Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kick Boks Vuruş Teknikleri

  YUMRUK (EL) TEKNİKLERİ


  1) Straight (streyt panç) - Direk Yumruk

  Alnın en üst kısmından başlayıp karın bölgesinin bittiği yere kadar vücudun ön kısmına vurulan düz çıkan yumruktur. Amacı rakibi yoklayıp yanına daha çok sokulmak olsada yerinde ve etkili kullanılırsa güçlü bir yumruk da olabilir. Duruş poziyonuna göre önde olan el genellikle direk yumruklarla savunma ve rakibi koklama görevi yaparken arkadaki el daha etkili direk yumruklar çıkarabilir. Direk yumruk bu tarz bir mücadele sporuna başlayacakların ilk öğreneceği yumruktur. Temeldir.
  2) Hook Puch (huuk panç) - Kroşe Yumruk
  Şakaklardan kulak arkasından başlayıp bel bölgesinin yan bölümlerinin bittiği yere kadar daha çok vücudun yan kısmına vurulan yumruktur. Etkili bir yumruktur. Özellikle kulak arkası ve çeneye vurulduğunda rakibi bayıltabileceği gibi karaciğer bölgesine vurulursa da hatrı sayılır derecede etkili olabilir. Kroşe atarken seri karar vermek ve attıktan sonra seri toparlanmak gerekir.  3) Uppercut Punch (apırkat) Aparkat Yumruk

  Aşağıdan yukarıya doğru istikamette çeneye vurulan yumruktur. Nadir olarak karaciğere de vurulabilir. Fakat o bölge için genelde kroşe tercih edildiğinden aparkat için çenenin altına vurulan yumruk demek çok doğrudur. Çok etkili bir yumruktur. Fırsatını yakalamak zordur. Rakibin açık vermesi gerekmetedir. Fırsatı bulunduğunda seri bir şekilde kullanması gereken bir tekniktir. Nedeni ise aparkat fırsatının ele kolay geçmemesidir. Fakat eğerki güçlü bir aparkat çıkarılabilirse rakibin işi çok zordur.
  4) Backfist (bekfist) - Dış El Yumruk

  Yumruğun dış kısmıyla içten dışa doğru yapılan yumruktur. Çok tercih edilen bir vuruş şekli değildir. Daha etkili olanı vuruşun dönerek yapılan şeklidir

  4a) Spinning Backfist (spinin bekfist) - Dönerek Ters El Yumruk

  Yumruğun dış kısmıyla içten dışa doğru atılan yumruk. Vuruş yapılırken Vücut ve beraberinde kol daireye benzer bir şekil çizer ve bu şekilde hızlananan yumruğun rakibin mümkünse çenesinde yada kulak arkasında son bulması sağlanmaya çalışılır. Düzgün çıkarılmış bir spining backfist in etkisi çok güçlü olacaktır. Eğer yerini bulursa rakibin toparlanması çok zordur.


  5) Ridge Hand (ric hend) - Kesme Vuruş

  Sağ elin sol sol elin sağ kısımlarıyla yani ellerin içe bakan kısımlarıyla rakibin genel olarak kulak arkası ve çenesinin yan bölümlerine vurulan darbelerdir. Kullanılan bölge tam olarak bileğin başladığı yerden baş parmağın başladığı yere kadar olan yan bölümdür  6) Clinch (klinç)
  İki el rakibin boyun çevresine koyulur. Bu şekilde 5 saniyeden uzun durulamaz. Sadece bir diz tekniğiyle bitirilir ve eller çekilir. Başka teknik uygulanamaz. Clinch sanıldığı aksine tutup dizle vurma değil bu eylemin ellerin boynun çevresine koyulduğu kısmıdır.  TEKME TEKNİKLERİ

  1) Round House Kick (raund haus kik) - Dairesel Tekme

  Kısaca round kick olarak da adlandırılmaktadır. Tekmenin dairesel bir yörünge izleyerek vurulmasıdır. Temel tekme tekniğinin başında gelir. Vuruldukları yükseklik seviyesine göre 3 gruba ayrılırlar. Bunlar şöyledir:
  1a) High Round House Kick (hay raund haus kik) - Yüksek Seviye Dairesel Tekme
  Boyundan kafaya kadar olan bölümde etkilidir. Eğer kulak arkasına sert bir şekilde isabet ederse rakibi bayıltabilir. Teknik uygulanırken yerde kalan destek ayağının tekme doğrultusunda dönmesi gerekir.


  1b) Middle Round House Kick (midıl raund haus kik) - Orta Seviye Dairesel Tekme  Koltuk altından belin bittiği yere kadar atılır. Genel amacı karaciğer bölümüne vurulmasıdır. Yerini bulan etkili güçte bir yada birkaç middle kick rakibin karaciğerini dolayısıyla rakibi çok zor durumda bırakacaktır.
  1c) Low Round House Kick (lov raund haus kik) - Alt Seviye Dairesel Tekme

  Rakibin bacaklarına atılır. İyi derecede low kick vuran bir sporcu sürekli hareket etmek zorunda olan rakibinin kabusudur. Bacakların iç kısımlarına ve dış kısımlarına vurulabilir.


  2) Front Kick (front kik) - Karşı Tekme

  Ayağın alt kısmıyla direk olarak düz bir biçimde yapılan vuruştur. Genel olarak iki bölgeye yapılır. Bunlar mide bölgesi ve çene altından göz hizasına kadar olan bölgedir. Rakibi uzak tutmak için kullanılabileceği gibi düzgün ve etkili çıkarılmış bir karşı tekme etkili olabilir.

  3) Side Kick (sayd kik) - Yan Tekme
  Vücudun yan olarak durduğu pozisyonda çıkarılan tekmedir. Yan tekme çıkarıldığı anda rakip artık karşınızda değil solunuzda yada sağınızdadır. Genel olarak iki bölgeye uygulanır. Bunlar mide seviyesi ve çene altından göz hizasına kadar olan bölgedi  4) Hook Kick (hu kik) - Kanca Tekme
  Ayağın altı ve parmak uçları kullanılarak yapılan vuruş şeklidir. Sağ ayakla soldan sağa doğru sol ayakla sağdan sola doğru kısaca dıştan içe doğru vurulan tekmedir. Çene bölgesi ve kulak arkasına vurulması kanca tekmeyi daha etkili hale getirir.

  5) Heel Kick (hiyl kick) - Topuk Tekme
  Kanca tekmeyle neredeyse aynıdır. Tek fark vuruş yapılırken kullanılan kısım ayağın alt kısmı değil topuk kısmıdır. Topuk çok sert ve etkili vuruşlar yapabileceğiniz bir bölgedir. Rakibe ciddi anlamda hasar verebilir.
  6)Push kick (puş kik) - Basma Tekme
  Karşı tekmeyle benzerdir. Bu da düz bir şekilde çıkarılır. Fakat bu teknik darbeden daha çok ayağın altıyla rakibin gövdesine basıp onu ittirmek uzak tutmak için yapılır. Daha çok rakibin yakınımıza gelmesini istemediğimiz durumlarda kullanılırız. Özellikle uzun boylu yada bacak boyu uzun olan sporcuların daha kısa boylu olanları yakınına sokmaması için ideal bir tekniktir.

  7) Axe Kick (eks kik) - Balta Tekme
  Ayağın altı ve parmak uçları kullanılarak yapılan vuruştur. Bu tekniği kanca tekmeden ayıran kısmı vuruşun yukardan aşşağı doğru yapılmasıdır. Daha çok göz hizasından çenenin bittiği yere kadar olan bölge hedef alınır. Düz Balta Tekme İçerden Balta Tekme Dışardan Balta tekme olarak üç şekilde yapılır. İsim farklılıkları sizi yanıltmasın. Vuruldukları yer yine aynıdır. Sadece tekme çıkarılmadan önce ayağın kalkış ve hedefe doğru iniş anında yön farkı vardır. Üç şekli de balta tekme olarak adlandırılır. Genel bir ayrım yapılmaz.

  8) Crescent Kick - (krisınt kik) - Hilal Tekme

  Ayağın iç yada dış kısmıyla yapılan balta tekmeye hilal tekme adı verilir. Vuruş yapılırken ayak dıştan içe yada içten dışa doğru balta tekme gibi yine yukarı istikamette kaldırılır fakat vuruş yapılırken ayağın dış yada iç kısmı kullanılır. Genel olarak balta tekmeyle aynı bölgeye yada biraz daha yanlara uygulanılır.

  9) Back Kick (bek kik) - Geri Tekme

  Çok güçlü bir tekmedir. Vücudun arkası hafif çapraz bir durumda rakibe dönük olarak topukla düz bir biçimde mideye yada surata yapılır. Etkili ve nizami bir biçimde çıkarılan bir geri tekme yerini bulursa rakibi bitirir.
  10) Sweep (svip) - Süpürme
  Ayak bileği ile rakibin ayak bileğinin altına içten yada dıştan rakibin dengesini bozma amaçlı uygulanan tekniktir. Genellikle tekme atan rakibin yerde kalan destek ayağına uygulanarak yere düşmesini sağlamaktır. Burda dikkat edilmesi gerek nokta tekniği rakibin aşil kemiği ve yukarısına uygulamamaktır.  11) Knee (nii) - Diz
  Rakibin müsade edilen belden yukarı her bölgesine uygulanabilir. Direk olarak ve zıplayarak uygulanabilir. Diz kemiği sert ve oval olduğundan topuk gibi yüksek hasar verebilir. Uzun boylu sporcuların vazgeçilmezlerindendir.
  NOT :Bütün tekme tekniklerinin sporcunun becerisine göre zıplayarak uygulanan şekillerine Jump Kicks dönerek uygulanan şekillerine Spining Kicks adı verilir. Hareketi isimlendirmek için tekniğin başına Jump yada Spining getirmek yeterlidir.

  Alıntıdır.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her bayanın erkeklerden kendini koruması için öğrenmesi gereken spor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Her bayanın erkeklerden kendini koruması için öğrenmesi gereken spor.


  Sen bunları öğrenirsen bırak korumayı direkt döversin.
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Keysi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Sen bunları öğrenirsen bırak korumayı direkt döversin.

  Nuhla uslanmayanı etmeli tekdir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster  Nuhla uslanmayanı etmeli tekdir.
  Hmm ok bye.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş