Sağlıklı Beslenme Kuralları


1. Kahvaltı Etmeden Sokağa Çıkmayın: Uzun Geçen uyku süresinin ardından güne iyi bir kahvaltıyla başlayarak boşalmış olan benzin deponuzu doldurunuz. Tam buğday unlu ekmekten yapılmış bir tost yoğurt-meyve müsli sütlü yulaf ezmesi veya diyetisyeninizin önerdikleri iyi bir kahvaltı menüsüdür. Asla işe kahvaltı etmeden gitmeyin. Kilolu insanların çoğuna dikkat ederseniz kahvaltı etmez onun yerine 23 bardak şekerli çayla birlikte simitbörek poğaça gibi şeyler yerler (Bu beslenmeyle size gerekli olan protein vitamin ve mineralleri almak yerine gereksiz yere şeker ve boş kalori alırsınız)

2. Mümkün Olduğu Kadar Hareketinizi artırın: Günlük fiziksel aktiviteleriniz arasına 30 dakika egzersiz için ayırmak hiç de zor değildir. Televizyon izlerken veya ev ödevlerinizi yaparken her saat başı 10 dakika ayırıp egzersiz yapabilirsiniz. Arkadaşınızı görmeye giderken dolmuş veya taksi kullanmak yerine belli bir mesafeyi yürüyerek tamamlayabilir yada bisikletle yada koşarak gidebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkabilirsiniz. Evinize temizlikçi çağırmak yerine kendi işinizi kendiniz yapın arttırdığınız parayla da gidin kendinize alışveriş yapın

3. Ara öğünleri sakın atlamayın: Ara öğünler boşalmakta olan depoyu tekrar doldurmak için çok önemlidir. Değişik besin gruplarından değişik besinleri seçebilirsiniz. Bir bardak yarım yağlı süt ve bir iki kraker bir elma veya yulaf ezmesi veya bir küçük yoğurt sağlıklı bir seçim olur. Tuzsuz olanlarından olmak kaydıyla cevizbadem fındık da güzel bir araöğün gıdası olur.

5. Besin seçimlerinizi çeşitlendirin sürekli aynı besini tüketmeyin: Eğer hamburger patates kızartması ve dondurmadan vazgeçemiyorsanızbu besinleri hangi sıklıkla yediğinizi kontrol ediniz.Çünkü bedeninizin proteinkarbonhidratyağ ve çeşitli vitamin ve mineralleri Vitamin a-cdemir ve kalsiyum gibi çeşitli yiyeceklerden almaya ihtiyacı vardır.

6. Arkadaşlarınız ve ailenizle uyum içinde olun: Arkadaş veya aileyle yapılabilecek grup aktiviteleri çok eğlenceli olabilir. Arkadaşlarınızı; hafta sonları sizinle birlikte grup egzersizi yapmak için teşvik ediniz. Bunlar bisiklete binmek hiking basketbol voleybol olabilir.

7. Daha fazla kepekli besin meyve ve sebze tüketin: Bu besinler size enerji vermekle birlikte vitamin mineral ve posa da içerirler. Tam buğday unlu ekmeği beyaz ekmeğe tercih ediniz. Makarna-kepekli pirinç tahıl grubuna girer.

8.Fiziksel aktivitelere katılın: Etrafınızda uygulanmakta olan fiziksel aktivitelere katılınız. Folklor Grup aktiviteleri olabilir. Bu egzersizler okul başarınızı arttırır ve bedeninizin daha uygun görünmesini sağlar. Örneğin denize veya aqua parka gittiniz şezlonga oturup etrafta gelip geçenlerin dedikodusunu yapıp patates cipsi yiyip kola içeceğinize aktivitelere katılın en azından yüzün bol bol.

9. Besinler iyi ya da kötü besin değildir: Sağlıklı beslenmeyi organize etmek yap-boz oynamaya benzer. Her yiyecek farklı özellikler taşır. Bazı besinler daha çok yağ şeker veya tuz içerebilirler. Ya da bazılarında vitamin veya posa yoktur. Diyeti iyi ya da kötü yapan bu besinleri nasıl seçtiğinizdir. Seçimdeki denge çok önemlidir. Örn yağlı gıdalardan oluşan bir menüyü öğle yemeğinde tüketmeye özen gösterip diğer öğünleri daha hafif geçirebilirsiniz. Ancak size önerilen miktarda kalmaya özen gösteriniz. Eğer 2 dilim pizza önerildiyse 3. dilimden kaçınınız.

10. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi eğlence haline getirin: Sağlıklı besinleri seçip size uygun fiziksel aktiviteleri yapmayı bir macera haline getirebilirsiniz.Yeni besinler kadar yeni fiziksel aktiviteler deneyebilirsiniz.İnanın daha güçlü bireyler olarak yetişirdaha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.Yaşamınızda iyi amaçlarınız olsun ve bunlardan asla vazgeçmeyin.

11. Düzenli spor yapın