Sebze ve meyveler ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor.

Demir yönünden zengin olan ıspanak diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Biberde bulunan bol beta karoten ve C P K vitaminleri mideyi kuvvetlendiriyor. A vitamini ve fosfor kaynağı patlıcan sinirlere iyi geliyor kalp çarpıntısını gideriyor. Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyor oralardaki yaraların iyileşmesini sağlıyor. Fosfat ve potasyum ihtiva eden karnabaharın içeriğinde aynı zamanda kadınları göğüs kanserine karşı koruyan ‘indol-3 karbonal’ bulunuyor. İçeriğinde bolca güçlü bir kanser savaşçısı olan beta karoten bulunduğundan brokoli yenilebilecek suyu içilebilecek en iyi besinlerden biri...

ISPANAK
ABD’de tüketimde ıspanak salatası başı çekiyor. Demir yönünden zengin koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Salatada yenilen çiğ ıspanak harika bir lif kaynağı. Ispanak suyu bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

Ispanak provitamin A C vitaminleri demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup bu maddeler insanda bol kan yapıyor. Ispanak ayrıca kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor.

Uzmanlar ıspanağın karaciğeri lenf bezlerini kan dolaşımını uyardığını belirterek hamilelere ‘kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için’ bol ıspanak yemelerini tavsiye ediyor.

FASULYE
Taze fasulyenin vücudun çalışmasını gelişmesini ve tamirini sağladığını vurgulayan uzmanlar genç-ihtiyar herkese tavsiye ediyor. Uzmanlar taze fasulyenin pankreas bezesini böbrekleri karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirdiğini albümin ve şekerde de çok fayda verdiğini bildiriyor.

BEZELYE
Kansızlığı gideren ve pekliği geçiren taze bezelyenin kan kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar gıda değeri ve insana zarar vermeme bakımından fasulyeden daha üstün olduğunu savunuyor.

SİVRİ BİBER
Uzmanlar biberlerde bol beta karoten C P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunduğunu kaydederek bunların mideyi kuvvetlendirdiğini iştah açtığını ve mide tembelliğini giderdiğini söylüyor. Özellikle acı biberin erkeklerde cinsel isteği arttırdığını belirten uzmanlar P vitamini ile damarları yumuşatıp kanamayı önlediğini K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini arttırarak kanamaları durdurduğunu bildiriyor.

PATLICAN
Uzmanlar patlıcanın A vitamini fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olduğunu bunlarla sinirleri teskin ettiğini ve kalp çarpıntısını giderdiğini vurguluyor. Patlıcanın pankreas karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirdiğini bol idrar söktürdüğünü vücuttaki fazla suyu dışarı boşalttığını ve kilo verdirdiğini kaydeden uzmanlar şeker hastalarının patlıcan salatasından çok fayda gördüğünü kansızlığa iyi geldiğini kanı arttırdığını ve kalbe sükunet verdiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre patlıcan en sağlıklı olarak kül veya ocakta pişirilip kabukları soyulmalı ve ince kıyılmalı.

LAHANA
Bol miktarda B C ve E vitamini ve potasyum içeren lahananın şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar bol arsenik kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiğini bol idrar söktürdüğünü vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attığını bildiriyor. Uzmanlar lahananın kansızlığı giderdiğini ve kansere karşı etkili olduğunu da kaydediyor.

Uzmanlar sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamininin mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruduğunu oralardaki yaraların iyileşmesini sağladığını da vurgulayarak bu sebzenin yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyan bir mineral kabul edilen selenyumun kaynağı olduğunu hatırlatıyor. Uzmanlar selenyumun ayrıca sağlıklı görünüşlü bir cilt verdiğini ve erkeğin cinsel gücünü arttırdığını da belirtiyor.

KARNABAHAR
Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde kadınları göğüs kanserine karşı koruyan ‘indol-3 karbonal’ bulunan karnabaharın lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren uzmanlar “Karnabahar çiçek olduğu için bol bol fosfor ve vitaminleri cinsiyet hormonu bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır onların yıpranmasını önler” diyorlar.

BROKOLİ
Uzmanlar brokolide havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek bu sebeple yenilebilecek suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar yemek borusu mide bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor.

Brokolinin ayrıca B1 ve C vitamini ile dolu olduğunun altını çizen uzmanlar yüksek miktarda kalsiyum kükürt potasyum ve selenyum maddeleri içerdiğini belirtiyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor.

PIRASA
Pırasanın bol vitaminleri mineralleri ve çeşitli nitritleri ile çok şifa verici özelliği bulunduğunu vurgulayan uzmanlar mide-bağırsak rahatsızlıkları deri hastalıkları damar sertliği için faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar pırasa yemeğinin bağırsaklara yumuşaklık verip pekliği giderdiğini hemoroidi olanlara da ferahlık sağladığını bildiriyor. Uzmanlar pırasa çorbasının böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş üre asidi ve ürat tuzlarını dışarı attığını ifade ediyor.

ENGİNAR
Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginarın kanı temizlediğini ve yorgunluğu giderdiğini vurgulayan uzmanlar diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirdiğini söylüyor. Uzmanlar enginarın beyin yorgunluğunu çabucak geçirdiğini kalp adalelerini kuvvetlendirdiğini onu rahatsız eden üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağladığını şeker hastaları için de çok faydalı olduğunu mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishalleri durdurduğunu kaydediyor.

KEREVİZ
Kerevizin yaprak ve saplarının bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar kerevizin iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: “Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor böbrekleri çalıştırıyor fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”

SEMİZOTU
Semizotunun kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar kanı temizlediğini bol idrar söktürdüğünü kanı üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

Semizotunun şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar semizotu yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

PATATES
Avrupa ve ABD’de mutfağın baş köşesinde yer alan patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğunun kabuğunun hemen altında veya yakınında olduğunu belirten uzmanlar bu sebeple patatesin kül veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerektiğini vurguluyor.

Patatesin mutlaka salata veya soğanla yenilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar patates yağda kızarmış olarak yenmezse kilo aldırmadığını şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıda olduğunu bildiriyor. Şeker hastalarının ekmek yerine bol patates yiyebileceğini söyleyen uzmanlar ancak potasyumun zayi olmaması için patateslerin külde veya çift tabanlı tencerede pişirilmesi gerektiğini kaydediyor.

Uzmanlara göre patatesin yaklaşık yüzde 20’si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşük. Bol B vitaminleri C vitamini protein kalsiyum demir ve fazla miktarda potasyum içeriyor. Orta boy bir patates günlük C vitamini miktarının 1/3’ünü temin ediyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsakları böbrekleri ve kanı temizliyor kabızlığı önlüyor. Kansere karşı koruyor ve yorgunluğa karşı birebir.

DOMATES
Bol ve çeşitli vitaminleri mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domatesin vücuda kükürt fosfor ve organik sodyum verdiğini vurgulayan uzmanlar bir domatesteki C vitamininin tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50’sinden fazla olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar domatesin damarları yumuşattığını kanı durulttuğunu üre miktarını düşürdüğünü vücudu gençleştirdiğini belirterek kalp karaciğer böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalı olduğunu ifade ediyor.

Domatesin böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığını vücutta biriken suyu boşalttığını kaydediyor. Uzmanlar kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor.

Domatesin C ve E vitaminleri içerdiğini zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğunu söyleyen uzmanlar yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve vücudun su tutmasını engellediğini ifade ediyor. Domatesin hazmı kolaylaştırdığını özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığını vurgulayan uzmanlar kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirdiğini ve pekliği giderdiğini belirtiyor.

SOĞAN
Soğanda bol miktarda A B ve özellikle C vitamini bol fosfor iyot silis kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar kalp ve prostat bozukluğu pankreas tembelliği (şekerliler) sinir zafiyeti romatizma cilt hastalıkları cinsel iktidarsızlık mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Soğanın vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.
Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar soğanın karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor.

Uzmanlar ağızda soğan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Uzmanlar ayrıca soğanın patateslerden ayrı kuru soğuk bir yere kaldırılması gerektiğini çünkü soğan ve patatesin birbirini etkilediğini ve soğanın patateslerden salınan nemle yumuşadığını hatırlatıyor.

SARIMSAK
Uzmanlara göre bu keskin kokulu yumruda her türlü harika özellik mevcut. Sarmısağın tansiyon düşürdüğü kan pıhtılaşmasını azalttığı kötü LDL kolesterolünü düş dürdüğü bazı mide kanserlerini önlediği bağışıklık sistemini güçlendirdiğinin ispatlandığını söyleyen uzmanlar sarımsaktaki “allicin” denilen bir maddenin sadece kendi özgü kokusunu vermekte kalmadığını ayrıca bakteri gelişimini önlediğini vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu tahrip ettiğini kaydediyor.

Uzmanlar sarımsakta 2 kuvvetli antibiyotik çok tesirli esanslar bol iyot ve kükürt bulunduğunu ve insan sağlığında çok değerli vazife gördüğünü belirterek “Damar sertliğini giderir kanı durultur kalbi kuvvetlendirir bronşları dezenfekte eder cilt hastalıklarını giderir ve kansere karşı korur” diyorlar.
Uzmanlar sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı insanı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek oralara kan gitmesini sağladığını bildiriyor. Uzmanlar sarımsağın bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle genç ve dinç olmayı uzun yaşamayı sağladığını kaydediyor.

HAVUÇ
Uzmanlar havucun süratle kan yapıcı kuvvetlendirici ishal kesici peklik giderici mide ve bağırsağın yakın dostu safra akıtıcı karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor. Kansızlık halinde sabah-öğle-akşam taze çıkarılmış 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi öneriliyor.

Mide ve bağırsak kanamalarında da havuç suyunun çok faydalı olduğunu ifade eden uzmanlar havucun özel şekeri A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirdiğini ona rahatsızlığında kendi kendini tamir imkanı verdiğini vücuttaki üre asidi ürat tuzları benzeri yorgunluk maddelerini diğer zehirleri idrarla dışarı attığını vurguluyor.

Havucun bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını belirten uzmanlar kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirdiğini bildiriyor.

Uzmanlar havuçtaki beta-karotenin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruduğunu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini vurgulayarak havuçların çiğ veya pişmiş olarak yenilirken asla soyulmaması gerektiğini sadece temiz yıkamanın kafi olduğunu kaydediyor.

SALATALIK
Salatalığın kanı temizlediğini karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı attığını bildiriyor. Salatalığın içeriğindeki bol kükürdü ile kanı temizlediğini ciltteki ter bezlerini çalıştırdığını belirten uzmanlar bol vitamin ve madeni madde verdiğini böylece cildin taze ve pürüzsüz olmasına yardım ettiğini vurguluyor.

Salatalığın kendisi veya suyunun cildi bir tonik kadar temizlediğini söyleyen uzmanlar et yemeklerinin verdiği susuzluğu kestiğini kaydediyor. Salatalığın sıcak bir havada iç ısısının dış ısıdan 20 derece daha düşük olduğu ve bu sebeple serinletici olarak yendiği bildiriliyor.

TURP
Uzmanlar çeşitli esansları bol C vitamini iyot ve kükürdüyle turpun karaciğeri midçalıştırdığnı böbreklerdeki kum ve taşı döktüğünü bronşlara çok iyi tesir ettiğini dalak şişliğini giderdiğini ve cildi güzelleştirdiğini ifade ediyor. Uzmanlar turpun bağırsakları dezenfekte edip pekliği giderdiğini akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun çok iyi uyku verdiğini söylüyor.

MAYDANOZ
Uzmanlara göre maydanoz dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposu durumunda. Genellikle taze yenen maydanozda kalsiyum potasyum kükürt ve A vitamini bulunuyor. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor.

Böbrekleri karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Kan şekerini normal seviyede tutuyor ve kansere karşı da koruyucu.


MARUL
Bol miktarda çeşitli mineralleri içeren marulun sinirleri teskin edip iyi uyku verdiğini ve erkeklerde cinsel arzuyu frenlediğini belirten uzmanlar yemekten önce salata şeklinde yenen marulun şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürdüğünü bildiriyor. Marulun bol idrar söktürdüğünü ve kanı pisliklerden temizlediğini vurgulayan uzmanlar karaciğer ve dalak şişliğini sarılığı giderdiğini kadınlarda adet dönemlerinin zamanında ve ağrısız olmasını sağladığını bildiriyor. Uzmanlar marul suyu yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderdiğini oralara tazelik ve pembelik verdiğini kaydediyor.

ROKA
Çeşitli esansları P ve K vitaminleri çok faydalı mineralleri içeren rokanın karaciğerin dostu mideyi kuvvetlendirici kansızlığı gideren cinsel gücü çok arttıran bir yeşillik olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar yeşil salata şeklinde yenen rokanın tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırdığını hazmı arttırdığını iştahı açtığını böbrekleri çalıştırdığını idrar söktürdüğünü ve karında toplanan suyu boşalttığını bildiriyor.

TERE
Terenin çiğ salatalara lezzet ve canlılık kattığını ayrıca değerli bir sebze suyu olduğunu vurgulayan uzmanlar çeşitli vitaminler ve özellikle C vitamini bazı faydalı esanslar ve mineralleri ile çok tesirli ve faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar terenin karaciğer böbrek ve bronşları çalıştırdığını gribi geçirdiğini kanda şekeri düşürdüğünü kansızlığı giderdiğini acı tadı ve diğer maddeleriyle mideyi çalıştırıp hazmı arttırdığını iştahsızlık çekenlere çok fayda verdiğini bol demiri ile kanı tazelediğini kansere karşı koruduğunu bağırsaklardaki çeşitli solucanları döktüğünü kaydediyor.
Uzmanlar terenin sinirleri dinlendirdiğini ve cinsel isteği arttırdığını belirterek çiğ olarak az miktarlarda yenilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar fazlasının zarar verdiği uyarısında bulunmayı da ihmal etmiyor.

ŞALGAM
Şalgamın taş ve kum döktüğünü bronşları boşalttığını bol idrar söktürdüğünü ve pekliği giderdiğini söyleyen uzmanlar şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenirse yukarıdaki hastalıklara iyi geldiğini bildiriyor. Uzmanlar şeker hastalarının da şalgam yiyebileceğini vurguluyor ve şalgam ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olduğunu hatırlatıyor.

ALINTIDIR