Süt ürünleri içinde en cazibelisi olan ve hemen hemen her yaştan insanın severek tükettiği dondurma; içeriğindeki protein laktoz kalsiyum ve mineral maddelerden dolayı sağlığa da yararlı...

Dondurmayı bugün süt ürünü diye tanımlıyoruz ama; dondurmanın tarihi 16.yüzyılın başlarında su şeker ve meyve konsantresinden elde edilen buzla başlar. Süt süt kreması süttozu peynir altı suyu tozu gibi süt ürünlerinin dondurmaya eklenmesi bu tarihlerden sonralara denk gelir. Şu an Dünya piyasalarıda %80-90 oranında yer tutan dondurmalar daha çok süt ürünleri ve bitkisel yağlar kullanılarak üretilenlerdir. Bu yüzden de bazı kaynaklar dondurmayı süt ürünü olarak kabul ederken bazıları bu tanımlamayı kullanmaz; soğuk tatlı olarak adlandırır.

Süt şeker glikoz şurubu süttozu süt yağı emülgatör- kıvam arttırıcı ve aroma gibi katkı maddeleri çeşidine göre meyve püresi peyniraltı suyu tozu fındık fıstık çikolata veya kakaodan imal edilen dondurma yüksek bir besleyici değere sahiptir.

Dondurmanın sütlüsü makbul

Sütsüz-meyve aromalı buzlu dondurmalar; sütlü olanlara göre daha düşük besin değeri taşıdığından ve renklendirici boya maddelerini daha çok içerdiğinden tüketilmemesi öneriliyor. Bunun yerine; protein kalsiyum fosfor A E C D ve B vitaminleri yönünden zengin içeriği olan sütlü dondurmanın besleyici olması ve aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji mineral ve vitamine sahip olması nedeniyle daha çok tercih edilmesi öneriliyor.

Özellikle çocuklar yaz aylarında daha az süt tükettikleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaları daha zordur. En iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt yoğurt peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek çocukların kalsiyum gereksinmesine katkı sağlayacaktır. Tabi dondurmanın sütün yerine geçmeyeceğinin de bilincinde olmak gerek.

Dondurma kimler için sakıncalı?

Beslenme uzmanları sağlık sorunu olmayan her çocuğun dondurma yiyebileceğini ancak alerji riski yüksek olan çocuklara dondurma vermemenin daha doğru olacağını söylüyor. İnek sütü ve yumurta alerjisi olan veya diyabetik çocuklara dondurma verilmesi gerekiyor. Alerjik ve bağışıklık sistemi çok gelişmemiş yetişkin bireylerin de çok fazla katkı maddesi içeren dondurma tüketiminden kaçınmaları bunların yerine daha çok sütten imal edilmiş ve çok fazla katkı maddesi içermeyenleri tüketmeleri öneriliyor. Diyabet olan yetişkin bireylerin de dondurmayı günlük tüketim listelerine almadan önce diyetisyenlerine danışmalarında fayda var.

Güvenlisini seçin

Gıda güvenliği açısından hassas bir gıda olan dondurmanın hijyenik koşullarda üretilmiş olması şartı aranmalı besleyici değerinden önce. Marketlerde satışa sunulan markalı ambalajlı olanlar bir yana bir tüketici olarak sorgulamanız gereken; açıkta vitrinlerde sergilenen dondurmaların güvenliğidir. Bu dondurmaların da üreticisi belli olan markalı ürünler olması dış ortamla temasının tamamen önlenmiş olması; servis edilen kaşığının açıkta su içinde ve sıcak ortamda bekletilmemesi; yine dondurma külahlarının da açıkta değil kapalı kaplar içinde veya ambalajlı olması gerekir. Marketten satın alırken de ambalajın ve şeklin bozulmamış; son kullanma tarihinin de dolmamış olmasına dikkat edin.