Düğüne çok az bir zaman kaldı ve kısa zamanda biraz daha forma girmek istiyorsunuz. O zaman bu önerilere dikkat edin. Öncelikle düğüne hazırlanmak için çok düşük kalorili bir diyet uygulamayın çünkü kilonuzu koruma şansınızı ortadan kaldırarak evlenir evlenmez fazlası ile kilolarınızı geri almanıza neden olabilir. Ayrıca hızlı kilo vermek için düşük kalorili bir diyet uygulamanızla daha sağlıklı ve yavaş kilo verebileceğiniz bir diyet programı uygulamanız arasında en fazla 2 kilo olacaktır. Bu kadar fark için metabolizmanızla oynamanıza ve kıtlığa sokmanıza hiç değmez. Bununla beraber düşük kalorili diyetler vücut yağının değil kas ve suyun gitmesine neden olur. Bu şekilde verilen kilolar çok fazla formda göstermez. Oysa vücut yağından bilinçli olarak kilo verebilirseniz 2 kg verdiğinizde 3-35 kilo vermiş gibi bir bölgesel incelme kazanırsınız. Düğünden önce özellikle aktivite olarak yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Bütün vücudunuzu eşit ölçüde çalıştırdığı için bölgesel incelmenize çok destek olacaktır. Bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü cildinizin güzel olması özellikle düğün gününde çok gerekli. Ayrıca; Düğün öncesi zayıflamak istiyorsanız; öncelikle mantıklı bir hedef belirleyin. Düğüne iki hafta kala yapacağınız diyet sağlıklı olmak koşulu ile size iki kilo verdirebilir.
Almanız gereken besin öğelerini mutlaka dengeleyin. Her gün süt-yoğurt meyve sebze salata et ve ekmek ya da ekmek grubunu mutlaka tüketin.
Müstakbel eşinizi kilonuza ve formunuza dikkat ettiğinizi haberdar edin. Size destek olursa işiniz daha kolay olur. En çok onunla vakit geçireceğinizi düşünürsek yanınızda pasta dondurma tüketen biriyle bu programa uymak sizi zorlar ve ayrıca kendi ailesinin yanında da ayıp olmasın diye gereksiz besin tüketimi yapmanızı engelleyebilirsiniz. Bu dönemde stresi mümkün olduğu kadar hayatınızdan uzak tutmaya çalışın. Kafein stresinizi tetikler ayrıca selülitlerinizi de artırır. Mümkün olduğu kadar kafeinden uzak durmaya çalışın. Sizi rahatlatacak papatya ıhlamur gibi bitki çayları tüketin. Bol bol çiğ sebze ve meyve tüketimi sağlığınız cildiniz için gerekli olan vitamin ve mineral desteğini kazandırır saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güzel görünmesini sağlar. Öğlen veya akşam öğünlerinde ekmek yerine 6 yemek kaşığı pirinç tüketebilirsiniz. “USA Rice Federation” verilerine göre; yarım fincan pirinç pişmiş olarak servis edildiğinde 103 ile 108 kalori içeriyor. Pirinç aynı zamanda sebzeler ve yağsız et proteinleri gibi sağlıklı gıdalar için iyi bir eşlikçi.

* Yediklerinize dikkat ediniz. Tuzlu ve yağlı yiyecekleri fazla tüketmeyiniz.
* Alkolden uzak durunuz
* Sigaradan kaçınınız mümkünse hiç içmeyiniz.
* Bol su içiniz.
* Kilonuza özen gösteriniz.
* Uzun süre ayakta durmayınız yada uzun süre oturmayınız
* Herhangi bir fiziksel aktiviteyi yeterli oranda yapmaya çalışınız. (yürümemerdiven çıkmayüzmejimnastik gibi)
* Düzenli olarak masaj yaptırınız. Nemlendirici kullanınız.
* Bol posalı ve lifli yiyecekleri tercih ediniz.
* Fast-food beslenme şeklinden uzak durunuz
* C Vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterin. C Vitamininin selülitleri azaltıcı ve oluşumunu engelleyici etkisi vardır. Meyvelerde C Vitamininden zengin olduğundan beslenme ve diyet programınızda yer almalıdır. Özellikle ; limon kivi portakal şeftali. Biber ve Maydanoz
Sosis: İçerdiği hayvansal yağ nedeniyle bağdokusunun gevşemesine neden olur.
Çikolata: Yağ ve şekerden oluştuğu için fazla kilo aldırır.
Alkol: Yüksek oranda alınan alkol karaciğere ve karaciğerin süzücü işlevine zarar verir.
Kahve: Damarları daraltır.
Sakatatlar: İçerdikleri zararlı maddelerle bağdokusunu olumsuz etkilerler.
Tuzlu fıstık: Tıpkı diğer çok tuzlu besinler gibi vücutta su tutulumuna neden olur.
Sucuk: Bol miktarda tuz ve yağ içerir.

DÜĞÜNDEN SONRA BESLENME ÖNERİLERİ

Evet düğün bitti. Artık evlisiniz ve yeni bir hayatınız var. Yeni bir sosyal hayat yeni bir çevre yeni bir düzen. Düğünden önce her gelin gibi formunuza ve fiziğinize çok önem verdiniz vücut ve cilt bakımlarının yanı sıra diyetler yaptınız. Her şey o büyük önemli gün içindi???... Peki ya şimdi!!!...
Genellikle yeni evlenen çiftler evliliğin ilk aylarında hızla kilo almaya başlarlar. Evlenmeden önce çiftleri kendi beslenme alışkanlıkları düzeni olduğu için birdenbire bu düzen değişir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra otururken tüketilen abur cubur miktarı artar. Evliliğin ilk aylarında dışarıda yemeğe çıkma daha fazla olur. Eğer ikisi de çalışıyorsa daha pratik lezzetli ve kalorili besin tüketimi artar. Önemli olan birlikte güzel vakit geçirerek güzel lezzetler tatmaktır. Davetler evliliğin ilk aylarında çok fazladır. Aslında her bir davet genellikle bir ziyafet olarak karşımıza çıkar. Kadın özellikle eşine daha şirin gözükebilmek onun beğenisini daha fazla kazanabilmek için sürekli olarak lezzetli yemek pişirmek telaşı içine girer. İşin içine çiftlerin aileleri faktörü de girince olay biraz daha karmaşıklaşır.
İşte bu yüzden formunuzu korumanın ne kadar önemli olduğunu çok geç olmadan anlamak için aşağıdaki önerilerimize bir göz atmalısınız.

• Özellikle evliliğin ilk aylarında eşinizi daha fazla tanımak mutlu etmek yemek yeme zevkine alışkanlıklarına hitap etmek ortak noktalarınızı artırmak isterken ne olduğunu anlamadan düğün fotoğraflarınızdaki kızla aranızda uçurumlar oluşabilir.
• Öncelikle eşinizin beslenme kültürü alışkanlıkları ve yeme zevkini mutlaka araştırıp inceleyin. Böylece ona hoş sürprizler yaparak değişik bir gizem yaratabilirsiniz. Bu gizemi yaratırken eşinizin çok sevdiği yemeği daha sağlıklı ve düşük kalorili nasıl tüketebileceğinizi araştırın.
• Sizin yeme kültürünüz ve alışkanlıklarınızla arasındaki farkı en kısa zamanda anlamaya çalışın. Bu sizin yeni hayatınıza uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
• Kendi alışkanlıklarımız ve yeme zevkinizi eşinizinki ile birleştirerek yeni yemek tarifleri geliştirip sadece ikinize ait sağlıklı bir yemek zevki oluşturabilirsiniz.
• Market alışverişi yaparken özellikle abur cubur ürünler almamaya dikkat edin. Akşam otururken bu abur cuburlar çok işe yarıyor ama daha sonra bir de bakıyorsunuz kilo almışsınız.
• Akşam yemeği hazırlarken masada sadece almanız gereken miktarda yemek bulundurun. Çok fazla çeşitte ve miktarda yemeği masaya koyarsanız yemek zorunda kalacaksınız. Çükü evde iki kişi olduğunuz için sizden başka yiyecek kimse olmayacak. Ziyan olması yiyelim bari diye diye kilolar artacak.
• Yemekleri iki kişilik pişirin!!!!!!!. Gereğinden fazla yemek hazırlamayın
• Yemek tabaklarınızı küçük salata tabağınızı büyük seçin.
• Porsiyon ölçülerinize dikkat edin. Tabağınızın hep yarısına kadar doldurun.
• Eşinizin ailesinin sizi ısrardan hoşlanmayan biri olarak tanımalarını sağlayın. En baştan ısrarlara boyun eğerseniz ileride itiraz ettiğinizde daha fazla sorun olur.
• Düğünden sonra fiziksel aktivitenize dikkat edin. Hiç yapmıyorsanız bile günde yarım saat yürüyüş yapmaya çalışın. Unutmayın aktivite arttıkça kilolar azalır.
• Eşinizle hafta sonlarında doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Bu konuda eşinizi teşvik edebilirsiniz.
• Hemen olmasa bile birkaç yıl içinde bir bebek sahibi olacaksınız. Hamileliğinize kadar ideal kilonuzu korursanız hem hamileliğiniz çok daha rahat geçecek hem de doğumdan sonra çok fazla kilo problemi yaşamayacaksınız. Bunun için evliliğinizin başında önlemlerinizi almalısınız.
• Evlenince ister istemez vaktinizin büyük bir kısmını eşiniz alacak. Evlilik süresi ilerledikçe de sorumluluklarınız arttığı için kendinize ayıracağınız vakit giderek kısalacak. Belli bir süre sonra bu sizi eşinizi ve evliliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle evliliğinizin başında eşinizle konuşarak kendinize ait zaman ve bütçe ayırın. Bununda büyük bir kısmını formunuzu korumak için kullanın.
• Çalışan bir bayansanız evlenince kendinize düzenli ve iyi bir program çıkartmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız fast-food yemekler haftanın beş günü lokanta yemekleri sağlıksız beslenme hayatı ve beraberinde getirdikleri!!! Sizi bekliyor demektir.
• Beslenme konusunda bilinçlenmeniz; ilerisi için sizin eşinizin çocuğunuzun sağlığı için çok önemli. Bu konuda bir diyetisyenden profesyonel yardım alabilirsiniz.
• Unutmayın; sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmek her yönden sağlığınızı çok olumlu etkileyeceği için stres yaşam koşulları ile zamanla evlilik üzerine düşebilecek olan monotonluğu azaltabilirsiniz. Ekmek yerine Amerikan pirinci tüketebilirsiniz.
• En önemlisi bütün bunarlı eşinizle konuşup uzlaşarak birlikte uyumlu bir aile içi beslenme sağlık programı çıkarabilirsiniz.
SONSUZ MUTLULUKLAR

DÜĞÜN SONRASI ÖRNEK DİYET VE DİYET ÖNERİLERİ

Sabah aç karnına mide problemi olmayanlar için yarım limonlu su doğal bir C vitamini. Aynı zamanda antiseptik özelliği nedeni ile sindirim kanalını temizler.

SABAH : 1 su bardağı süt
2 ince dilim ekmek
1 kibrit kutusu peynir
3–4 adet zeytin
Söğüş salata

ARA : 2 porsiyon meyve

ÖĞLEN : 1 porsiyon sebze
2 ince dilim ekmek
1 çay bardağı yoğurt
Salata

ARA : 1 ince dilim ekmek + 1 kibrit kutusu peynir

AKŞAM : 1 porsiyon sebze
1 porsiyon ızgara et
1 ince dilim ekmek
Salata

ARA : 1 kâse sütlü tatlı

Günde iki porsiyon sebze+meyve iki su bardağı süt veya yoğurt 6 ince dilim ekmek veya alternatifi 1–2 dilim peynir 1 porsiyon ızgara bol salata ve ek olarak 1 porsiyon sütlü tatlı yiyerek formunuzu koruyabilirsiniz. Tabi bu miktarlar kişiye göre değişebilir. Beslenme alışkanlıklarınızı bu çerçevede şekillendirebilirsiniz.