Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Avrupa EHEC virüsü ile sarsılıyor. Virüsü taşıyan besinlerin yeterince temizlenmemesi ile bulaşması kolaylaşan hastalık onlarca can aldı ve almaya devam ediyor. Bir buzdolabının en kirli parçası içinde bulunan besinlerdir. Satın alınan herhangi bir sebze ya da meyve taze mantar küf ve gram başına 2 milyon bakteri taşıyabilmektedir.

Bizler besin hazırlarken oda sıcaklığında musluk suyu ile yıkamanın yeterli olduğunu düşünürüz. Bu bazı durumlarda besin üstündeki bakterilerin yüzde 98′ini giderse de kalan %2′lik bölüm hala tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Meyve ve sebzeleri yıkarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
Kabukları yenilebilir meyve ve sebzeler – ki bunlar elma şeftali domates kabak biber vb.dir- akan suyun altında 30-60 saniye tutulur ve fırçalanır. Kabuğu yenilebilen ancak fırçalandığında hasar görmesi muhtemel besinlerde parmakla ovma yoluna gidilmelidir. Ovma inatçı bakterilerin büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Kabuklu olan ancak kabukları tüketilmeyen besinlerde – kavun karpuz portakal muz vb. – yine 60 saniye boyunca akan suyun altında bulundurularak kullanılmayan bir diş fırçası ile ovulmalıdır. Diş fırçasının kılları kabukta bulunan derin çiziklere sokulmalıdır. Tüm besinlerde yıkama işlemi bitince o besine tekrar dokunmadan önce eller yıkanmalıdır. Hatta bu besinleri kesecek olan bıçakları da yıkamak gerekir. Eller ve bıçaklar bir besinde mikropların yayılması için en önemli etkenlerdir.

Bir demet üzerinde büyüyen üzüm çilek gibi besinlerde bir süzgeç kullanılarak 1 dakika boyunca su püskürtme yoluyla dökülmeli ve ardından derin bir kaptaki suyun içine daldırıp çıkarma ve kağıt havluyla durulama işlemi yapılmalıdır.

Ispanak marul gibi yapraklı pesinlerde dış yapraklar atılmalı ve 1 dakika boyunca soğuk su altında tutulmalıdır. Ardından bir salata kurutucusu ya da kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Ön yıkama yapılmış yeşilliklerde bu kural değiştirilmemelidir. Bakterilerin tamamını öldürmeye yetmese de yıkama sularında limon ya da sirke ya da bu iş için özel hazırlanmış karışımları kullanmak daha faydalı olacaktır.