Kilolar yıllardır insanlar problemleri arasındadır. Sadece güzellik için değil aynı zaman da aşırı kilolar sosyal hayatta da insanları oldukça zor durum da bırakmaktadır. Örneğin erkekler iş yaşamında aşırı kilolar nedeniyle rahatlıkla işlerini yapamıyor. Ayrıca kilolar insanların nefes alma zorluğuna da sebebiyet veriyor.

Kadınlar açısından ise vücudun çeşitli bölgelerin de yağ oluşması ise tüm güzelliği yerle bir ediyor. Bu durum da hem bayanların hem de bayların zayıflamaları gerekir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için form da bir vücud şart. Zayıflamak ülkemizde daha çok işkence gibi görülmektedir. Fakat zayıflamak insanların düşüncesinde olduğu gibi işkence değildir. Sadece zayıflama yöntemlerini uygulayarak hızlı bir şekil de form da bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Zayıflama yöntemleri arasında en çok etkili olan teknik kalori oranı düşük yiyeceklerdir. Kalori oranı düşük yiyecekler örneğin sebze meyve vs hem sağlık açısından faydalı hem de kilo verme de etkilidir. Bu nedenle sebze ağırlıklı yiyecekler tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca sağlıklı beslendiğiniz takdir de hem uzun ömürlü olursunuz hem de sağlık problemlerinden uzak kalmış olursunuz. Bu nedenle daha çok ıspanak brokoli gibi yiyecekler tüketebilirsiniz. Ispanak bir çok insan için tadsız tuzsuz gelebilir. Fakat ıspanak yemeğini harika bir yemek haline getirmek aşçının elindedir. Eğer ıspanak yemeğinizi renklendirirseniz tükettiğiniz yemekten de memnun kalmış olabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenlerin mutlaka egzersiz yapmaları şartlar arasındadır. Eğer kilolu bir insan değilseniz dahi formunuzu korumak ve sportif bir yaşam için egzersiz yapmalısınız. Egzersizleriniz sabah ya da akşam saatlerinde olabilir. Hayatınız da hiç egzersiz yapmadıysanız ilk günler kendinizi yormayın. Örneğin sabah kalkın ve kahvaltınızı yapın. Yarım saat sonra doğal bir ortam da ısınma hareketlerinizi yapın. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürüşe çıkın.

Yürüyüşten sonra beş dakikalık bir tempolu koşu yapın. İlk hafta bu egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz. İkinci hafta ise 5 mekik ve 5 şınav çekin. İlk günler mekik ve şınavda kendinizi yormanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü kaslarınızı zorlanmadan dolayı yırtılabilir. Egzersizlere vaktiniz yoksa iş çıkışı ya da işe giderken evden erken çıkarak yürüyüş yapabilirsiniz. Apartman da asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkabilirsiniz. Eve kısa yoldan gitmek yerine yolunuzu 15 dakika uzatarak yürüyüş yapabilirsiniz.