Beslenme ve Diyet uzmanı Dr.İsmail Ağar kilo alımını engellemek ve diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olacak 10 yiyeceğin listesini verdi.İşte o besinler:

1.Yumurta:Tam bir protein kaynağı.Bu sayede kişiye uzun süre tokluk hissi verir.

Birçok Üniversite tarafından yapılan araştırmada düşük kalorili meyve salatası ve iki dilim tostla beraber sütlü omlet yiyen kadınlarınsimitle kahvaltı eden kadınlara göre gelecek 36 saat süresince daha az yemek yedikleri ortaya çıkmıştır.

2.Fasülye:Safra kesesinin kasılmasına sebeb olan hormonkolesistokininli hiç duymamış olabilirsiniz ancak bu hormon en iyi kilo vericilerden birisidir.

Bu hazmettici hormon doğal bir iştah kesicidir.Yüksek lifli fasülyeler ayrıca kolestrolünüzü de düşürür.

3.Salata:Penn Devlet üniversitesi'nce yapılan araştırmaya göre düşük kalorili salata yiyenler hamur işi yemeleri serbest bırakılsa bile çok az tüketebiliyorlar.

4.Yeşil çay:Kilo verdirici içerik kafein değil.

5.Armut:Orta büyüklükteki bir armut sizi tok tutmaya yeter ve artar.

Elma tok tutma konusunda ikici sırada.

6.Çorba:Bir kase tavuk çorbası bir parça tavuk kadar doyurucu ve tok tutucudur.

7.Zeytinyağı:Ekstra ham zeytinyağı sayesinde orta yaş kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kalori yakmanıza yardımcı olur.

8.Greyfurt:2009'da ABD'de yapılan bir araştırmada her öğünden önce yarım greyfurt yemek ya da günde 3 defa greyfurt suyu içmek insanlara 3 ayda 3 kilodan fazla vermelerine yardımcı oldu.

9.Tarçın: Öğleden sonra ani şeker düşüşü yaşamamak için kahvaltıda yulaf ezmesinin üzerine tarçın serpmeniz yada tam tahıllı tostta kullanmanız aynı zamanda insülin artışınıda önler

Günde 1 çeyrek çay kaşığı tarçın kan şekerinikolestrolü düşürür.

10.Sirke:Mükemmel bir tok tutucudur.

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre sirkeye batırılmış ekmek yiyenlernormal ekmek yiyen kişilere göre kendilerini daha tok hissetti.