Kilo vermek için uygulanabilecek birçok diyet listesi mevut. Bazı diyet listeleri 2–3 günlük şok diyet denilenlerden bazıları 1 hafta ile 1 ay devam edilen bazen protein ağırlıklı protein diyetleri bazen karbonhidrat ağırlı karbonhidrat diyetleri. Çeşitli diyet listeleri içinde en çok tercih edilen diyetlerden biride lahana diyeti denilen lahana çorbası diyeti. Zayıflama konusunda oldukça etkili olan lahana çorbası diyetini

Lahana çorbası diyeti bir hafta sürüyor ve bir haftada ortalama 3 ila 4 kilo arasında zayıflayabiliyorsunuz. Lahana diyeti yani lahana çorbası diyeti ile günde 800 kalori tüketerek zayıflıyorsunuz. Lahana çorbası diyeti yaparken kesinlikle soda meşrubat alkol ve ekmek tüketmemeniz gerekiyor. Gün içinde istediğiniz kadar lahana çorbası şekersiz bitki çayları ve su içebilirsiniz. Lahana çorbasına 7 günden fazla devam etmemeniz gerekiyor. 7 gün devam ettiğiniz lahana çorbası diyetini tekrar yapmak isterseniz en azından 2 hafta beklemeniz gerekir.

Lahana çorbası için gerekli malzemeler
4 tane kuru soğan 3 tane yeşilbiber 2 tane rendelenmiş domates yarım lahana bir tane et ya da tavuk bulyon 1 çay kaşığı tuz 1 diş sarımsak yarım demet maydanoz.

Lahana diyetinin yapılışı
1.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve meyve

2.gün: istediğiniz kadar lahana çorbası ve haşlanmış sebze

3.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve 4 adet muz

4.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve yoğurt

5.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve iki tavuk budu

6.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve 2 çay bardağından yapılmış pirinç lapası

7.gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası ve bir porsiyon ızgara balık