Çikolata her zaman zararlı değildirÇikolatanın adı çıkmış dokuza inmez sekize! Onu yemek günahmışçasına gizli gizli yiyenler mi ararsınız yediği için kendini suçlu hissedenler mi? Bir de parça parça her gün götürenler var ki onlar konumuz değil zaten.

Konumuz çikolatanın bitter olduğu ve az yenildiği sürece aslında zararsız hatta yararlı olması.

Çikolatanın uygun ölçülerde yenildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu aslında bir sır olmaktan çıkalı çok oluyor. Ancak nedense hala insanlar çikolatayı hak ettiği mertebeye yükseltmiyor. Onun layığı "çok güzel ama zararlı" olmak değil "çok güzel ve faydalı" olmak. Adam gibi yiyene...

Ama adam gibi yiyene diğerlerinin faydası yok. Yani size az yerseniz fındıklı fıstıklı çikolatanın da faydası var diyemem. Ya da beyaz çikolatanın... O zaten çikolata bile değil yağ! Beyaz çikolata mı olurmuş!

Faydalı yağları duymuşsunuzdur. İşte bitter de o gruba giriyor. Badem fındık zeytin zeytin ezmesi... nasıl yağ yakma konusunda işe yarıyorsa bitter de aynı işe yarıyor. Ara öğünlerde iki parça yediğiniz takdirde yağ yakımına yardımcı oluyor. Unutmayın iki parça on iki değil! Ayrıca bitter çikolatanın içinde konsantrasyonu arttıracak kadar kafein ve antioksidan olduğunu kalp ve damar hastalıklarına da çok iyi geldiğini ekleyelim.