Selülit ile İlgili Gerçekler

Selülit kadınların % 90’na göre yaşamın çirkin bir gerçeğidir: Aynı zamanda selülit portakal kabuğu şeklinde cilt olarak da bilinen kötü gözüken yağ depolarıdır. Sıradan yağlardan daha fazla olan selülit yağ artık ve çıkıntı hafifçe sallanan bir kütleyi oluşturan suyun belirgin bir bileşimidir. Ayrıca liflerde ve derinin altında bağ dokuda tutulur. Genellikle selülit kaçlarda uyruklarda ve kaba etlerde görülür fakat aynı zamanda da kollarda karında ve sırtın üst kısmında görülebilir.

Selülit oluşmasının sebepleri nelerdir?

Selüliti oluşturan birkaç faktör uyuşuk bir kanın ve lenfatik dolaşımın yanında diyeti de içererek fazlalıkların birikmesine izin verir. Selülitinizin ilerleyip ilerlemeyeceğine bu üç şey karar verir:soya çekimi es****** ve yağ. Bu üçlüden biri olmazsa selülitiniz olmaz fakat vücudunuzda sadece sıradan düz yağınız olur.

Soya çekimi selülitiniz varsa yani annenizde varsa… ve anlatmak istediğim selilüt gevşek birbirine geçmiş bir tabadır aynı zaman ortaya çıkan yağ globülleridir (topaklardır) ----zayıf olsanız bile selülitleriniz olur ve olacaktır. Yaşla birlikte bağ doku inceldikçe çukurlaşmalar oluşur. İnce bir deriniz varsa ayrıca soya çekimi selülitünüzün derinizden görünmesi daha kolaydır. Annenizin selülitü varsa yağ hücrelerinin bir araya gelmesini sağlayan annenizin gevşek dokunmuş ve bağ dokusunu muhtemelen sizde almışsınızdır. Şu an bildiğiniz gibi selülit fazla yağdır: birbirine geçmiş doku liflerinin arsında sıkışan bir yağdır. Alttaki ağ gevşek olarak dokunulmuşsa lifler boyunca yağ şişkinlikleri deri üzerinde “süzme peynir”e neden olur. Yaşla birlikte birbirine geçmiş doku inceldikçe tahminiz den daha fazla çukurlaşmalar oluşur.

Lifler kaslardan yağlara uzanır ve derinin altına ve üzerine bağlanır dikey olarak 90 derece açıda bu lifler çukurlaşır ve buruşur. Bahsettiğim lifler erkelerde çapraz bir biçimde 45 derece ile olur bu yüzden kadınlara göre yağ şişkinlikleri daha azdır.

Ös****** Faktör

Kadınlar büyüme çağına girdiklerinde vücudun yumurtalıkları kalçalarda uyluklarda ve kaba etlerde yağ depolamaya ve çocuk doğurmayı sağlayan hormon es******ini oluşturmaya başlar. Ayrıca selülitin buruşmuş görünümünü sağladığı için es******e teşekkür edebiliriz: yağ hücrelerini yapışkan yapar bu yüzden de üzüm gibi bir araya toplanırlar ve selülitün görünümüne katkıda bulunurlar.

Diyetler sadece selülitleri kontrol altına almada rol oynarlar çünkü selülit aslında genetik hormonal ve anatomik bir problemdir. Özellikle kilolu biriyseniz diyet size yardım edebilir fakat tamamen sorunuzu çözemez. Aslında bazı iştahsız kadınların selülitü vardır. Bazı kilolu kadınların ise selülitü yoktur.
Daniell M. Schupp New York’da Reebok Sports Club diye bilinen bir yerde diyetisyen ve spor-beslenme uzmanı özel bir egzersizi göz önünde tutan düzenli egzersiz yapmanızı ve yağdan oluşan kalorilerin günlük miktarları 20 ile 25 olan düşük-yağ içeren diyeti uygulamayı öneriyor. Aşağıda bulunan örnek bir kılavuz olarak yardımcı olabilir.
Ayrıca kişisel bakımlarınızı ve kalori miktarlarınızın farklı olduğunu bilmelisiniz. Kişiye özel bir diyetisyen size kişisel kilo amaçlarınıza ve fiziksel aktivite seviyenize göre kişiye özel bir diyet sağlayabilir.

Örnek 1500 Kalori Programı:

Sabah kahvaltısı
Kaymağı alınmış yada az yağlı 1 fincan soya sütü ile 1 fincan tahıl gevreği (her bir life 5 gram)
1 kaşık ezilmiş fındık
1 küçük muz

Öğlen:
Kıvırcık domates hardal yada az yağlı mayonez ile iki dilim tahıl ekmek üzeri 84 gram hindi
2 kaşık soslu ( kırmızı yeşil ve sarı sebzeleri içeren ) salata

Atıştırma:
1 tas yağsız yoğurt
1 tas kavun

Akşam yemeği:
112 gram kızarmış balık tavuk yada yağsız kırmızı et
1 kaşık dövülmüş yağ ile 1 küçük pişmiş tatlı patates
1 tas haşlanmış brokoli

Atıştırma:
1 bardak kaymağı alınmış süt ve 1 tane elma
Bakım Kılavuzu: her bakım için 80-100 kalori
Tahıl ve bezelye: ½ tas
Tatlı patates ve patates: 1 tane küçük patates
½ bir cins tatlı küçük ekmek: 2
Hamur işi/ tahıl/ pirinç: ½ tas
Fiyonk biçiminde üstü tuzlu kraker: ¾ gram

Bol su ve fiziksel aktivitelerin çoğuyla bir araya gelmiş erimez fiberdeki bir diyet ( kepekli buğday sıvılar sebzeler) “açık” bir programı başarmanın en iyi yoludur. Diyetinizdeki yağ oranını azatlığınızda tükettiğiniz kalori miktarını da azatlığınızı unutmayın. Mesela karbonhidratların ve proteinlerin her gramında sadece dört kalori ve yağların her gramında ise dokuz kalori vardır. Bu yüzden yağların her gramını diyetinizden çıkarın ve iki kat daha fazla kilo veririn. Diyetinizden çıkardığınız her protein yada karbonhidratların gramını aldığınız kilo kaybına göre iki kat daha sağlayacaksınız. Fakat yağın kalorinizin %20’den daha azını yemeyin.