Şişmanlıkla gelen büyük risk

Şişmanlığın kanserde risk yaratan bir etken olduğu zaten biliniyordu ancak Almanya Kanserle Mücadele Derneği bu tehlikeye bir kez daha dikkat çekti. Özellikle gıdalardaki gizli yağlara vurgu yapıldı.

Almanya Kanserle Mücadele Derneği’nin (DKG) Federal Meclis’e sunduğu Almanya'daki kanser araştırmalarına ilişkin raporunda aşırı kilonun kanser riskini artırdığı belirtildi. Gazeteport’un aktardığına göre raporda şişmanlığın yakın gelecekte kanser ve diğer başka hastalıklardan ölümlerin artmasında önemli bir unsur olacağı vurgulandı.

Uzun süre devam eden gözlemler sonucu araştırmacılar yağlı yiyecek tüketenlerde az yağlı ürünleri yiyenlere oranla bazı kanser çeşitlerine daha sık rastlandığına dikkat çekti. Raporda şişmanlığın kadınlarda rahim meme göğüs safra kesesi ve kalın bağırsak kanserini tetiklediği bilgisi yer aldı. Özellikle yağlı yiyecek tüketmenin kalın bağırsak ve prostat kanseri riskini artırdığı kaydedildi.

GIDALARDAKİ GİZLİ YAĞA DİKKAT
Alkol kalorili yiyecek ve içecek tüketilmesi ile birlikte az hareket etmenin vücuttaki yağ oranını artırdığına dikkat çeken araştırmacılar günlük yağ tüketiminin azaltılması tavsiyesinde bulunuyor. Araştırmacılar günlük yağ tüketiminin toplam enerjinin yüzde 30'nu geçmemesi gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar bazı yiyeceklerdeki gizli yağ miktarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarıyor. Raporda çikolata gibi kakaolu tatlı yiyecekler süt ve süt ürünleri et sosis ve salam gibi gıdalarda bulunan yağların dikkatlerden kaçtığı belirtiliyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]