Boks zor ve çok yorucu bir spordur. Boksörler antrenman yaparak karşılaşmaya hazırlanırlar. Antrenman bir başka boksörle yapılan çalışmanın yanı sıra gölge boksu kum torbasıyla çalışma ip atlama ve kondisyon için koşu gibi başka çalışmaları da kapsar.

Boksta duruş çok önemlidir. Çünkü bir boksörün saldırı ve savunma gücü ile hızı dengesine ve harekete her an hazır olmasına bağlıdır. Boksörün duruşu rahat olmalıdır. İyi bir duruşta sağ ayak biraz öndeki sol ayakla bir denge oluşturacak biçimde sağa doğru biraz açılmalıdır. Her iki ayağın ucu da hafifçe sağa dönük olmalıdır. Böylece bedenin yalnızca sol yanı rakibe açık tutulur. Hafifçe sıkılmış sol yumruk biraz ileride ve çene hizasında olmalıdır. Sağ kol da çene hizasında ama çeneden yaklaşık 15 cm önde tutulur. Her iki kolun dirseği bedeni korumak için içe doğru çekilmelidir. Bedenin öne doğru biraz eğik tutulması rakibin yumruğu karşısında denge yitirilmeksizin geriye kaçmayı kolaylaştırır.

Doğru vuruş boksun temelini oluşturur. Rakibe atılan yumruğun eldivenin içinde iyice sıkılmış olması gerekir. Başlıca vuruş biçimleri şunlardır: doğrudan vuruş çengel vuruş kroşe vuruş ve aparküt vuruş. Sağ ya da sol yumruklarla hızla ve genellikle art arda yapılan vuruşlara direk vuruş denir. Kıvrık ve gergin bir durumdaki kolla yakından atılan yumruk çengel vuruş olarak adlandırılır. Kroşe vuruş da çengel vuruşa benzer bir vuruştur ama boksör bu vuruşa bedenin ağırlığını da katar. Aşağıdan yukarıya atılan aparküt vuruşta genellikle çene hedef alınır.