Kış mevsimiyle birlikte daha fazla tüketilen hamur işleri ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Metabolizma yavaşladığı için aşırı yağ alımıyla bunları kilo olarak size geri verecektir. Günde beş öğün yemek yemeli ve sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Ana öğünlerin arası meyve veya diğer lifli gıdalarla desteklenmelidir. Televizyon karşısında yenilen ister yemek isterse eğlence niyetine tüketilen kuruyemişin her yudumu zararlıdır. Televizyon duyularımızı meşgul ettiği için alınan besinlerde dikkate alınmıyor ve çok fazla tüketiliyor.
Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen enfeksiyon hastalıklarından korunmada yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı devam ettirilmeli bilhassa vitamin ve minerallerce zengin olan sebze ve meyvelerle beslenilmelidir.
Vücut direncinin artırılması için önem arz eden C vitamini yönünden zengin limon portakal mandalina gibi narenciye başta olmak üzere mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine yönelinmelidir.
Kışın güneşten fazlasıyla yararlanamama nedeniyle kemik ve diş sağlığı için önemli olan D vitamini ihtiyacının karşılanması için güneşli günlerde yürüyüş yapılmalı ve bol bol balık yenilmelidir.
Kış mevsiminde spor aktivitelerinin azalması ve unlu gıda tüketiminin artmasına karşılık posalı besinlerin tüketiminin azalması sindirim sistemi sorunlarına bilhassa da kabızlığa yol açmaktadır.
Kabızlığı önlemek için haftada en az 2 kez kuru fasulye nohut mercimek gibi protein değeri ve posa değeri yüksek kuru baklagillerin yanında sebze meyve tüketerek bol sıvı alınmalıdır.