az zararı verecek olanın tercih edilmesi gerekir. Her adımda vücut ağırlığının yaklaşık %50'si ayağın ön tarafına %50'si de topuğa yüklenir. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa ayağın önündeki yük de buna bağlı olarak artar.

  Topuk yüksekliği 5 cm'den fazlaysa dikkat

  5 cm yüksekliğindeki topukta normal yürüyüş bozulur. 7.5 cm'lik topuk yüksekliği ayaktaki yük ve basınç miktarını 7 kat artırır. Normal günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler gün içinde 6 km'den fazladan yürüyüş yapmış kadar ayaklarına ilave yük bindirir. Yüksek topuklu ayakkabı ayaktaki ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra diz ve bele de zarar verir. Denge çabuk bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar. İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur.

  Topuklu ayakkabının da uygun olanı seçilmeli

  Topuklu ayakkabı seçilirken topuk yüksekliğinin 3 santimetreye kadar olması ayakta herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Ancak 5 santimetreden fazla topuk yüksekliğine sahip olan ayakkabıların eğer ön kısım yükseltilmemiş olanları tercih edildiğinde ayak bileğinin arka kısmının sıkışması ile ortaya çıkan 'balerin hastalığı' oluşma riski artar. Bunun yanında denge problemleri de ortaya çıkacağından yürürken ayak bileğinin burkulması hatta kırılması bile söz konusu olabilir. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabı giyerken rampa miktarının azaltılması için ön kısmı yükseltilmiş yani platformlu olanları tercih edilmelidir. Bu topuk yükseltisini dengeleyerek balerin hastalığı başta olmak üzere ayak bileğinde ortaya çıkabilecek sorunları da azaltacaktır.


  Topuklu ayakkabı giyme kurallarına uymalı


  - Yüksek topuklu ayakkabı mümkün olan en kısa sürede ayaktan çıkarılmalı.
  - İşe giderken giymek zorunda olanlar yanında topuksuz bir ayakkabı götürmeli ve masasına oturduğunda ayakkabısını değiştirmeli.
  - İş yerine gidiş gelişlerde topuksuz ve rahat bir ayakkabı tercih edilmeli.
  - İş yerindeki molalar esnasında bacak kasları esnetilmeli.
  - Ayak bacak uyluk ve bel kaslarına yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapılmalı.

  Topuklu ayakkabı sonrası alfabe egzersizleri

  Topuklu ayakkabıların ayakta en kısa sürede kalacak şekilde kullanılması gerekir. Özel bir davet ya da toplantıda birkaç saat ayakta kalması söz konusu ise ayakkabıyı çıkardıktan sonra ılık su masajları ve egzersizler yapılmalı. Ayağın çevresi etrafında döndürülmesi ve alfabe egzersizleri de ayakların dinlendirilmesi için yararlıdır. Ayağın başparmağı ile A harfinden başlayarak alfabenin tüm harflerinin başparmak ile havaya çizilmesi ayağın her yöne hareket etmesini sağlayacaktır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yapın kızlar. Öyle tuhaf yürüyorsunuz ki ha düştü ha düşecek diyorum.D


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ezgersiz yönetimi iyiymiş.
  5 cm'den yüksek topuklu giyince ayaklarım ağrıyordu benim.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Topuklu giymeyin kızlar ayacıklarınıza yazık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş