Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası


  11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası

  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de beklenen yaşam süresinin ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının artışı ile birlikte kronik hastalıklar da artmaktadır.

  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de beklenen yaşam süresinin ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının artışı ile birlikte kronik hastalıklar da artmaktadır. Türkiye Ulusal Hastalık Yükü çalışması verilerine göre ülkemizdeki ölümlerin %79’i kronik hastalıklar nedeniyle oluşmakta ve ulusal düzeyde ölüme neden olan ilk yirmi hastalık içinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar (İskemik Kalp hastalıkları Serebrovasküler Hastalıklar KOAH Trakea Bronş ve Akciğer Kanserleri Hipertansif Kalp Hastalıkları Diabetes Mellitus gibi) ilk sıralarda yer almakta ve önemli hastalık yükü oluşturmaktadır.

  Ülkemizde ilk on ölüm nedeni içerisinde iskemik kalp hastalıkları 1.sırada hipertansif kalp hastalıkları 6.sırada inflamatuar kalp hastalıkları ise 10. sıradadır. Temel hastalık gruplarına göre ölüm nedenleri sıralamasında ilk iki sırada kronik hastalıklar yer almakta ve kardiyovasküer hastalıklar %48 ile ilk sırada yer almaktadır. Bu hastalıklar tuz tüketimi ile yakından ilişkilidir.

  Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon kalp hastalıkları böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram dan az olarak önermektedir.

  Yetişkinlerde hipertansiyon kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılması etkilidir. Tuz tüketiminin alımı ve kan basıncı arasında direk bir ilişki vardır.Tuz alımı azaltıldığında uzun dönemde inme riski ve kardiyovasküler hastalıklar azalmaktadır.Tuz tüketimi günde 10 gr’dan 5gr’a indirildiğinde inme geçirme hızı %23 kalp damar hastalıkları hızı %17 azalmaktadır.

  Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 5 gram iken Türkiye’deki günlük tuz alımı ortalaması kişi başı yaklaşık 15 gramdır. Ülkemizde tuz tüketimi önerilen değerlerin üç katı kadardır.

  Halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde multidisipliner bir yaklaşım ile toplumumuzda tuz tüketiminin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi için tuz tüketiminin azaltılmasına çalışma yapılması gerekliliği gündeme gelmiştir. Bakanlığımızca aşırı tüketildiğinde sağlığımızı olumsuz etkileyebilen tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı (2011-2015)” uygulanmaktadır. Programda;

  Mevcut durum analizi
  Müdahaleler
  Farkındalık çalışmaları

  İzleme ve değerlendirme yer almaktadırTürkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı (2011-2015) kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan işbirliği çalışması sonucunda 04.01.2012 tarih ve 28163 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2012/2 Nolu Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'ne göre ekmekteki tuz miktarı kuru maddede % 1.5'a düşürülmüştür.

  Pul biberdeki tuz oranı %9'dan %7'e indirilmiştir.
  Toplumda tuzun aşırı tüketimi ve sağlığa etkileri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla spot filmler hazırlanmıştır.

  Milli Piyango İdaresi genel müdürlüğü ile yapılan işbirliği sonrasında 9 Şubat 2013 tarihli piyango çekilişinde tuz tüketiminin sağlığa etkisini vurgulayan bir mesajın yer alması sağlanmıştır.

  81 Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması” ile ilgili bilgilendirme eğitimleri düzenlendi ve illerde “Dünya Tuza Dikkat Haftası” kapsamında çeşitli farkındalık çalışmaları yapıldı. Okul kantinlerinde tuz oranı yüksek olan cipslerin satışı yasaklanmıştır. Gıda ürünlerinin etiketlerinde günlük karşılama miktarları (GKM) 2012 Aralık ayından itibaren “gönüllü” olarak yer almaktadır.

  Halkta farkındalık yaratmak için afiş ve posterler yayınlandı.

  5 gr günlük tuz yaklaşık tepeleme 1 çay kaşığıdır

  Tuzu azaltmak için tavsiyeler;


  Taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin
  Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin
  Tuz içeriği yüksek olan salamura besinleri (zeytin peynir turşu gibi) ve konserve besinleri daha az tüketin

  Daha fazla taze sebze ve meyve tüketin
  Satın aldığınız hazır besinlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin

  Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz nane kekik dereotu rezene fesleğen limon gibi besinler ile baharatları kullanın

  Ev dışında yemek yiyorsanız az tuzlu besinleri tercih edin

  Alıntıdır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yararlı bilgiler için teşekkürler Merve.Tuzun yanında şeker ve undanda uzak durun sağlığımıza çok zararları var.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tuzsuz yemek yiyebilirim. Zaten yaptığım yemeklerin de tuzunu bir türlü ayarlayamam.

  Ama şekersiz hayat düşünemiyorum.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Böyle bir hafta mı varmış ya
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş