Ramazan Diyet Listesi

Oruca Uygun Diyet Listesi

Ramazan ayı sağlıklı beslenmek ve vücudun dinlenmesi için oldukça faydalıdır. Ramazan ayında aşağıdaki listeyi uygulayıp formda kalabilir fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
Sahurda (Kahvaltı yerine)
1. Seçenek: Yağsız kepekli tost (İki dilim light ekmek ve bir kibrit kutusu peynir)
2. Seçenek: Bir su bardağı ayran veya diyet süt domates salatalık maydanoz. Yatarken bir porsiyon meyve (muz incir üzüm ve kavun hariç)
İftar saatinde (öğlen yemeği yerine)
Bir su bardağı su ile orucu açın. Bir orta boy pideyi sekiz dilime bölüp bir dilimini alın. Bir kibrit kutusu peynir iki dilim hindi pastırma ve bir adet zeytin yenilebilir. Ardından bir kâse çorba doyma hissi yoksa bir kâse daha içilebilir. İftarı dışarıda yapıyorsanız küçük porsiyonlar halinde ikram edilenlerden alınabilir.

1. hafta: Doyana kadar etli ya da etsiz sebze yemeği ve 200 gr yoğurt.
2. hafta:
İki gün; doyana kadar sebze yemeği ve 200 gr diyet yoğurt. Üç gün; 100 gr ızgara et tavuk köfte ya da ton balığını tercih edin yanında salata olsun. Bir gün; bir yumurtalı menemen veya ıspanaklı omlet hazırlayabilirsiniz yanında 100 gr diyet yoğurt. Bir diğer gün; sekiz yemek kaşığı barbunya yeşil mercimek nohut kuru fasulye gibi bir yemeğin yanında salata ve 100 gr diyet yoğurt.
İki saat sonra Yarım paket bisküvi veya bir porsiyon meyve ve bir adet diyet bisküvi.
Veya aşağıdakilerden bir tatlı:
1. Elma tatlısı: Bir orta boy elmanın kabuklarını soyduktan sonra ortadan ikiye bölün ve üzerine tarçın serpip fırınlayın piştikten sonra üzerine bir tatlı kaşığı ceviz serpip bir top diyet dondurma koyup afiyetle yiyin.
2. Diyet sütlü güllaç: Diyet sütü ısıtıp bir börek dilimi kadar güllaç yiyebilirsiniz.
3. Diyet sütlü muhallebi
4. Üç top diyet dondurma