Hangi ayda hangi balık yenir

İklimsel özellikler balığın kalitesini tadını ve miktarını etkiler.


Belli aylarda bazı balıklar daha fazla tutulurlar. Her balığın yağlandığı bir ay vardır ve balıklar yağlanınca etleri de çok lezzetli olur. Genelde yağlı balıkların ızgarası yağsız balıkların ise kızartması yapılır. Balık alırken dikkat edilecek en önemli şey balığın taze olmasıdır. Taze balığın solungaçları kırmızı derisi gergin gözleri parlak ve dışa doğru pulları sıkı kuyruğu da dik olur.

Ocak

Kefal ve hamsi tam olarak yağlanmıştır. Lüfer palamut uskumru ve istavrit halen lezzetlidir. Çinekop kofana ve mezgit boldur. Tekir ve kırlangıç çok tutulur. Barbunya kılıç mercan ve sinarit az tutulur.

Şubat

Kalkan mevsimi başlamıştır. Tekir gene boldur. Uskumru lüfer ve palamut artık yağını kaybetmeye başlamıştır. Gümüş balığı ve kefal lezzetlidir. Hamsi artık yağını ve lezzetini kaybetmektedir. Ayrıca istavrit zargana mezgit yine tezgâhlardadır.

Mart

Kefal levrek ve kalkanın en lezzetli olduğu zamandır. Uskumru artık çiroz olmaya yüz tutmuştur. Gümüş balığı artmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybetmiştir tava ve pilaki yapılmaya uygundur. Kofananın ızgarası olur. Minakop ve tekir her zaman olduğu gibi lezzetlidir. Barbunya bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir.

Nisan

Balık türlerinin bol olduğu bir dönemdir. Kalkanın en lezzetli ve en bol olduğu zamandır. Eşkinanın sezonu başlar çok lezzetlidir. Mercan levrek kılıç ve kırlangıç bollaşır. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Gümüş kefal mezgit tekir vebarbunya lezzetlidir ve çok tutulur. Zargana bu ayda da devam eder.

Mayıs

Levrek barbunya dil balığı tekir kılıç kırlangıç ve iskorpit fazla çıkar ve lezzetlidir.Uskumru torik palamut hamsi ve istavrit artık yağını kaybetmiştir. Kefal halen lezzetlidir. Mezgitin halen zamanıdır.

Haziran

Verimsiz dönem başlamış balıklar azalmıştır. Mezgit levrek ve biraz barbunya çıkar. Bu ayda en lezzetli balık karagözdür yağlanıp lezzetlenmiştir. Kırlangıç da lezzetlidir. Tekir barbunya gelincik mercan sinarit ve eşkina bulunur. Fakat pahalıdır.

Temmuz

Balığın en az olduğu aydır. Sardalya mevsimi başlamıştır Ekim ortasına kadar yenebilir. Sardalyanın asma yaprağı içinde ızgarasının tam zamanıdır. Kolyoz istavrit uskumru tava ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Levrek ve çipura vardır mezgit ve istavrit az da olsa bulunur.

Ağustos

Çingene palamudu sezonu başlamıştır. Sardalyanın en lezzetli zamanlarıdır. Kılıç mercan sinarit gayet lezzetlidir. İzmarit de yağlanmış lezzetlenmiştir.
Eylül

Balık sezonu açılmıştır. Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut yağmur suyunu yedikçe irileşmiştir. Aynı zamanda bollaşmıştır. Lüfer sezonu yaklaşmaktadır biraz pahalıdır. Kolyoz izmarit ve istavrit lezzetlidir. Kırlangıç bolca çıkar.

Ekim

Geçici olarak yazın Karadeniz'de beslenen balıkların Marmara'ya göçe başladıkları aydır. Bu yüzden bol miktarda tutulur. Lüfer lezzetini kazanmış istavrit de yağlanmıştır. Palamutboldur. Barbunya ve tekirin en yağlı ve lezzetli zamanıdır. İzmarit sardalya levrek mercan torik sinarit ve eşkina hem bol hem de lezzetlidir.

Kasım

Verimli ve bol balıklı bir aydır. Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik artmıştır lakerdası yapılır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Lüfer eşkina çinekop palamut torik zargana levrek mezgit ve istavrit bol miktarda çıkar ve de çok lezzetlidir. Hamsi de çıkmıştır ve çok lezzetlidir.

Aralık

Hamsi tekir palamut lüfer çinekop barbunya mezgit istavrit bol ve lezzetlidir. Uskumru lüfer palamut ve torik yağlıdır ve her türlü yemeği yapılır. Hamsi de lezzetlidir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]