Diyete başlayacağınız zaman çok önemlidir. Diyet yapmak strese sokar.

İnsanın kendini bir haz objesine doğru kısıtlaması psikolojik çatışmaya neden olur. Bu yüzden hayatınızın yoğun stresli dönemlerinde diyete başlamayın.

Her insanın fizyolojik yapısı farklıdır. Bu yüzden kilo verme süreleri de birbirinden farklıdır. Diyet esnasında kendinizi başkaları ile kıyaslamanız doğru olmayacaktır. Kendinize uygun ve ulaşılabilir hedefler seçmelisiniz. Haftada 5 kilo vermek gibi hedefler gerçekçi değildir.

Sorunların arttığı çözümsüzlük içinde hissettiğiniz zamanlarda stresiniz artacaktır. Böyle zamanlarda yaptığınız diyete tehlikeye girer. Böyle süreçlerde diyeti biraz esnetmeye çalışın. Ancak tamamen vazgeçmeyin. Gerekirse 1 gün ara verin ancak ertesi gün tekrar başlayın.

Hepimizin sahip olduğu hatalı ama kalıplaşmış düşünceler vardır. Bu düşünceler yaşamdaki zorluklarla baş etmemizi zorlaştırırlar. Bu kalıp düşüncelerin farkına varmalı ve değiştirmelisiniz.

Bu kalıp düşüncelerin başında ya hep ya hiç şekli gelir. Ya diyetteyimdir ya değilimdir fikriyle hareket edilir. Bu yüzden yapılan programda esnekliğe yer yoktur. Bir gün için diyetten çıkınca diyetin tamamından vazgeçilir. Çünkü bu kişiler yarım iş yaptıklarını düşünürler.

Bazıları da mükemmeliyetçidir. Kusursuz iş yapmak takıntısındadırlar.

Diyete başlamak için şartların olgunlaşmasını beklerler. Aybaşında pazartesi gününde diyete girerler. Eğer düşündükleri tarihte başlayamazlarsa hiç başlamazlar.

Diyet kararlılık isteyen bir süreçtir. Motivasyonun düştüğü sabrın azaldığı anlarda diyeti bırakma riski artar. Motivasyonunuzu yüksek ve sürekli tutmak için diyetisyeninizle sürekli iletişim içinde olun.

Diyet yaparken hayır demeyi öğrenmelisiniz. İnsanları kırmamak için teklifleri kabul etmemelisiniz. Sonradan kendinize kızabilirsiniz.