Hepimiz fazlalıklarımızdan şikayetçiyiz. Bazılarımız hayatlarını birçok güzel yiyecekten mahrum kalarak geçirmelerine rağmen diğerleri “oburca yemelerine” rağmen kilolarını korurlar.

Eğer siz de zayıflamaya çalışıp bir türlü beceremeyenlerdenseniz Uzman Diyetisyen Serkan Tutar 21 sağlıklı diyet sırrını sizin için açıklıyor.

Sır 1:Buzdolabınızı light yapın

Siz zayıflamak istiyorsanız ilk olarak dolabınızı zayıflatmalısınız. Tam yağlı ürünler yerine light ürünleri tercih etmeniz günlük 200 kalori daha az almanızı sağlayacaktır.

Sır 2: Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tüketin

Tam tahıl ekmeğinin kalori miktarı beyaz ekmekten çok farklı olmasa da sağlamış olduğu tokluk süresinin uzun olması en önemli avantajdır.

Sır 3 Düzenli uyuyun

Belirli saatte uyumak ve uyanmak vücut saatinizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Bu durum metabolizma hızınızın düşme tehlikesini ortadan kaldırır. Gün içerisinde uyumak (özellikle dolu mide ile) ise metabolizma hızınızda ciddi düşüşlere neden olabilir.

Sır 4 Sabah kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltısız başlanılan günü kaybedilmiş bir gün olarak düşünebiliriz. Özellikle uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı yapmak metabolizma hızının düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Sır 5:Kahvaltıda doğru seçimler yapın

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu sebeple tüketilen besinlerin içeriğine dikkat etmek gerekir. Peynir ekmek domates salatalık yeşillik 4-5 zeytin ve yumurta en sağlıklı kahvaltı öğünüdür. Reçel kakao kreması bal ve kaymak gibi besinleri tüketmek hem fazla enerji almanızı hem de kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Sır 6:Atıştırmalıkları unutmayın

Zayıflamak için atıştırmalıklar şarttır. Önemli olan doğru zamanda doğru atıştırmalık seçimleridir. Şekerli besinler kek pasta çikolata gibi besinler yerine kuruyemişler kuru meyveler ekmek peynir yoğurt ayran ve meyveleri tercih edebilirsiniz.