Kalori hesabına dayalı kısa süreli klasik diyetlerin handikapları
Artık devir sadece kalori hesabına dayalı klasik diyetle zayıflama devrini geçti. Beden tipinize uygun yaşa cinsiyete uygun mevsime uygun ve yaşamsal özelliklerinize uygun sağlıklı ve bilinçli doğal beslenme var artık. Çünkü sadece kalori hesabına dayalı diyetlerle zayıflıyorsunuz ama sonra verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alıyorsunuz.

Beden tipleri
Standart diyetleri doğru bulmuyorum ben. Uzmanlık alanım olan Ayurvedaya göre belli beden tipleri var. Mesela birçok insan “Ender bey bütün günü aç geçiriyorum sadece salata yiyorum bir türlü zayıflayamıyorum” diye geliyor bana. Yediklerine ve vücut tipine bir bakıyorsunuz; aslında tere roka gibi yeşil salataları hiç yememesi gerekiyor. Yani aç kalıyor ama vücut tipine uygun olan gıdaları yemediği için zayıflayamıyor. Halbuki doğru bir sisteme geçtiğinizde tıkır tıkır sağlıklı bir şekilde kilo vermeye ve sağlığına kavuşmaya başlıyor.

Zayıflama konusunda yapılan en önemli yanlış
Zayıflama işi biraz disiplin ister. Türk toplumundaki en büyük problem ise disiplin eksikliği. Diyetleri nisan mayıs aylarında iki aylık bir heves şeklinde yapıyoruz. Ondan sonra uzun kollu kat kat giyilmeye başlandığı anda olayı rafa kaldırıyoruz. Ve sonra
tekrar dengemiz bozuluyor. Doğru yaşam biçimini edinmez veya doğru beslenme felsefesini benimsemezseniz en iyi diyetisyenlere en iyi doktorlara merkezlere bile gelinse bir yere kadar işe yarar. Şunu kabul etmek gerek: İki ay çok yoğun diyet yapıp bıkıp yorgun düşmek yerine yılın 12 ayına daha az kurallı doğru boğucu olmayan
bir yaşam biçimi ve doğru beslenme felsefesi şeklinde yaymak daha sağlıklı.

Sadece bilinçli beslenme yeterli mi ?
Bilinçli beslenme işin en önemli ayağıdır. Fakat sadece doğru beslenmeyle olmaz; mutlaka düzenli egzersiz de gerekir. Şok diyetler açlık rejimleri zamana karşı yarışan diyetler tek gıda rejimleri 10 gün lahana çorbası diyeti karpuz diyeti karbonhidrat diyeti sadece protein diyeti bütün bunlar yanlış. Dengeli beslenilmeli. Ama sadece bilinçli diyetle de olmaz düzenli egzersiz yürüyüş yapılmalı. Haftada üç- dört günbir buçuk saat civarında orta sporlar; mesela tempolu yürüyüş hafif koşu fitness aerobik yüzme neden zevk alınıyorsa o spor yapılmalı.

Spor yapılan saat önemli mi?
Evet var. Ayurvedaya göre sabah 6 ile 10 ya da 18.00 ile 22.00 saatleri arasında daha çok yağ yakıyoruz. Çünkü bunlar Ayurveda’ya göre vücudun ‘kapha’ saatleri yani daha çok biriktirme yağlanma saatleri. Bu saatlerde metabolizmayı ısıttığınızda daha iyi sonuç alınıyor. Egzersizden bıkmamaya çalışın. Çılgınca egzersiz yapmayın sporu zamana yayın. Çok ağır egzersiz ve çok ağır spor yanlış. Çünkü vücudu hem çok aç olmak savunmaya sokar hem de aşırı ağır egzersizler savunmaya sokar. Çünkü vücut bunları bir tehdit olarak ele alır. Bu nedenle mutlaka düzenli yapılan egzersizlere ağırlık vermek lazım.

Sizce zayıflamanın en önemli kriteri
En önemli şey bu fikre hazır ve zayıflamaya kararlı olmak. Bana zayıflamaya gelenlere ilk önce şunu soruyorum: “Hazır mısınız kararlı mısınız?” Eğer gerçekten hazırsanız ve kararlıysanız bu işe başlayın. Şişmanlıkta şöyle bir şey saptıyorum: İnsanın sinir sistemine bir virüs bulaşmış gibi oluyor bilgisayar virüsü gibi… Bu virüs sizin kilo vermeniz için gerekli olan doğru davranış beslenme ve hareket alışkanlıklarınızı olumsuz etkiliyor. “Boş ver şimdi yürümesonra yürürsün” “Bu çikolatalı kek çok güzel; bir dilim daha ye” gibi uyaranları gönderiyor adeta. Onun için ilk başta bu virüsleri silmek lazım.

Doğal bitki özlü çayları zayıflatır mı?
Piyasada tanınmış firmaların hazırladıkları form çaylarının formülleri güzel. Günde iki-üç fincan içilebilir. Birkaç hafta içip ondan sonra ara vermek gerekir. Bunun dışında mesela gazımız varsa rezene çayı iştahımız çok fazlaysa ıhlamur çayı sindirimimiz zayıfsa zencefil çayı hormon krizlerinden dolayı daha çok yiyorsak adaçayı metabolizmayı canlandırmak için yeşil çay bağırsakları çalıştırmak için sinameki çayı şekerimiz çok yüksekse kekik çayı gibi bitkisel çayları tüketebiliriz.

Baharatlar zayıflatır mı?
Baharatlar çok önemli. Mesela zencefil yağları yakar zerdeçal karaciğerden toksin attırır
biberiye iyi bir antioksidandır kekik şekeri düşürür sarmısak zayıflamaya yardımcı olur. Bir de özel ayurveda tabletleri var. Bunlar zayıflamaya yardımcı yan etki oranı son derece düşük olan güvenilir doğal preparatlar. Bu tabletler de metabolizmayı canlandırıyor aynı zamanda kişinin incelmesine ve iştahının azalmasına katkıda bulunuyor.

Açlığı bastırmak
İştahı azaltan ve zayıflamaya yardımcı bir ipucu şudur: Zerdeçal nane ve yeşil elma
kokularını günde 25-30 kere derin derin içinize çekerek iştah merkezini rahatlatabilirsiniz. İştah merkezini sakinleştiriyor. Almanya’da yapılan bir araştırmada yeşil elma ve nane koklayan kişilerin (bunların aromatik yağları da olabilir) daha hızlı kilo verdiği saptanmış.