Hayallerinizi süsleyen düz bir karına sahip olmak için için illa ‘diyet’ yapmak zorunda değilsiniz. İşte size altın öneriler…

Belinizin incelmesi ve düz bir karın için günde 3000 kalorinin altına inmemelisiniz. Günlük olarak alması gereken kalori miktarından daha az kalori ile beslenenlerin obezite ile karşılaşma riski diğerlerinden 25 kat daha fazla.. Bu nedenle yiyecekleri doğru şekilde seçmeniz oldukça önemli..

dogru-beslenme-diyet

Meyve ve sebze yiyin


Özellikle bol bol turunçgil yiyin.. İnce bir bele sahip olmak için ekmek yerine şeker içeren sebze ve meyvelerden tüketin.. Zengin C vitamini beta-karoten antioksidan içeren lifli yiyecekler uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar ve bel çevresinde yağ depolanmasını azaltır. Havuç taze meyve suyu ve şeftali beta-karoten bakımından portakal çilek ahududu böğürtlen kivi C vitamini bakımından zengindir.
Beslenmenizde meyve suları veya meyve yemeden önce yeşil biber gibi kaloriyi düşüren sebzeleri tercih edin.

Bol miktarda selenyum alın

Kandaki selenyum oranı ile diğer antioksidanların yetersiz olması belin daha kalın olmasının nedenlerindendir. Selenyum bir çok yiyecekte bulunuyor. Eğer günde 55 mcg alınması önerilmişse yiyeceklerden ne kadar alındığını tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle selenyum içeren vitaminlerden alabilir veya selenyum içerikli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Protein alın..

Protein içeren yiyecekler enerji verir ve zayıflamanıza yardımcı olur. Aşırı protein tüketilmesi ise fazla kalsiyum kaybına sebep olarak böbrekleriniz açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle eğer günde 2000 kalori ile besleniyorsanız bunun 500 kalorisi proteinden olabilir. Yağsız yoğurt süt balık gibi gıdaları beslenmenize gereken miktarda ekleyebilirsiniz. Fındık ceviz gibi çerezler de zengin birer protein kaynağıdır ancak hafta bir kez 24 badem 35 fındık yiyebilirsiniz.

Doğru yağlarla beslenin

Zeytinyağı gibi doymamış yağlarla beslendiğinizde daha kolay zayıf kalırsınız. Omega 3 içeren balık veya ceviz yiyebilirsiniz. Omega 6 içeren mısır yağı tahıllar fırında pişen yiyecekler ve yumurtalar karın bölgesinde yağ birikimine neden olabilir.

Kesinlikle yenilmemesi gerekenler!


İşlenmiş yağlar besleyici özelliği olmayan kurabiye pasta vs. cipsler kesinlikle yenilmemeli..