Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Beslenme Sözlüğü

  Beslenme Sözlüğü
  Sözlük bilgileri Prof.Dr.T. K.Merdol ve ark. tarafından yazılmış Beslenme ve Diyetetik açıklamalı sözlük kitabından alınmıştır.

  A
  A vitamini (Vitamin A) : Yağda eriyen vitaminlerden biridir. Retinoidler adı verilen yaklaşık 2500 kimyasal bileşik ile provitamin A karotenoidleri adı verilen kimyasal modeküller vitamin A ailesini oluşturur. A vitamini hayvansal ürünlerde örneğin balık karaciğer yağı karaciğer süt yağı ve yumurta sarısında bulunur. Meyveler arasında kayısı iyi bir Beta karoten kaynağıdır. Vitamin A ve karotenler yağda kızartma dışındaki pişirme yöntemlerine daha dayanıklıdırlar.Vitamin A ortamda yeterli yağ varken % 80 oranında emilir. Epitel dokuyu kurumaya sertleşmeye ve dejenerasyona karşı koruyan müköz salgının sentezine yardım eder. Epitelyum doku vücudumuzu kaplayan erinin üst tabakasınıda burun ağız solunum ve sindirim sistemi iç yüzeylerinde bulunur. Epitelyum doku sağlıklı olduğunda vücuda bakteri girişini engelleyici bir rol oynar. Gözün karanlıkta görmesini sağlar. Kemik büyümesi üreme fonksiyonu ve genel büyüme sürecinin gerçekleşmesinde ektindir.

  Açlık (Starvation): Besinlerin uzun süre alınmaması sonucu oluşan durumdur

  Adipoz doku (Adipose tissue): Yağ dokusuna verilen addır

  Adrenal bezler ( Adrenal glands): Böbrek üstü bezleri olarak da bilinir.


  Aerobik egzersiz (Aerobic exercise): Kalbin çalşımasını ve solunumu hızlandıran fiziksel egzersiz tipi. Zayıflamada kan şekerinin kontrolünde bazı hastaların fiziksel tedavi ve rehabilitasyonunda bu tür egzersizlerden yararlanılır.


  Aflatoksin (Aflatoxin): Aspergillus flavus ve benzeri aspergillus küf mantarının ürettiği toksin.Uygun ortamlarda saklanmayan (nemli ve ılık ortam) tahıl ve yağlı tohumlarda oluşur. Karaciğer harabiyetine ve kansere neden olur.


  Alkol (Alcohol): Bir gramı 7 kkal verir. Fazla tüketildiğinde sinir sistemine olan etkisinden dolayı baş dönmesi baş ağrısı bulanık görme bilinç kaybı vb. gibi belirtiler oluşur. Sindirim sistemine olan etkisi sonucu ülser ve siroz gibi hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. Alkolün kan basıncını arttırıcı etkisi vardır. Bu etki akut alkol alımı ile görüldüğü gibi daha düşük dozda fakat sürekli kullanımda da ortaya çıkmaktadır. Günde 35 g. Saf alkole eşdeğer bir içeceği devamlı tüketen kişilerde kan basıncı önemli derecede yüksek bulunmuştur. Akut veya sürekli alkol alımı beyin kanaması ve felç riskini arttırmaktadır. Alkolün yüksek dansiteli lipoproteinleri (HDL) arttırcı etkisi vardır. Ancak bu artışın kalp hastalıklarına karşı koruyan HDL2 değil HDL3 olduğu bildirilmektedir. Günde 15 gram saf alkole eşdeğer miktarda bir alkollü içeceğin tüketilmesinin kardiyovasküler risk oluşturmadığı hatta bir ölçüde koruyucu olduğu belirtilmektedir. Ancak alışkanlık yapan böyle bir içeceğin tüketen kişiler tarafından ne derecede kontrollü içilebileceği dengenin fayda sağlamak yönünde ne ölçüde kurulabileceği oldukça şüphelidir. Bu nedenle alkol kullanımı ve miktarı ile ilgili bir öneride bulunmak son derece yanlıştır. Öneri doktor denetiminde uygulanabilir. (Bkz.Tiramin.alkol testi.alkolizm.alkollü içecekler) Sürekli olmasa da arada bir tüketilmesi gerektiğinde fermente içkilerin tamamen saf olmadıklarından dolayı distile içkilere tercih edilmesi önerilebilir. Fermente olanlar arasında kırmızı şarap antioksidan özelliği olan polifenolleri içerdiğinden beyaz şaraba tercih edilmelidir. Şarabın ileri derecede iştahsızlık şikayeti olan kişilerde psikoterapinin yetersiz kaldığı durumlarda yemeklerden 20 dakika önce çok az miktarda alınmasının iştahı arttırıcı etkisi olduğu bildirilmektedir. Ancak şaraplarda bulunan tiramin bazı kişilerde istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.


  Alkolizm (Alcoholism): Alkol bağımlılığı. Alkolün fazla miktarda kronik olarak alınması sonucu karaciğer sindirim sistemi pankreas ve sinirlerde geri dönüşü olmayan bozukluklar ortaya ıkar.a Tiamin folik asit pridoksin ve vitamin B12 emilimi bozulmuştur. Periferal nöropati ayaklarda ödem asit anemi glossit kalpte ritim bozuklukları ve elektrolit dengesizliği oluşur. Karaciğer hücreleri tahrip olur buna bağlı olarak enzim yapımı azalır besin ögelerinni ve ilaçların metabolizmaları bozulur. Pankreas bozukluğuna bağlı olarak steatore görülür. Alkoliklerin çoğunda enerji ve elzem besin ögelerinin yetersiz alınması sonucu malnütrüsyon oluşur. Anemi ve karaciğer sirozu beslenme desteğini gerektiren en ciddi problemlerdir. Alkol bazı insüline bağımlı diyabetiklerde hipoglisemiye neden olur.
  Diyet tedavisi: Kişi alkolü bıraktığında iştahsızlık bulantı ve sindirim sistemi bozuklukları gibi problemler ortaya çıkabilir. Elektrolit dengesizliği ve ileri düzeyde hipoglisemi intravenöz olarak düzeltilir. Hastanın durumu iyileştikçe sıvı diyetten yavaş yavaş normal diyete geçilir bu esnada diyete ek olarak tüm B vitaminleri verilir. Günde 50 mg civarında tiamin verilmelidir. Hastanın gereksinimine ve iyileşme durumuna göre protein ve enerji alımı artırılır. Alkolik hepatitlilerde 30 kkal/kg ve 1.0-1.5 g/kg iyi kalite protein karaciğer rejenerasyonu ve protein sentezi için yeterlidir.


  Alkollü içkiler (Alcoholic beverages): Yapım tekniği ve bileşimleri yönünden değerlendiril-
  diğinde fermante alkollü içkiler ve distile alkollü içkiler olmak üzere iki grupta incelenir. Fermente olanların alkol içerikleri daha düşüktür. Bira ve şarap fermente içkilerdir. Her ikisinin de farklı alkol içeriklerinde hazırlanmış çeşitleri vardır. Şaraplar alkolle zenginleştirilerek şeri port şeker eklenip ikinci kez fermente edilerek şampanya alkolle zenginleştirilip baharat ve lezzet vericiler katılarak vermut elde edilir. Rakı brendi viski rom cin votka konyak likör distile içkilerdir. İçki şişeleri üzerinde alkol yüzdelerini gösteren rakamlar vardır. Bu değerler 0.79 ile çarpılarak 100 gramındaki alkol miktarları gram cinsinden bulunabilir. Şarap ve şampanyada alkol miktarları gram cinsinden bulunabilir.
  Şarap ve şampanyada alkol oranı % 12-14 kadardır. Zenginleştirilmiş ürünlerde bu %16-21’e
  Çıkar. Şeri % 16-18 alkol içerir. Biranın alkol oranı % 3-5’tir. Sert biralarda bu oran %12’ye ulaşır. Viski % 43 konyak %40 votka % 40-45 rakırom %45-50 likör % 24-60brendi %50
  Cin % 47 oranında alkol içerir. Alkollü içeceklerin birer porsiyonları içki türüne göre değişir. Porsiyon ölçüsü şarap ve şampanya için 120 g. distile içkiler için 45 g biralar için 360 g şeri için 60 g vermut için 90 g konyak için 30 g likör için 45 g martini için 75 g dir. Buna göre enerjisi kontrollü diyetlerde alkollü içeceklerin değişime katkısı hesaplanmak istendiğinde beyaz kırmızı roze şarap ve şampanyanın 2 yağ değişimi biranın bir ekmek değişimi şerinin 15 yağ değişimi biranın bir ekmek değişimi şerinin 15 yağ değişimi vb. olarak hesaplanması öngörülmüştür.


  Amino asit (Amino acid AAaa): Proteinlerin en küçük yapısal birimidir.

  Android yağ depolanması (Android fat deposition): Vücuttaki yağın büyük kısmının bel ve karını üst bölümünde toplanmasıdır. Bu “elma şeklinde” (apple shape) bir vücut tipi oluşturur. Genelde bu tip yağ dağılım erkeklerde görülür. Vücutta bu şekilde oluşan yağlanma hipertansiyon kardiyovasküler hastalıklar ve insüline bağımlı olmayan diyabet için risk faktörü kabul edilir.

  Anemi (anemia amaemia): Kansızlık. Dolaşımdaki total hemoglobin miktarının azalması sonucu kanın oksijen taşıma kapasitesinin düşmesi ile karakterize bir durumdur. Bu durumdan eritrositlerin büyüklüğü ve sayısı da etkilenir. Belirtilernedenlerine göre farklılık gösterir ancak yaygın olarak görülen klinik belirtiler yüzde ve deride solgunluk çabuk yorulma baş dönmesi mide bulantısı uykusuzluk ve iştahsızlıktır.

  Anne sütü insan sütü (Breast milk – human milk- Maternal milk): Doğumdan sonraki ilk 4 ayda bebeğin hızla büyümesi için gerekli olan enerji ve besin ögelerini yeterince sağlayan bir besindir.


  Anoreksiya nevroza (anorexia nervosa): Yiyeceği şiddetle reddetme şeklinde ortaya çıkan hastalık.Hastada sürekli olarak şişmanlama korkusu mevcuttur. Aşırı kilo vermesine karşın kişi zayıf olduğunuileri malnütrüsyona rağmen aç olduğunu aşırı egzersize karşın yorgun ve bitkin olduğunu devamlı olarak reddeder. Bu hastalarda açlığa bağlı ikincil endokrin bozukluklar ortaya çıkar. Amenore bazal metabolik hızda azalma nabızda yavaşlama elektrolit dengesizliği ve bağışıklık sisteminde bozulma gözlenir. Diyet tedavisinde amaç normal yeme düzenini yeniden kurmaktır. İleri vakalarda parenteral veya nazogastrik beslenmeye başvurulabilir.


  Antioksidan (Antioxidant): Oksidasyonu önleyen ya da geciktiren madde. En çok bilinenleri tokoferol ve trienoller karotenoidler askorbik asit propil galat bütillenmiş hidroksianizol (BHA) bütillenmiş hidroksitoluen (BTH) dir.


  Ara öğün (snack): Kahvaltı öğle akşam gibi ana öğünlerin dışında yenilen besinler. Kuşluk ikindi gece kahvaltısı gibi adı konmuş öğünler de ara öğünlerdir. Bir yiyecek veya bir içecek 3 ana öğün dışında tüketilmişse ara öğün kapsamında değerlendirilir.

  Aromatik bileşikler (Aromatic compounds): Bir yada birden fazla benzen halkası içeren organik bileşikler. Bu ad bu gruptaki çoğu bileşiklerin hoş bir kokuya sahip olması nedeniyle verilmiştir. Bu grupta yer alan benzen ve toluen boyalarda ve yapıştırıcıların bileşiminde yer alır. Uzun süre solunursa solunum sistemi ve kemik iliği üzerinde toksik etki gösterir. Bazı polisiklik aromatik bileşikler ise karsinojen etki gösterirler. Bu maddeler sigara dumanında kömür katranında kurumda ve bazı boyaların yapısında bulunur.

  Asesülfam (Acesulphame): Okzatiazinon yapısında enerji vermeyen yapay tatlandırıcı. Sükrozun 100 katı tatlı tad sağlar. ADI değeri 9 mg/kg vücut ağırlığıdır. Aspartamla aynı tatlılık düzeyine sahiptir. İçeceklerde (alkolsüz) tek başına kullanılabilir. Isıya dayanıklılığı pH 3 ün üzerinde olduğunda daha fazladır. Asesülfam K ile tatlandırılmış içecekler asesülfamın yapısı bozulmaksızın pastörize veya sterilize edilebilir.

  Asit oluşturan besinler (Acid forming foods): Et balık tavuk yumurta tahıllar ve bazı yağlı tohumlar gibi alkaliden çok “asit artık” oluşturan besinlerdir.

  Askorbik asit (Ascorbic acid): Vitamin C nin kimyasal adıdır. Kimyasal yapısı monosakkaritlere benzer. Birçok hayvan türünde glikozdan sentezlenir.

  Aspartam (aspartame): Düşük kalorili tatlandırıcı. Aspartik asit ve fenilalaninden oluşan (L-aspartil L-fenilalanin-1-metil ester) bir dipeptid türevidir. Tatlılık derecesi sükroza oranla 180-200 kat daha fazladır. Besinlere katılan miktarların çok düşük olması nedeniyle enerji değeri çok düşüktür ve hesaba katılmaz. Yalnız suda çözünebilir. Meyva sularında kısa süreli pastörizasyona dayanıklı fakat diğer yöntemlere (fırınlama kaynatma vb.) dayanıksızdır. Cikletler toz içecekler dondurulmuş tatlılarda kullanılabilir. Diyetlerde alınması uygun olan günlük miktar (ADI) 40 mg/kg vücut ağırlığıdır. Fenilketonürili hastaların diyetlerinde kullanılmamalıdır.

  Akılcı Diyet (Rational diet): Bazı ülkelerde sağlıklı diyet anlamında bu terim kullanılmaktadır. Besin seçerken sağlık temel ilke olduğundan bu terimin kullanılması uygundur. Ancak sağlık yanında başka etkenler de besin seçimini yönlendirebilir ve seçim rasyonel olmaktan uzaklaşabilir. Bu nedenle eğitimde sağlıklı diyet anlamında bu terimin kullanımı uygun görülmemektedir.

  Atkins diyeti (Atkin’s diet): Moda diyetlerdendir. Protein ve yağı yüksek karbonhidratı düşük ketojenik bir diyettir. Proteinli ve yağlı besinler serbest bırakıldığında enerjisi tahminen 2000 kkal/gün kadardır. Enerjinin % 25 i proteinden % 70 i yağdan % 5 i karbonhidratlardan sağlanır. Zayıflatıcı bir diyet olarak ileri sürülmüştür. Besin ögeleri yönünden son derecek dengesizdir. Doymuş yağ asitlerinden zengin olduğundan sağlık için riskli ve aynı zamanda pahalı bir diyettir. İyi beslenme alışkanlıklarının tam tersine kötü beslenme alışkanlıklarının yerleşmesine neden olur.


  Açlık hipoglisemisi : Altı saat veya daha uzun süreli bir açlığı takiben (örneğin: sabahleyin kahvaltı öncesi) ölçülen kan şekerinin 60 mg/dl veya dah az olmasıdır. Normalde seyrek olarak görülür.{dropcaps off}
  Yalnızlık sevilmez
  her gün birlikte yata kalka alışırsınız birbirinize sadece.  Yalnızlığına aşık kadın.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  B

  B1 vitamini (Vitamin B1) Tiamin olarak da bilinir.
  B2 vitamini (Vitamin B2) Riboflavin olarak da bilinir.
  B6 Vitamini (Vitamin B6) Pridoksin ve türevleri B6 olarak bilinir.
  B12 Vitamini (Vitamin B12): B12 vitamini besinlerde proteinlere bağlı olarak bulunur mide asitliğinde serbest hale gelir ancak bu formda emilemez. Emilebilmesi için mideden salgılanan intrinsik faktöre bağlanması gerekir. Normal alındığı durumlarda % 70oranında emilir. Alım arttıkça emilim düşer. Yetersizliği çok uzun sürede ortaya çıkar. Yalnız hayvansal besinlerde bulunur. Tüm hayvansal besinler B12 vitamininden zengindir. Yetersizliği çok katı vejeteryan diyet uygulayanlarda barsaktaki divertikül ve fistüller sonucu oluşan bakteri stazında ve parazitler nedeniyle ortaya çıkabilir.
  Bağışıklık (Immunity): Organizmanın herhangi bir enfeksiyona karşı savunma gücü. Doğuştan olabildiği gibi hastalığı geçirerek veya antijeni vücuda vererek sonradan da kazanılabilir. Bağışıklık antikorların vücutta stimüle olması ile gelişebildiği gibi lenfositlerin (T lenfositleri) yardımı ile de oluşabilmektedir. (Tüberküloza karşı bağışıklıkta olduğu gibi)

  Bakır (Copper): Vücutta çeşitli enzimlerin yapısında bulunan elzem iz elementlerden biri.

  Barbekü sosu (Barbecue sauce): Barbekü yapılan etlerin pişirilmesi ve servisinde kullanılan keskin lezzette bir sos çeşidi. Soğan karabiber tuz şeker domates sirke ve baharatlardan oluşur. İstenirse içine mango da konulmaktadır.

  Barsak (Intestine): Sindirim sisteminde midenin pilor kısmından anüse kadar uzanan bölüm. İnce ve kalın barsak olmak üzere iki kısımdan oluşur.

  Bazal metabolizma hızı BMH (Basal metabolic rate BMR): Bazal koşullar altında temel metabolik olayların (solunum dolaşım gastrointestinal faaliyetler kas tonusu vücut sıcaklığının korunması gibi) sürdürülmesi ve çeşitli organların (böbrek karaciğer ve endokrin bezler) fonksiyonlarını devam ettirmesi için harcanan enerji.

  Beden Kitle İndeksi-BKİ (Body Mass Index – BMI) Yetişkinlerde ağırlık-boy ilişkisine göre şişmanlığı en iyi gösteren ve kolay uygulanabilen bir indekstir. Bu indeks yetişkinler için boy ile en az vücut yağı ile en yüksek korelasyona sahiptir. Ağırlığın boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunur. (BKİ =Ağırlık (kg)/ Boy2 (m).

  Bel kalça oranı (Waist-hip ratio WHR): Vücut şeklini belirlemek için kullanılan antropometrik bir ölçümdür. Normal – sağlıklı vücut ağırlığı için bir indeks olarak kullanılır. Erkeklerde bu oranın 1.0 kadınlarda ise 0.8 den yüksek olması kardiyovasküler komplikasyonlar ve buna bağlı ölüm riskini arttırmaktadır.

  Besin intoleransı (Food intolerance): Besin duyarlılığı. Belli besinlerin alınması durumunda immünolojik mekanizmalardan bağımsız olarak ortaya çıkan rahatsızlık belirtileridir.

  Besinlerin termik etkisi (Thermic effect of food Specific dynamic action SDA): Yenilen besinlerin sindirilmesinden sonra vücutta oluşan ısı artışına bağlı olarak metabolizma hızının artması.

  Besleme (Feding): Besinlerin vücuda verilmesi yedirilmesi içirilmesi. (Türkçede çoğunlukla beslenme olarak kullanılır.

  Beslenme durumunun değerlendirilmesi (Assesment of Nutritional Status Nutritional Assesment): Beslenme durumu besin ögelerinde duyulan gereksinimin ne düzeyde karşılanabildiğinin bir ölçütüdür. Beslenme durumunun değerlendirilmesi için başlıca dört yönlü inceleme yapılır. 1) Geçmişteki ve bugünkü diyet örüntüsü ve içeriğinin saptanması (Dietary assesment) 2) Biyokimyasal tetkiklerin yapılması (Biochemical assesment) 3)Klinik muayene (Chinical examination) 4) Antropometrik ölçümlerin yapılması (Antropometric assesment.

  Beslenme ve diş sağlığı (Nutrition and dental health): Anne karnındaki dönemin diş sağlığına etkisi çok önemlidir. Fetal dönemde 6.haftada dişler oluşmaya başlar 16.haftada ise kalsifikasyon başlar. Doğumdan sonraki 7 ay civarında bebeğin dişleri çıkar. Daimi dişlerin kalsifikasyonu doğumdan hemen sonra başlar. İlk kalıcı dişler 6 yaş dolayında çıkar. Diş sağlığında gebeliğin ilk 3 ayındaki beslenme büyük rol oynar. Tüm besin ögeleri diş gelişimini doğrudan veya dolaylı olarak etkiler. Doğrudan etkileyen en önemli besin ögeleri protein kalsiyum fosfor magnezyum D vitamini C vitamini A vitamini ve flordur. Protein organik matriks oluşumu kalsiyum fosfor magnezyum ve D vitamini organik matrikste mineral kristallerinin oluşumu ve sertleşmesi C vitamini dişi kemiğe bağlayan sementumun oluşumu ve diş etlerini sağlığı A vitamini mine tabakasını oluşturan hücrelerin iyi fonksiyon görmesi flor ise diş minesindeki hidroksiapatit kristallerine yerleşerek minenin dirençli olmasını sağlar. B kompleks vitamin yetersizlikleri diş eti iltihabına yol açar. Besin ögeleri dışında ağız temizliği düzenli diş bakımının sağlanması gibi faktörlerde diş sağlığını önemli oranda etkiler. Diş çürükleri en önemli diş sorunlarındandır. Bakterilerin ürettiği asidin mine tabakasında demineralizasyona yol açması ve diş yapısının proteolitik olarak yıkılması sonucu oluşur. Bakteriler çürük oluşumunda önemli rol oynar. Streptococcus mutans sükrozu kullanarak ağızda asit ortam yaratan en önemli bakteridir. Bu da mineyi yıpratır. Plak pHsı 5.5 in altına indiğinde diş minesi bozulmaya başlar. Bu etki tükrüğün tamponlayıcı etkisi görülene kadar sürer. Bu süre 20-30 dakika ile bir saat arasında değişebilir. Besinlerin seçimi tüketim zamanı diş çürükleri yönünden büyük önem taşır. Sükroz tüketiminin fazla olması ağızda asit oluşumunu arttıran en önemli faktördür.

  Beslenme ve egzersiz (Nutrition and exercise): Düzenli egzersiz fiziksel mental ve emosyonel sağlık için büyük önem taşır. Egzersiz enerji harcamasını arttırır böylelikle ağırlığın korunmasında veya zayıflatmada yararlı etki gösterir. Düzenli egzersiz serum kolesterol ve glikozunun normal düzeyde tutulmasını sağlar yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolünü arttırır. Egzersiz sırasında doğal yatıştırıcılar olan endorfinler salgılanır. Düzenli egzersiz kardiyovasküler sistemi ve iskeleti sağlıklı tutar böylece yaşlanmayı geciktirir. Yatağa bağımlı olan kişilerde kas tonusu bozulur mineral dengesizlikleri ortaya çıkar. Düzenli egzersiz programlarına başlamadan önce kişilerin kalp hastalığı hipertansiyon solunum sistemi sağlığı vb yönünden kontrolden geçirilmesi gerekir.

  Beslenme ve enfeksiyon (Nutrition and infection): Beslenme durumunun kötü olması hastalıklara direnci azaltırken enfeksiyon hastalıklarının daha ciddi ve uzun sürmesine neden olur. Enfeksiyonlar da beslenme durumunu ve organizmanın besin ögesi rezervlerini olumsuz yönde etkiler. Herhangi bir barsak enfeksiyonu yağın ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini bozar. İlerleşim enfeksiyonlarda tiamin folik asit B12 vitamini ve askorbik asit yetersizlikleri oluşur. Tüberkülozda kalsiyum ve fosfor kayıpları artar. Enfeksiyonlara bağlı ishal durumlarında sodyum klor potasyum ve fosfor kaybı görülür. A vitamininden yetersiz beslene çocuklarda akut enfeksiyon durumlarında serum A vitamini düzeyi hızla düşer kseroftalmi ve keratomalasi gelişir.


  Beslenme ve göz sağlığı (Nutrition and ophtalmology): Göz kasları sinirleri müköz membranları ve görme olayı kişinin beslenme durumundan etkilenmektedir. Kişinin gözünün karanlık ortama adaptasyonu A vitaminini yeterli alması ile yakın ilişkilidir. A vitamini yetersizliğinde keratomalasi kseroz Bitot lekesi ve kseroftalmi oluşur. Riboflavin yetersizliği korneada damarlanma konjonktivit fotofobi gözlerde yanma ve kaşınmaya neden olur. Pridoksin yetersizliğinde angular blefarit ve konjonktivit oluşur. Elzem amino asitler C vitamini ve niasin göz lenslerinin sağlığını ve bütünlüğünü korurlar. Son yıllarda n-3 yağ asitlerinden dokozahegzaenoik (DHA) asidinde retinada önemli miktarlarda bulunduğu tesbit edilmiştir. Bu durum göz sağlığı ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Yaşlılarda diyete antioksidan vitaminlerin (vitamin E C ve beta karoten) ilave edilmesi yaşlılığa bağlı katarakt riskini azalttığı bildirilmektedir.

  Beslenme ve immün sistemi (Nutrition and immunology): Lenfositler T hücreleri Beta hücreleri karaciğerin Kupfer hücreleri ve lökositler gibi hücresel yapılarla antijen ve antikorların oluşumu fagositoz gibi reaksiyonlar immün sistemi oluştururlar. Malnütrüsyonda immün sistem yetersizliği nedeniyle enfeksiyonlara direnç azalır. Protein yetersizliği lenfosit immünoglobulin ve antikor sentezini bozar. Nötrofil ve lenfositlerin optimal immün fonksiyonu için demire gereksinim duyulur. Selenyum antikor yapımını desteklerken nötrofillerin fagositik fonksiyonlarını korur. Bütün bunlar besleme ve immün sistem ilişkisini gösteren olaylardır.


  Beslenme ve mental sağlık (Nutrition and mental health): İyi beslenme mental etkinliği konsantre olma ve çevreye uyum sağlama yeteneğini arttıran önemli faktördür. Besin ögesi yetersizlikleri beyinde kalıcı değişiklikler oluşturarak mental kapasiteyi etkiler. Fenilketonüri galaktozemi gibi doğuştan metabolizma hastalıklarında mental gelişme geriliği görülür. Pellegra kuvaşiorkor marasmus ve beriberide besin ögesi yetersizliklerine bağlı olarak sinir sisteminde lezyonlar ortaya çıkar.

  Beslenme ve parazitler (Nutrition and parasitism): En yaygın görülen parazitler tenya askaris kıl kurdu ve trişinelladır. Bunların zararlı etkisi yerleştiği dokuya salgıladığı maddelere büyüme ve çoğalma hızına organizmanın parazitlerin etkisinden kendisini koruyup koruyamamasına göre değişir. Parazitler organizmayı mekanik tahribata neden olarak (doku lezyonları ve kanama) inflamasyon ağrı ve tıkanma oluşturarak besin ögelerini özellikle protein ve vitaminleri kullanarak bu ögelerin yetersizliğine neden olarak etkilerler. Parazitlere bağlı enfeksiyonlar kan kaybına neden olarak anemiye yol açabilirler.

  Beslenme ve sinir sistemi (Nutrition and nervous system): Yeterli ve dengeli beslenme sinir hücrelerinin bütünlüğü ve normal fonksiyon görmesi için gereklidir. Aç kalan kişilerde görülen irritabilite ve uykusuzluk hali bunun en açık örneğidir. Sinir sisteminin sağlığında hemen tüm besin ögeleri rol oynar. Karbonhidratlardan glikoz beyinin ana enerji kaynağıdır. Protein enzim sistemleri için elzemdir. B kompleks vitaminleri bu enzimlerin kofaktörü olarak işlev görür. Bazı vitaminlerin yeterszilikleri sinir sisteminde önemli değişikliklere neden olur. Örneğin; tiamin yetersizliğinde sinir ve kaslar arası koordinasyon bozukluğu (nistagmus ataksi kramplar tendon reflekslerinde kayıp gibi) beyin lezyonları sinir lifleri ve miyelin kılıfta dejenerasyon görülür. Riboflavin yetersizliğinde erken dönemde fotokobi gözlenir. İleri derecede niasin yetersizliğinde huzursuzluk uyku düzensizlikleri yanında deliryum (hezeyan ) ve demans (bunama) görülür. B6 yetersizliğinde de nörit ve konvülsiyonlar gözlenir.


  Beslenme ve spor (Nutrition and sports): Sporcularda enerji ve besin ögeleri gereksinimi yaş cinsiyet vücut cüssesi yapılan spor aktivitesinin tipi süresi ve antreman programlarına bağlı olarak değişir. Dinlenme dönemindeki bir sporcunun enerji gereksinimi 2500-3000 kkal iken bu değer yoğun antreman dönemlerinde 500 kkal’e ulaşabilir. Alınan enerjinin yaklaşık %55-60’ı karbonhidratlar (% 5-10 şeker kalanı doğal basit ve kompleks karbonhidrat kaynaklarından ) 10-15’i proteinlerden % 25-30’u yağlardan karşılanır. Dayanıklılık sporlarında ya da ağır antreman dönemlerinde enerjinin % 65-70 nin karbonhidratlardan karşılanması uygundur. Proteinlerin yaklaşık yarısını bitkisel yarısını ise hayvansal kaynaklar oluşturmalıdır. Aşırı protein alımı önerilmez. Ağır antreman dönemlerinde ve kuvvet sporlarında diyete eklenen bazı saf protein kaynaklarıyla diyet enerjisinin proteinden gelen oranı %20 yi aşmamalıdır.Enerjisi yeterli ve dengeli düzenlenmiş bir diyet ile vitamin-mineral
  Gereksinimleri besinlerden karşılanabilir. Sporcular alkolden ve kafeinden kaçınmalı üç büyük öğün yerine günlük besinleri 5-6 öğüne dağıtarak yemelidirler. Yarışma veya egzersiz öncesi bir öğün en geç yarışmadan 3-4 saat önce yenmeli gaz oluşturan besinlerden kaçınılmalıdır. Sıvı kayıplarını yerine konması çok önemlidir. sürekli egzersiz yapan ve sıcak bir ortamda bulunan bir sporcu saatte 2 litreden daha fazla ter kaybeder. Bu esnada elektrolitlerde de önemli kayıplar olur.


  Beslenme ve vejeteryanlık (Nutrition and vegetarism): Vejeteryan diyetlerin çoğu dikkatli düzenlendiği takdirde besin ögeleri yönünden yeterlidir. Özellikle vejeteryan diyet az da olsa bazı hayvansal besinleri içeriyorsa tüm besin ögelerini bu diyetle karşılamak mümkündür. Süt peynir ve veya yumurta yiyen vejeteryanlarda hiç hayvansal besin yemeyenlere oranla besin ögesi yetersizliklerine çok az rastlanır. Ancak veganlar fruvitaryanlar ve Zen makrobiyotik diyet uygulayanlar protein riboflavin B12 vitamini demir kalsiyum ve çinkoyu yeterince alamayabilirler. Bu durumda çeşitli besin ögesi eklemlerine (suplemantasyona) gerek duyulabilir.


  Beslenme yetersizliği (Nutritional deficiency Nutritional inadequacy): Diyette bir ya da birden fazla besin ögesinin yetersiz alınması sonucunda ortaya çıkar durum. Yetersizlik gelir ve beslenme bilgi düzeyinin düşük olmasıyanlış besin seçimi besin hazırlama ve pişirmede yanlış uygulamalar vb. nedenlerle diyetin besin ögesi miktarı ve kalitesi yönünden yetersiz kalmasından kaynaklanır.

  Beşamel (Bechamel): Süt tereyağı ve unla yapılan bir sos. Un tereyağında pembeleştirildik-
  ten sonra üzerine süt eklenerek muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Tuz ve şekerle tatlandırılır. Fransız mutfağına özgüdür. Kreplerin üzerinde kaşar veya benzeri peynirler eklenerek graten tarzda yapılan sebze yemeklerinin üzerinde böf stroganof gibi et yemeklerinde vb kullanılır.

  Bira (Beer): Genelde arpadan elde edilen alkollü içecek. Sertlik derecesine göre bileşimindeki alkol miktarı % 3-12 arası değişir. pH sı 4-5 dir. Gastrik asit salınımını arttıran içeceklerden biridir. Bira tüketimi fazla olan kişilerde anormal susuzluk hissi ile birlikte fazla su alımı ve hiponatremi oluşur.

  Biyotin (Biotin): B kompleks grubu vitaminlerindendir. En iyi kaynakları karaciğer yumurta sarısı tam tahıl taneleri soya fasulyesi unu ve mayadır. Çiğ yumurta beyazının çok fazla miktarda yenmesi biyotin yetersizliği yapabilir. Yumurta beyazında bulunan avidin biyotinle sıkı sıkıya bağlı olduğundan biyotinin emilimini engeller. Yumurta pişirildiği zaman bu etki ortadan kalkar. Biyotin yetersizliğinde dermatit kaslarda ağrı halsizlik saç ve tüylerde beyazlaşma dilde iltihaplanma serum kolesterol düzeyinde artış ve mental depresyon gelişir.

  Böbrek ( Kidney): Karın boşluğunun arka tarafında omurganın iki yanında yer alan bir çift organ.

  Bulimeriksiya (Bulimarexia): Kişinin bazen anoreksiya nevroza bazen de bulimik davranışlar göstermesi.

  Bulimya (Bulimia): Yemek yeme bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır . Kişide aşırı bir iştah fakat aynı zamanda aşırı bir kilo alma korkusu vardır. Kişi çok fazla yemek tükettikten hemen sonra kendisini kusturarak yada diüretik ve laksatifler kullanarak yediklerinden kurtulmaya çalışır. Çoğunlukla bulimik kişi birkaç gün çok fazla yemek tüketir. (örneğin 8 saatte 10.000 kalori) Sonra karın ağrısı ve uyku düzensizliği başlayınca kendisini kusturmaya başlar. Zorlama ile yapılan bu kusmalar diş çürüklükleri özefajit metabolik alkaloz dehidratasyon hipokalemi ve diğer elektrolit bozukluklarına yol açar. Hastada ileri safhada PEM (Protein enerji malnütrüsyonu) gelişir ve hastaneye yatırılması gerekebilir. Diyet tedavisi: PEM ve sıvı elektrolit dengesizliği düzeltilir. Besinler az ve kısa aralıklarla ve besin ögesi yoğun olanlardan seçilerek verilir. Hastanın besine karşı tutum ve davranışını düzeltmek ve çoğunlukla var olan stresiylel baş etmesine yardımcı olmak için doktor diyetisyen hemşire vb. den oluşan bir sağlık ekibi ile psikiatrik tedavi gerekir.

  Bakır kısıtlı diyet (Copper restricted diet): Wilson hastalığının tedavisinde ve karaciğerde bakır depolarını arttığı diğer bozukluklarda kullanılır. Bakırdan zengin besinlerin tüketimi sınırlanır. Bunlar karaciğer ve diğer organ etleri kabuklu deniz ürünleri mantar yağlı tohumlar kurufasulye mercimek ve bezelye gibi kurubaklagiller çikolata ve istiriyedir.

  Balık diyeti (Fish diet): Artrit tedavisinde kullanılmak üzere Dr.Colin Dong tarafından önerilmiş bir diyettir. Örüntüsü genelde balığa dayalıdır ve geleneksel Çin diyetine benzer. Çinlilerde romatoid artirit insidansı çok düşük olduğundan böyle bir örüntü tercih edilmiştir. Genelde yararlı olduğu belirtilmekte ancak bazı araştırmacılar bu diyetin klinik yararının olmadığını ileri sürmektedirler.

  Beverly Hills Diyeti (Beverly Hills Diet): Moda diyetlerden biridir. Yaklaşık 900 kkal/gün enerji içeren % 95 karbonhidrat ve % 5 proteinli yağsız diyettir. Zayıflatıcı amaçla geliştirilmiştir. Meyve dışında diğer besinler yasaklanmıştır. Protein B12 vitamini niasin riboflavin kalsiyumçinko demir fosfor ve magnezyumdan yetersiz bir diyettir. Güvenilir değildir malnütrüsyona yol açabilir bu nedenle kesinlikle uygulanmamalıdır.

  Bristol diyeti (Bristol diet): Kanser hastaları için yararlı olduğu söylenen vegan stili bir moda diyet türüdür. Çoğu hastalarda besin alımında azalma ve zayıflamaya neden olur böylelikle hastalığın gidişini kötü yönde etkiler. Diğer moda diyetler gibi tedavide kullanımı uygun değildir.

  Beşamel sos (Bechamel sauce): Bir miktar un tereyağında kavrulur. Pembeleşmeden ateşten alınır üzerine yavaş yavaş süt eklenir. Tuz ve bir miktar şeker eklenip tekrar ateş üzerinde sulu muhallebi kıvamı alana kadar karıştırılarak pişirilir. Graten tarzda yapılan sebze yemekleri haşlama balık beyaz etli yemekler kreplerde kullanılır. Beşamel sosa çeşitli başka maddeler eklenerek bir çok sos yaratılabilir. Örneğin salça eklenip et (böf stroganof gibi) yumurta ve tavuk yemeklerinde yumurta sarısı ve peynir eklenip balık tavuk ve sebze yemeklerinde kullanılabilir.

  Binada sos (Thousand island sauce): Ketçap mayonez sirke karışımıdır. İçine bir miktar kornişon (küçük salatalık) turşusuda doğranabilir. Salatalar üzerinde kullanılır.

  Bordolez sos (Sauce bordolaise): Makarnalar veya su ürünleri üzerinde kullanılan kırmızı bir sostur. Yağ içinde kavrulan sebzeler üzerine un eklenir kavrulur üzerine salça kekik ve diğer baharatlar karıştırılır. Daha sonra sebzeler süzülür.{dropcaps off}
  Yalnızlık sevilmez
  her gün birlikte yata kalka alışırsınız birbirinize sadece.  Yalnızlığına aşık kadın.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  C
  vitamini (vitamin C): Suda eriyen vitaminlerden biridir. Askorbik asit olarak da bilinir. Vitaminler içinde harabiyeti en kolay olan vitamindir. Alınan C vitaminini fazlası böbrekler yoluyla dışarı atılır. Ana metabolitlerden birisi oksalattır. Bu nedenle yüksek dozda uzun süre vitamin C alımında oksalat taşları oluşabildiği bildirilmiştir. Vitamin C kaynakları turunçgiller çilek domates kivi yeşil yapraklı sebzeler lahana ve karnıbahardır.{dropcaps off} .
  Yalnızlık sevilmez
  her gün birlikte yata kalka alışırsınız birbirinize sadece.  Yalnızlığına aşık kadın.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  D
  D Vitamini (Vitamin D): Kalsiferol olarak da bilinir. Yağda eriyen vitaminlerden biridir. Besinlerde doğal olarak çok az bulunur. Esas kaynak güneş ışığı ile derinin temas etmesidir.{dropcaps off}
  Dehidratasyon Dehidrasyon (Dehyration): 1. Kuruma vücuttan veya besinlerden su kaybı. 2. Sodyum klor ve potasyum iyonlarıyla birlikte vücuttan aşırı su kaybedilmesi. Dehidratasyon kayıpların oranına göre hafif veya ağır seyreder. Yüzde 2 oranında su kaybı hafif dehidratasyonu gösterir. Bu oran % 15 e ulaştığında hayati tehlike başlar ve kayıp %20ye ulaştığında ölümle sonlanabilir.

  Demir (Iron): Elzem iz elementlerinden biri. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin kasta ise miyoglobinin yapısında bulunur. En iyi hem olmayan demir kaynakları sırasıyla yeşil yapraklı sebzeler kurubaklagiller kuruyemişler yağlı tohumlar pekmez kurumeyveler bulgur tam buğday veya çavdar unundan yapılmış ekmektir. Bazı besinlerde demir emilimini güçleştiren ögeler bulunmaktadır. Bunlar oksalatlarfitatlar fazla miktarda fosfor ve sülfürlü maddelerdir. Posa içeriği yüksek olan sebze meyve ve tahıllardaki demir emilimi %4-5 iken hayvansal besinlerdeki demirin emilimi % 15-30 arasındadır.

  Deri kıvrım kalınlığı ölçümleri (Measurements of skinfold thickness): Deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinin prensibi deri altı yağ deposunun büyüklüğünü belirlemek bu değerden toplam vücut yağını hesaplamaktır. Deri kıvrım kalınlığı vücudun farklı bölgelerinden ölçülebilmektedir. Bunların başlıcaları triseps bisepssubskapula ve suprailyak ölçümlerdir. Deri kıvrım kalınlığının farklı bölgelerden yapılmasının nedeni deri altı yağ deposunun vücutta anatomik yönden farklı dağılım göstermesidir.

  Dinlenme metabolizma hızıDMH (Resting Energy Expenditure REE): Sıcaklığın 20-25C
  Olduğu bir ortamda kişinin dinlenme pozisyonunda harcadığı enerjidir. Bazal metabolizma hızından farklı olarak sabahleyin ve açlık durumunda ölçülmesi gerekmez. Bu nedenle DMH bir önceki öğünün termik etkisini de içerir. BMH ile DMH arasındaki farklılık % 10 un altında olduğundan bu terimler birbirleri yerine kullanılabilmektedir.

  Disfaji (Sysphajia): Yutma güçlüğü. Özefagus veya orofarenskteki mekanik veya paralitik bir bozukluk sonucu oluşur.

  Diüretik (Diuretic): İdrar atımını arttıran maddeler.

  Diyabet (Diabetes): Şeker hastalığı. Sözcük diyabet olarak tek başına kullanıldığında “diabetes mellitus DM” anlaşılır. DM insülin olmaması azlığı veya vücut tarafından kullanılamamasına bağlı olarak ortaya çıkan semptomlar bütünü olarak tanımlanır. Bu semptomlar aşırı susama (polidipsi) aşırı idrara çıkma (poliüri) ve aşırı yeme (polifaji) dir. Diyabetin insüline bağımlı (Tip I) ve insüline bağımsız (Tip II) olmak üzere başlıca iki tipi vardır.

  Diyet (Diet): 1) Düzenli olarak tüketilen besinler ve içecekler. 2) Zayıflama amacıyla hazırlanmış besinleri tüketme. 3) Tedavi veya koruma amacıyla tüketilecek besinlerin çeşit ve miktarlarının düzenlenmesi.

  Diyet posası (Dietary fiber):Bitkisel besinlerin ince barsak enzimleri tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Posa İngilizce fiber ve roughage terimleri ile ifade edilir ve bu terimler genelde birbirleriyle eş anlamlı olarak kullanılır. Posa suda çözünen ve çözünmeyen iki grup maddeden oluşur. Diyet posasının en zengin kaynakları kurubaklagiller tahıllar sebzeler ve meyvelerdir. Kepek esas olarak buğdaydan elde edilir ve çoğunlukla çözünmez posa içerir. Barsaklarda suyu tutarak yumuşak ve hacimli bir dışkı oluşturur. Meyve sebze kurubaklagil ve yulaftaki posa çoğunlukla çözünebilir posadır. Barsakta yumuşak bir jel oluşturarak besinlerin barsaktaki hareketini yavaşlatır.

  Dumanlanma noktası (Smoking point): Yağların fazla ısınma sonucu yapılarındaki bozulmaya bağlı olarak duman çıkardıkları sıcaklık derecesi. Yağ türüne bağlı olarak
  160-200oC arasında değişir.yağda kızartma yaparken yağın bu dereceler üzerine çıkmamasına dikkat edilmelidir. Dumanlama noktası aşıldığında yağda vücut için sakıncalı değişmeler oluşur ve yağ alev alabilir.
  Yalnızlık sevilmez
  her gün birlikte yata kalka alışırsınız birbirinize sadece.  Yalnızlığına aşık kadın.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  E
  Elementel diyetler (Elemental diets) : Besin ögelerinin basit formlarının karışımından oluşan sindirim ve emilimi kolay posasız ticari diyetlerdir. 1950 li yıllarda geliştirilmiş 1975 te enteral beslenme için en iyi diyet türü olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu diyetlerin bileşimindeki besin ögeleri gerçek anlamda elemental (en basit) formda bulunmayabilir. Bu nedenle elemental diyet sözcüğü yerine bugün özelliği belirlenmiş formüla diyetler (defined Formula diets) sözcüğü kullanılmaktadır.{dropcaps off}
  Eliminasyon diyetleri (Elimination diets) : Besin alerjilerinin tanısına olanak sağlayan diyetlerdir. Tanı için objektif testler olmadığı durumlarda klinik hikayeye dayanarak alerji yaptığı düşünülen besin veya besinlerin yasaklanması yoluna gidilir. Bir veya birkaç besinin (sütyumurta gibi) yasaklandığı basit eliminasyon diyeti hipoallerjenik diyet gibi çeşitli tipleri vardır. Tanı sonrası tedavide de eliminasyon diyeti kullanılır.

  Eskimo diyeti (Eskimo diet): Artirit tedavisinde kullanılmak üzere Kremer ve arkadaşları tarafından 1985 yılında gelşitirilen yağ asitleri örüntüsü özel olarak düzenlenmiş bir diyettir. Bu diyette doymuş yağ asitleri azaltılmış eikosapentaenoik asit eklemesi yapılarak çoklu doymamış yağ asitleri arttırılmıştır.

  E Vitamini (Vitamine E): Yağda eriyen vitaminlerden biridir. Sekiz doğal formu mevcuttur. Bunlar bitkilerdeki homojentisik asitten elde edilir. Bunların dördü tokoferol diğer dördü ise tokotrienollerdir. Sıvı yağlar yağlı tohumlar buğday ve embriyosu ve koyu yeşil yapraklı sebzeler en zengin kaynaklardır.

  Emilim (Absorption): Sindirim ürünlerinin ince barsak mukozasından kan dolaşımına ve lenf sistemine geçme süreci.

  Enerji (Energy): İş yapabilme kapasitesi.Vücudumuza enerji besinlerle sağlanır. Enerjiye vücuttaki kasların aktivitesi vücut sıcaklığının sağlanması ve korunmasımetabolik olayların gerçekleşmesi için gereksinim duyulur.

  Enerji dengesi (Energy balance): Enerji alımı ile enerji harcaması arasındaki denge. Enerji alımı enerji harcamasını aştığı zaman vücutta fazla enerji depolanır ve vücutü ağırlığında artış görülür (pozitif enerji dengesi). Enerji alımı enerji harcamasından az olduğunda vücuttaki depolar kullanılır ve vücut ağırlığında azalma görülür. (negatif enerji dengesi).

  Enerji gereksinimi (Energy requirement): Normal bir yetişkinin enerji gereksinimi dinlenme metabolizma hızına fiziksel aktivite enerjisi ve besinlerin termik etkisi için harcanan enerji eklenerek bulunur. Besinlerin termik etkisi total enerji gereksiniminin % 5-10 nunu oluşturur. Pratikte bazı kişiler bu faktörü eklemeden enerji gereksinimini hesaplamaktadırlar. Enerji gereksinimi yaş vücut kompozisyonu vücut cüssesi çevre sıcaklığı iklim gebelik emziklilik durumu gibi faktörler nedeniyle bireyler arasında farklılık gösterir. Belirli patolojik durumlarda (endokrin bozukluklar ateş enfeksiyonlar yanık travma gibi ) da enerji gereksinimi değişebilir.

  Enteral beslenme (Enteral nutrition): Besinlerin ağızdan veya tüple sindirim sistemine verilmesi. Enteral beslenme ürünleri ağızdan nazogastrik tüple gastrostomi tüpüyle veya iğne kateter jejunostomi ile verilebilir.
  Yalnızlık sevilmez
  her gün birlikte yata kalka alışırsınız birbirinize sadece.  Yalnızlığına aşık kadın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş