Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Sağlıklı yaşamın ‘10 altın beslenme kuralı’


Sağlıklı bir yaşam için ‘ince kalmanın’ önemine değinen Sencer Bulut “Vücuda aldığımız kaloriden daha azını yaktığımızda bu otomatik olarak yağ hücresine dönüşüyor.Aşırı kilolu olma durumu da; kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere karaciğer yağlanması bazı kanser türleri şeker hastalığı vs neden oluyor. O nedenle şekerli tuzlu yağlı ve beyaz un ile yapılan gıdalardan olabildiğince uzak durmakta fayda bulunuyor” dedi.






Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]



Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız. Peynir domates salatalık zeytin 2 yumurta beyazına 1 yumurta sarısı (az yağda pişirilmeli) kepek veya çavdar ekmeğinden oluşan zengin içerikli ve güçlü bir kahvaltı ile güne başlayın. Metabolizma hızı açısından ve kahvenin barındırdığı birçok fayda nedeniyle kahve içmek unutulmamalıdır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Günde 10 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz. Meyveleri sıkarak suyunu içmek yerine sadece meyve olarak yemek daha sağlıklıdır. Mevsimine göre tüm sebzeleri alın. Pişireceğiniz yemeğin aşırı yağlı ve tuzlu olmamasına dikkat edin. Brokoli gibi bazı sebzeleri buharda pişirerek yemenizde fayda var. Öğün aralarında açlık hissettiğinizde ise meyve yiyin. Sabah ve akşam yemeğinde sebze yemeği ve salata ağırlıklı beslenme modelini benimseyin.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Tam tahıllı besin tüketiminin erken ölüm oranını %15 ile %25 oranında azalttığı düşünülmektedir. Araştırmacılar bir hafta boyunca 6 veya daha fazla porsiyon tam tahıl tüketen bireylerin arterlerinde daha az tahıl tüketenlere oranla daha az plak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda sofa fasulyesi nohut mercimek gibi baklagiller lif açısından zengindir. Lifler sindirim sistemindeki kolesterolle ilişkilidir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Öğle ve akşam yemeklerinde tavuk hindi balık gibi beyaz et tüketmeyi tercih edin. Yemekleri aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemeye özen gösterin. Beyaz et olarak da yağsız kısımları tercih edilmelidir.




Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kabuklu yemişi ham olarak tercih etmelisiniz. Her gün bir avuç çiğ badem veya çiğ fındık sağlık için yararlıdır. Aynı zamanda bol baharat tüketmeye özen gösterin. Bu beslenme tarzı zencefil sarımsak ve kurukumin içerir. Zencefil dolaşımı arttırır. Kurkumin bağırsaktaki kolesterol alımını önler. Vitamin deposu olan sarımsak ise; kalp safra kesesi akciğer ve karaciğeri kuvvetlendirirken mide ve bağırsakları dezenfekte edip bağırsak kurtları gibi zararlı bakterileri yok eder.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Temel yağ asitleri olan Omega-3 vücudumuzda üretilmediği için mutlaka besinler ile alınmak zorundadır. Yeterli miktarda alınmadığı taktirde kardiyovasküler (dolaşım sistemi) bozukluğu başta olmak üzere diğer hastalıkları beraberinde getirecektir. Mevsimine göre balık çeşitleri su yosunu ve balık yağında Omega-3 bulunuyor.



Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Çay kandaki kolesterolü düşürmeye arteriyel plakları azaltmaya kan damar fonksiyonunu geliştirmeye ve lipit oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. Yeşil Çayı da kanser riskini azaltıp dolaşımı düzenlediği vücuttaki yağ yakımı sürecini hızlandırdığı için tercih edin. Kahve veya soda tüketecekseniz kafeini azaltılmış çeşitlerini için. Çünkü normal kahve her zaman daha iyidir.



Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Yüksek miktarlarda et ve trans yağın kandaki kolesterol için zararlı olduğu anlaşılmıştır. Otla beslenen hayvanlardan elde edilen bazı organik et çeşitleri uygun olmakla birlikte kolesterol sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Trans yağlar işlenmiş gıda ve süt ürünleri ile ilgili olarak ise kolesterolünüz kontrol altında tutmak adına bu besinlere fazla rağbet etmeyin.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


İnsanoğlu’nun vücudu mucizevi bir ahenk içinde çalışır. Ahenkle çalışan vücut sistemi; yanlış beslenme veya aşırı şok diyetlerle bozulmamalıdır. Nitekim vücudumuzun; karbonhidrat protein yağ vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Örneğin sadece protein ürünlerinin alındığı protein diyeti yapılarak; tek taraflı beslenme sonucu vücudun işleyişi bozulursa bir daha düzelmesi uzun süre alabilir veya hastalıklara neden olabilir. Diğer taraftan haftada en az 5 saat egzersiz gerekiyor. Bunu direnç çalışması kondisyon ve esneme egzersizlerinin karışımı olarak yapın.


Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeyi istiyorsanız kesinlikle sigara ve alkol tüketmeyin.