Vücudumuzdaki Mineraller

Uzmanlar su dengesiyle madensel madde dengesinin bozulmaması için çok dikkatli olunması gerektiğini bu dengenin bozulması durumunda ise vücutta istenmeyen rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. İnsan vücudunun en önemli kısmının su olduğunu canlılığın olabilmesi için suyun vazgeçilmez bir madde olduğunu kaydeden uzmanlar suyun görev yapabilmesi için tuza gerek olduğunu belirtiyor. Uzmanlar sofra tuzu olarak adlandırılan tuzun sodyum ve klor elementlerinden oluştuğunu bu 2 elementin vücutta önemli yer tuttuğunu kaydediyor. İnsan vücudundaki elementlerin hemen hepsinin önemli görevler yaptığını ancak fazlalığında toksik etkiye neden olduğunu belirten uzmanlar gerek eksikliği ve gerekse fazla birikmeyi önlemenin tek yolunun hemen her türlü gıdanın yer aldığı karışık bir beslenme uygulamak ve vitaminler de dahil olmak üzere hiçbir ilacı konunun uzmanı bir hekime danışmadan kullanmamak olduğunu söylüyor. Uzmanlar vücuttaki madensel maddeleri ve eksikliklerinde yaşanacak gelişmeleri ise şu şekilde özetliyor :

Sodyum: Gıdalarla alınan sodyumla böbrek tarafından atılan sodyum miktarına bağlı olarak kanda ve tüm vücutta belirli bir denge içinde bulunur. Böbrekler atılan sodyum miktarını değiştirerek belirli bir oranda bu dengeyi korumaya çalışır. Aşırı terleme ve kusma ile tuz alınmadan aşırı miktarda su içilmesi kandaki sodyum oranını düşürür bol tuz yenilmesi ve az sıvı alınması da bu miktarı normalin üzerine çıkarır. Bunların dışında öncelikle böbrek ve böbrek üstü bezi olmak üzere bazı organların hastalıklarında da bu denge bozulabilir. Vücuttan tuz ve su eksildiğinde ağız kuruluğu halsizlik tansiyon düşüklüğü çarpıntı ve şok görülebilir. Tuz alınmaksızın bol su alınması halinde de su zehirlenmesi olarak adlandırılan adale kasılmaları çırpınmalar şuur kaybı ve komayla ölüme kadar varabilen bir tablo görülebilir.

Potasyum: Hücrelerin içinde bol miktarda bulunup kanda ve doku arası sıvılarda daha az miktardadır. Böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıklarının dışında kanda potasyum azalması aşırı ishal ve kusma ile idrar söktürücü ilaçların uzun süre kullanılması halinde görülür. İlk belirtisi kas güçsüzlüğüdür. İleri derecelere vardığında bağırsaklara ve solunum kasları dahil olmak üzere tüm kaslarda hareket kısıtlılığı olacak ve bu da hayati tehlikeye neden olacaktır.

Potasyumun kanda yüksek düzeylerde bulunması böbrek hastalığı ciddi yanıklar kanamalar gibi etkenlere bağlı olarak idrar miktarının azalması hallerinde görülebilir. Genellikle fazla bir belirti vermeden kalp üzerinde toksik etkiler gösterebilir. Bu etki de bazen hayati tehlikelere yol açabilir.

Fosfor kalsiyum ile birlikte hareket eder


Kalsiyum: Sağlıklı insanların kanının 100 mililitresinde 8.8 ile 10.4 mg. arasında kalsiyum bulunur. İnsan vücudunda kalsiyum dengesi paratiroid bezleri ve D vitamini tarafından düzenlenir. Öncelikle kemik metabolizması ve kaslar için gerekli bir madensel maddedir. Eksikliği halinde dilde dudaklarda parmaklarda duyu değişiklikleri kaslarda ağrı ve kramplar görülür. Kalp de bir kas olduğu için kalsiyum metabolizmasından çok etkilenir. Uzun süreli kalsiyumdan fakir beslenme kemiklerin zayıflaması gibi bir sonuç yaratır. Kalsiyumun kandaki düzeyinin gerektiğinden fazla olması hali genellikle paratiroid bezinin hastalıklarında görülmektedir. Hafif dereceli yükselmeler fazla bir belirti vermez. Bu hastalarda sık böbrek taşları görülür. Kalsiyum yükseldikçe kas güçsüzlüğü böbrek kireçlenmesi kemiklerde gereğinden fazla kireç toplanması gibi durumlar belirir.

Fosfor: Kalsiyumla birlikte hareket eden bir elemandır. Böbrek paratiroid bezi ve hormon düzensizliklerinde vücuttaki fosfor dengesinde de bozulmalar olur. Kronik açlıklar bağırsaklardaki emilim bozuklukları alkolizm devamlı idrar söktürücü kullanılması gibi hallerde kandaki düzeyi düşer. Tıp dilinde hipofosfatemi olarak adlandırılan fosfor eksikliklerinde sinir ve kas ilişkisinde aksaklıklar kas güçsüzlüğü kas hücresi yıkımı beyin fonksiyonlarında bozulma koma ve hatta ölüm bile görülebilir.

Magnezyum: Magnezyum da vücudun önemli elementlerindendir. Kanın bir litresinde 1.6 ile 2.1 miliekivalan magnezyum bulunur. Eksikliğinde iştahsızlık bulantı kusma uyuklama güçsüzlük titreme kas seyirmeleri ve kasılmaları gibi belirtiler görülür. Yüksekliği böbrek yetersizliği olan hastalarda sindirim sistemi tedavisi amacıyla magnezyumlu ilaçlar verilmesi halinde görülür. Kas refleksleri kaybolur kalp elektrosunda bozukluklar görülür solunum ve dolaşım aksar şok ve hatta ölüm bile görülebilir.

Demir: Toplam olarak erkeklerde 3.45 kadınlarda ise 2.45 gr kadar demir tüm vücuda dağılmış olarak bulunur. Bunun yüzde 60-70 kadarı kan hücrelerinde hemoglobin içinde yüzde 10-12 kadarı kaslarda miyoglobin içinde ve enzimlerde yüzde 15-30 kadarı da karaciğer dalak ve kemik iliğinde depolanmış olarak bulunur. Gıdalarla alınır.

Kadınlar her ay adet kanamalarıyla kan kaybettikleri için gıdalarında daha fazla demir bulunmalıdır. En önemli demir kaynağı et karaciğer ve dalak gibi gıdalardır. Gıdalarla az alınması sindirim sisteminde demir emilimiyle ilgili sorun olması kan kaybı gibi hallerle vücutta demir azalması kendini demir eksiklği kansızlığı şeklinde gösterir. Bazı hastalıklarda ya da ilaç şeklinde gereğinden fazla demir alınmasında vücutta aşırı demir birikir. Zamanında tedavi edilmezse karaciğer sirozu şeker hastalığı ciltte bronz rengi kalpte büyüme ve tahribat gibi hayati önemi olan sorunlar çıkarabilir.

İyot eksikliği guatıra neden oluyor

İyot: Vücuttaki iyodun yüzde 80 kadarı tiroid bezinde bulunur. En önemli kaynağı deniz ürünleridir. Denizden uzak deniz ürünlerinin yenmediği ortamlarda eğer içme sularında da yeterli iyot yoksa iyot eklenmiş sofra tuzları kullanarak gereken miktarı almalıdır. Yeterli iyot alınmadığı taktirde iyot eksikliği guatrı denilen bir tür guatr görülür. Eksikliğin ciddi olduğu hallerde tiroid yetersizliğine bağlı ciddi sorunlar görülebilir. İyot fazlalığının sorun oluşturabileceği için alınması gereken dozun 20-30 kat fazla çok uzun süreler için alınmalıdır. Bu da ters bir etki yaratarak tiroid bezinin çalışmasını durdurabilir.

Çinko: İnsan vücudunda toplam olarak 1-2.5 gram çinko bulunur. Kemiklerde dişlerde saçta deride kaslarda testislerde ve karaciğerde depolanmış haldedir. Toprak yiyenlerde bağırsak paraziti olanlarda ve devamlı olarak lifli besinleri çok bol tüketenlerde çinko eksikliği görülebilir. Eksikliği özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önem taşır. Yeterli çinko alamayanlarda gelişme bozukluğu saç deri ve tırnak sorunları görülür. İleri boyutlu eksikliklerde çocukların cinsel gelişmesi de aksar.

Fluor: Kemiklerin ve dişin yapısındaki önemli maddelerdendir. Çay ve deniz balıklarında bol miktarda bulunursa da en önemli kaynak içme sularıdır. İçme sularına fluor katılması o suyu içen toplulukta diş çürüğü ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırır. Fluor alınması aynı zamanda osteoporoz denilen kemik zayıflaması hastalığını da önleyici ve tedavi edici etki yaratacaktır. Gereğinden fazla alındığında da zarar verebilir. Kalıcı dişler üzerinde sarı-kahverengi lekeler ortaya çıkar ve diş minesi bu bölgelerde tahrip olmaya başlar. aşırı fluor yüklenmesi kemiklerde de normal dışı gelişmeler ve eklemlerde çarpılmalar gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Bakır: Normal bir erişkin insanda 100-150 mg. kadar bakır bulunur. Bunun yüzde 90 kadarı kas kemik ve karaciğerde depolanmış haldedir. İleri derecede beslenme ve bağırsakta emilme bozukluğu olanlarda bakır eksikliği görülebilir. Bu durumda kansızlık cilt ve kemik kusurları ve zeka gelişme bozuklukları görülür. Bakırın da fazlası zehirleyicidir. 15 mg.dan daha fazla elementel bakır yutulması halinde bulantı kusma ishal karın ağrısı yaygın kas ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkar. Zihinsel kusurlar ile koma ve ölüm de görülebilir.

Kobalt : B 12 vitamininin yapısına katılır. Eksikliği bir çeşit kansızlık yapar. Kobalt eksikliği bulunanların kansızlık amacıyla kullanılan ilaçlarına mutlaka kobalt katılmalıdır. Ancak kobalt tedavisi bu zehirli bir madde olduğu için çok dikkatle sürdürülmelidir. Aşırı miktarlar özellikle çocuklarda tiroid eksikliği ve kalp yetersizliği gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aşırı selenyum tehlikeli

Krom:
Kromdan zengin bir madde olan bira mayası kullananlarda kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarında düşme şeker toleransında düzelme görülmektedir. Şeker hastalarında ise insülin ihtiyacı azalmaktadır. Ani kilo kaybı sinir uçları tahrişi ve şeker toleransı bozukluğu olanların tedavisinde en etkili madde kromdur.

Selenyum: E vitaminiyle birlikte antioksidan bir madde olarak tanınır. Böylece hücre yıkımını yavaşlatmak gibi bir etkiye sahip olur. Selenyumdan eksik beslenmenin çok uzun süreler devam etmesi vücuttaki selenyumun da azalmasına neden olur. Özellikle Çin'in bazı bölgelerinde çocukluk döneminde görülen kalp kası hastalıklarının nedeni selenyum eksikliğidir. Daha düşük boyutlu selenyum eksikli Yeğinde tırnak yatağfdnında beyazlanma kaslarda ağrı ve hassasiyet görülür. Selenyumun da aşırısı zarar verir. Özellikle hücre yaşlanmasını yavaşlatıcı etkisinin belirlenmesinden sonra selenyum haplarını gereğinden fazla kullanan kişilerde zehirlenme belirtileri görülebilmektedir. Aşırı selenyum alındığı hallerde saç ve tırnak dökülmeleri deri döküntüleri ve polinevrit denilen sinir rahatsızlığı ortaya çıkar.

Manganez: Kemiklerin ve bir çok enzimin yapısına giren manganez kepekli tahıllarda yeşil yapraklı sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunur. Manganez zehirlenmesi ise beslenmeyle fazla manganez alınmasıyla oluşmaz. Nadiren manganez üretimde çalışan kişilerde ortaya çıkabilir ve Parkinson hastalığı benzeri sinir sistemi belirtileri ortaya çıkarır.

Molibden: Çok uzun süre sadece damardan beslenmek zorunda kalınılan bir hastada molibden eksikliği görülmüş. Bu hastada çok hızlı bir nabız hızlı solunum gece körlüğü görme bozukluğu aşırı uyarılma ve koma ortaya çıkmış. Ancak bu durumun çok seyrek olduğunu da bilmek gerekir.

Silisyum: Hayvan deneylerinde silisyum eksikliği gelişme geriliği kemik kıkırdak ve bağ dokusu bozukluklarına neden olmaktadır. Ancak şu ana kadar insanlarda silisyum eksikliği ile ilgili bir tespit yapılamamıştır. Fazlalığı ise magnezyum trisilikat yapısında olan antiasitleri mide rahatsızlığı nedeniyle uzun yıllar boyunca kullanan kişilerde görülür. Bu kişilerde silikat yapısında olan böbrek taşlarına sık rastlanılmaktadır.

Vitaminler kadar vücudumuzun minerallerede ihtiyaçları vardır. Vücudun kendi kendine oluşturamadığı inorganik maddeler olan mineraller vitaminler ile birlikte çal??arak vücutta en fazla ihtiyaç duyulan bölgelere etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlarlar.Protein kalsiyum demir magnezyum bakır potasyum fosfor krom selenyum… Tüm bu mineraller ve oligo elementler ne i?lere yararlarıHangi besinlerde bulunurları Azı veya fazl ası nelere neden olurı Bu mineralleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz

PROTEİN

Protein günlük olarak cildimizin tırnakları mızın saçlarımızın ve kas dokularımızın yenilenmesine destek olur. Aynı zamanda proteinler organizmanın fonksiyonları için de önemlidir; bizi hastalıklara karşı korur.

Proteinden zengin hayvansal besinler kırmızı et balık kabuklular yumuşakçalar yumurta süt ve süt ürünleridir. Protein açısından zengin bitkisel kaynaklar tahıllar ve soya mercimek kuru fasulye bezelye gibi sebzelerdir.

KALSİYUM
Kalsiyum hayatı mız boyunca alma mız gereken kemik sağlığı mız için vazgeçilmez bir kaynaktır. Kalsiyum aynı zamanda metabolizmanın iyi çalışma sını; aynı şekilde sinir ve kas hücrelerinin daha iyi olmasını sağlar. Bir diğer faydası da böbreklerin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynaması dır.

DEMİR
Demir vücudun iyi oksijen almasını ve birçok enzimin görevini görmesini sağlayan bir elementtir. Demir eksikliği kendini yorgunluk ciltte solgunluk ve enfeksiyon tekrarları ile gösterir. Demirin azı gibi fazl ası da zarardır. Temel Reis’in ?spana?? gibi demir içeren besinleri dikkatle tüketmek gerekir.

MAGNEZYUM
Magnezyum kalp ritminin i?leyi?i açısından önemlidir. Aynı zamanda “anti-stres” minerali olarak bilinir ve sinir sisteminde aşırı duyarlıl??? azaltır. En çok çikolatanın içinde bulunan magnezyum kalp ve Şeker rahatsızlıkları için önemlidir.

BAKIR
Bakır organizma mızda kemiklerimiz eklemlerimiz kan ve karaci?erimiz için farklı seviyelerde etkilere sahip bir mineraldir. Çok dikkatli alınması gerekir; çünkü uzun süreli aşırı bakır takviyesi ciddi boyutta zehirlenmelere yol açabilir. Kollajen liflerinin üretiminde ba? gösteren bakır kemik kıkırdak ve tendonlarımızın sağlıklı olmasını sağlar. Bakır aynı zamanda hemoglobin üretiminde de önemli rol oynar

POTASYUM
Potasyum kas ka sılmaları ve kalp hücreleri için en temel mineraldir. Aynı zamanda sinir sistemi ve düzenli kalp ritmi için de önemli bir mineraldir. Bunların yanı sıra böbreklerin ve glüsit metabolizma sının çalışmasında önemli rol oynar. Potasyum hipertansiyon kalp krizi riski ve böbrek ta??nı önler. Birçok meyve ve sebze potasyum açısından zengindir.

FOSFOR
Beyin için en gerekli olma sıyla me?hur bir mineraldir. Varl??? kemik ve d işlerimizin sağlığı için de önemlidir. Birbirinden fazla faydası bulunan fosfor çok dikkatli bir şekilde alınması gereken bir mineraldir. Fosfor hücrelerimizin neredeyse tüm kimyasal reaksiynlarında ba? gösterir. Enerji üretimi açısından önemli rol oynar. şüphesiz bu sebepten ötürü beynin sağlıklı çalışması için gerekli en önemli mineral olarak ün salmış tır.

KROM
Krom vücudumuzun farklı metabolizmalarında ba? gösteren belki de diğerlerine göre daha az bilinen bir oligo elementtir. Özellikle organizmanın kan Şekeri düzeylerinde önemli rol oynayan krom kandaki kolesterol ve glukoz düzeylerini doğru bir şekilde kontrol etti?i için diyabetiklerde kan Şekeri ayarını düzenleme konusunda diyete yardımcı olarak kullanılabiliyor.

SELENYUM
Antioksidan özelliklere sahip bir oligo element olan selenyum ya?lanmaya olduğu kadar birçok kanser türüne de sava? açmanıza yardımcı olur. Bu oligo element ba?ışıklık sistemimizin korunmasına da destek olur. Tüm bunların yanı sıra tiroid bezlerinin çalışması ve testesteron (erkeklik hormonu) sentezinde de ba? gösterir. Önemli olan a lınan selenyumun dozudur.

ALINTIDIR.