Baş Belası Yağlarınızı İdmanla Yok Etme

Baş belası yağlar şu belimizin etrafından sarkan tomar yağlar nefret etmeye bayıldığımız vücudumuzun bir parçasıdır. 6’lı abs paketleri bile etraflarına kulplar iliştirildiğinde iyi görünmez. O halde belinizin etrafını inatla ve sinir bozu bir şekilde saran bu ekstra pelte ile nasıl baş edilir? Bu kulplarla başa çıkmanın bir yolu var mı?

Kesinlikle iki çözüm vardır: Vücut yağlarını yakma ve kas yapma.

Baş belası bölgesel yağlarınızdan kurtulamazken ----- yani karın bölgesindeki yağları eritmek----- orta kasları güçlendirmek onlara daha gergin düzgün ve sıkı bir görüntü sağlayacaktır. Bütün bölgelerinizde fazla kilolarınızı verdiğinizde bel ölçünüzü de inceltirsiniz. Baş belası yağlar kaybolmaya erkeklerde vücut yağı % 12’lik vücut kompozisyonuna ulaştığında kadınlarda ise vücut yağı %20'ye ulaştığında başlar. Kilo vermek için bir hafta boyunca yağ yakma idmanları ile 4 veya 6 kere çok yoğun ve uygun bir diyeti birleştirin. Göbek dansı kick boks dövüş sporları yarış yürüyüşü dağ bisikleti kürek çekmek gibi kardiyovasküler aktiviteler sadece iyi bir şekilde kalori yakmaz aynı zamanda eğri ve düz kas abdominallerinizi yağ kütlelerinizin altında kalmış kaslarınızı da güçlendirir.
Diyaframınızdaki bazı kasları geliştirmek için Baş Belası Yağlardan Kurtulma İdmanını deneyin. Bu idmanı bir haftada düzenli olarak iki yada üç kere yapın karın bölgeniz şekillenecek ve güçlenecek böylelikle muhteşem bir görüntüye sahip olacaktır. Bu programdaki egzersizler üç kategoriye ayrılmaktadır: Ayakta durma Oturma ve Uzanma. Haftada iki veya üç kere ( aksi söylenmedikçe her bir hareket 8 veya 15 kere tekrarlanabilinir.) her başlangıç egzersizinin birden üçe kadar olan setinden yaparak başlayın. Bu kategorideki üç seti kolaylıkla yapabileceğiniz ve iyi form tuttuğunuz seviyeye geldiğinizde orta seviye hareketlere geçebilirsiniz. Orta seviyedeki bu üç seti iyi bir şekilde yaptığınız ve iyi form tuttuğunuz taktir de yine bu kategoride bulunan ileri seviyedeki egzersizlere geçebilirsiniz. Bir kategoride bulunan bir seviyedeki egzersizi tamamladığınızda artık diğer kategoride bulunan farklı bir seviyedeki egzersize geçelim. Bu egzersizler şişkinlik oluşturmadan belinizi sıkılaştıracak ve gerginleştirecektir. Aynı zamanda bu egzersizler daha dik durmanıza yardımcı olur ve sırt ağrılarınızı azaltır. Eğer bu rutini bütün vücudu güçlendirme antrenmanı kalori yakma kardiyo aktivitesi ve uygun bir diyet ile birleştirirseniz en iyi sonucu elde edersiniz. Yaklaşık 6 haftalık düzenli bir antrenmandan sonra karın bölgenizdeki mucizevi değişimi göreceksiniz. Ve bundan da kısa sürede kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Başlangıç:
Tai Chi Sweep

(A)
Ayaklarınız açık bir şekilde dik durun karnınızı sıkıca içine çekin ve dizlerinizi birkaç santim bükün. Dirseklerinin bel ölçünüzde olabilmesi ve avuç içlerinizin sağa bakabilmesi için dirseklerinizi yukarıya ve kendi önünüze doğru bükün. Karnınızı sıkıca içinize çekin.

(B)
Karın bölgenizi içinize çekik ve vücudunuzun kalan kısmını sert tutmaya devam ederken vücudunuzu sağa doğru döndürün ve enerjiyi ya da "chi"'yi vücudunuza doğru itebildiğiniz kadarıyla itmek için kollarınızı uzatıp kendinize doğru çekin.

(C)
Belinizi bükerken avuç içlerinizi sola doğru döndürün ve kollarınızı da sola doğru döndürüp uzatın. Bir sola bir sağa döndürmeye devam edin.

Orta:
Crossover Twist / Geçiş Bükmeleri

(A)
Dirsekleriniz bükük ve elleriniz kulaklarınızın arkasında ayaklarınız kalça genişliği hizasında olacak şekilde dik durun. Karnınızı sıkıca içinize çekin.

B)
Sol dirseğinizi sağa diz kapağınıza getirmek için belinizi bükün ve sağ dizinizi kaldırın ( dengenize ve esnekliğinize bağlı olarak dirseğinizi diz kapağınıza değdirebilirsiniz veya değdiremezsiniz.) Bir dakika öyle durun ve aynı hareketi diğer kol ve bacağınızla yapın. Bütün bu hareketleri tamamlayana kadar sırasıyla yapmaya devam edin.

İleri düzey:
The Flamingo Flex

(A)
Elleriniz başınızın arkasında ve dirsekleriniz bükük bir şekilde ayaklarınız kalça genişliği hizasında dik durun. Kalçanız ve dizinizin dışarıya doğru dönük olabilmesi için sağ dizinizi bükün ve kaldırın.

(B)
Belinizi yavaşça bükün ve sağ dirseğinizi diz kapağınıza doğru alçaltın. (dengenize ve esnekliğinize bağlı olarak dirseğinizi diz kapağınıza değdirebilirsiniz veya değdiremezsiniz.) hareketinizi sonlandırdığınızda bir dakika bekleyin ve yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Bir tarafınızla bütün tekrarları yapın ve tüm hareketleri eşit sayıda sol tarafınızla da yapın.