Kim kuruyemiş atıştırmayı sevmez ki? Kuruyemişler sadece eğlencelik değil sağlık için de çok faydalılar...


Badem: Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.
Fındık: Vücuda kuvvet verir. Kalp rahatsızlıklarının en önemli nedeni olan yüksek kolestrolün düşürülmesinde en önemli ilaçtır. (%25.2 oranında)İnsan vücuduna yaralı kalsiyum demir karbonhidrat yağ ve çinko ile metabolizmayı düzenler kemiklerin gelişmesini sağlar.E vitamini açısından zengindir. Kansızlığa karşı koruyucu etki yapar.Kanser yapıcı etmenlerin oluşmasını önler yada oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek vücudu korur.
Antep fıstığı: Antep fıstığında kolesterol yoktur. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığı riskini azaltır. Antep fıstığı protein yönünden 2 katfosfor yönünden 4 kat etten daha üstündür.İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.
Beyaz leblebi: Mide suyunu çekmede ve zayıflamak isteyenler için açlıklarını bastırmada önemli
bir işleme sahiptir.

Sarı leblebi: Hammaddesi nohuttur.Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

Yer fıstığı: Vücudun gelişmesini sağlar. Beden ve zihin gücünü arttırır.Göğsü yumuşatır.
Öksürük söktürür.
Kabuklu yer fıstığı: İçeriğinde sabit yağ ve proteinli maddeler vardır.
Böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir.
Ayçekirdeği: Ayçekirdeğinin içeriğindeki yağ damar sertliğini giderir. Kalp sinir hastalıklarını önler. Bol E vitamini ve protein içerir. Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlığı önler.
Kabak çekirdeği: Mükemmel bir kurt ilacıdır. Günde çocuklarda 10-15 adetbüyüklerde 20-30 adet kabak çekirdeği yenmelidir.Tenya solucanlarını gidermek için de kabak çekirdeği iyi bir ilaçtır.
Mısır: Yüzde 18.3 gibi yüksek oranda lif içerir. Mısırın içeriğindeki yüksek karbonhidrat enerji seviyesini yükseltir. İçinde protein kalsiyumdemirfosfor A vitamini bulunur.