Ne zaman ne yediğinizi bilirseniz; metabolizmanızı hızlandırarak vücudunuzun tüm gün boyunca yorgunluğa karşı verdiği savaşı kazanırsınız.Yakmak için Enerji Üretin
Çalışan bir erkek için en önemli konulardan biri de enerjik olmak ve sahip olunan enerjiyi kontrol edebilmektir... Ancak gün boyu enerjik olup uyanık kalabilmek için en iyi yolun; deliler gibi para harcayarak kahve içmekten ‘geçmediğini’ belirtmek isteriz! O halde enerjik olabilmenin yolu; dengeli beslenmekten sık aralıklarla yemek tüketmekten ve de özellikle de atıştırmaktan geçiyor diyebiliriz. Doğru zamanda atıştırılan doğru yiyecekler ile tüm gün enerjik olabilirisiniz; üstelik vücudunuz bu enerjiyi depolayabilir de… Böylece siz de gün içerisinde rahatlıkla enerjinizi kullanabilirsiniz.

07:00 Harekete geçme zamanı!
Kahvaltıya çağırıldığınızı düşünün! En az 8 saat boyunca bir şey yememiş olmalısınız. Yani kan şekeri seviyeniz en düşük seviyede iken kahvaltıda; karbondioksit protein ve yağ yani enerji alabilirsiniz.

Evdeyken: Vücudunuzun direnci için ‘yulaf gevreği’

Hemen bir kâse alın ve içine 1/3 oranında ‘yulaf-gevreği’ ilave edin. Bu arada kâsenizin yarısına kadar da süt eklemeyi unutmayın. Bu işlem kan şekerinizi düzenleyecek ve uyanık kalmanıza yardımcı olacaktır.

Erkek ve kadınlardan oluşan 150 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre; 2 hafta süre ile her sabah ‘yulaf-gevreği’nden oluşan lifli gıdalar ile beslenen denekler kendilerini daha enerjik hissettiklerini açıkladı. Midedeki yiyeceklerin yavaşça emilmesini sağlayan lifli gıdalar periyodik olarak tüketildiklerinde vücudun daha güçlü ve dirençli olmasını sağlıyor.

Arabada: Eğlenceli yolculuklar için ‘abur-cubur paketi’
İşe giderken içerisinde her şeyin olduğu bir abur-cubur paketi aldığınızı düşünelim… Bu tek servis gibi görünen karışım paketinin içerisinde de kuru üzüm çikolata cips olsun ve fiyatı da 3-4 TL’yi geçmesin. Trafikte aceleyle giderken onları dökebilme ihtimaliniz var elbette; ama yine de çoğu zaman olduğu gibi yoğun geçen sabah trafiği bu küçük pakettekileri tüketmeniz için bir fırsata da dönüşebilir. Bu besinlerin yararlarına gelince… Kuru üzüm vücudun ihtiyacı olan kandaki şekeri enerjiyi dönüştürmek için gerekli olan potasyumu sağlıyor. Magnezyum seviyesi oldukça yüksek olan fındık ise vücudunuzun laktik asit dengenizi koruyor.

Masadayken: Mineral ihtiyacınız için ‘köy peyniri’
Diyelim ki masanızda oturuyor ve maillerinizi kontrol ediyorsunuz. İşte tam bu anda lezzetli mi lezzetli köy peynirini hayal ediyorsunuz...

Köy peynirinin bir kâsesinin oldukça yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Kalıp halindeki peyniri keserek yiyebilir veya daha da lezzetlendirmek için içerisine meyve ekleyebilirsiniz. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir besin olan köy peyniri kaslardaki enerjilerin depolanmasına yardımcı oluyor. Araştırmalar; köy peyniri gibi yüksek protein içeren besinleri tüketen erkeklerin karbonhidrat oranının değişmekle beraber metabolizmalarının hızlandığını ve daha fazla kalori harcadıklarını ortaya koyuyor.

10:30 Sabah sersemliğini üzerinizden atın artık!
Gün içerisinde 2-3 saatlik aralıklar ile şeker tüketmenizde fayda var! Aldığınız şekerin enerjiye dönüşümü sonucunda; ilerleyen zamanlarda hiçbir şey yemeden enerjinizi kullanabilirsiniz.

Masadayken: ‘Kalori yakmak için yeşil çay’
Çayı kim sevmez ki? Günün tam da bu saatinde az şekerli bir çay içebilirsiniz. Ayrıca çayın içerisinde yer alan bileşenler metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı oluyor. Araştırmalar gün içerisinde yeşil çay içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla kalori yaktıklarını gösteriyor. Bunların yanı sıra çay içmek susuzluğu da önlüyor.

Yemekli buluşmalarda: ‘Kan dolaşımının hızlanması için meyve’
Sıklıkla katıldığınız etkinlikler arasında iş toplantıları yer alıyorsa ve de bu toplantılar yemekli ise pasta börek çörek gibi hamur işi gıdalar yerine taze meyve yemenizi öneriyoruz. Çünkü taze meyvenin vücuttaki emilimi çok yavaş olduğu için kan dolaşımını hızlandırıyor.

Uzmanlar beynimizin aynen otomobilimizdeki benzin gibi sürekli olarak ‘şeker yaktığını’ belirterek; taze meyvenin yeterli ölçüde şeker sağlayıp enerjimizi koruduğunu açıklıyor.
13:00 Sıkı bir öğle yemeği yiyin!
Öğle yemeği saatlerinde kan şekeri seviyeniz genellikle acil bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bu sebeple öğle yemeklerinde uzun dönemli enerji kaynaklarına yatırım yapmak sizin için daha avantajlı olabilir.

İş yemeklerinde: Omega-3 ihtiyacınız için ‘ton balığı’
Ton balığı söylemeye ne derseniz? Özellikle balıklarda bulunan omega-3 yağ asidi beyin dokusunda oluşan engelleri yok ederek zihnin açıklığı sağlıyor. Uzmanlar ayrıca omega-3’ün kırmızı kan hücrelerindeki esnekliğini artırarak kan akışını hızlandırdığını ve vücut enerjisini yüksek seviyede tuttuğunu belirtiyor.

Kafede: Yüksek enerji için ‘tavuklu salata’
Tavuklu jambonlu ya da haşlanmış yumurtalı bir salataya biraz zeytinyağı ve salata sosu ekleyebilirsiniz. Salatanızın içindeki sos salatanın içinde bulunan karbonhidrat ve proteinlerin sindirimini kolaylaştırarak kan şekeri seviyenizi düzenliyor ve vücut enerjinizin gün boyu yüksek olmasını sağlıyor.

Gezintilerde: Farklı lezzetler için ‘Meksika usulü börek’
Ekstra acı soslu bol bezelyeli Meksika usulü börek yemeyi deneyin! Uzmanlar bol baharatlı yemek yiyen erkeklerin vücutlarının yemeyenlerin vücutlarına oranla daha enerjik ve atik olduğunu ifade ediyor. B2 vitamini ve nikotinik asit bakımından oldukça zengin bir besin olan bezelye vücudunuzun enerji tüketiminde ihtiyacı olan şekeri sağlıyor.

15:30 Öğle sonrası durgunluğu hiçe sayın!
Yoğun ve stresli ortamlarda çalışmak genellikle durgunluğa neden oluyor... Yorgunlukla baş etmenin başlıca yolu ise stresten uzak kalmaktan geçiyor.

Kafede: Stresi yenmek için ‘yoğurt’
Enerjiniz duraksamaya başladığında hemen bir kâse yoğurt alın. Yoğurt gibi yüksek protein içeren besinler tirozin gibi iyi birer amino asit kaynağıdır. Araştırmacılar vücudun stresi yenmek zihni açık tutmak ve enerjik olmak için yoğurdun en iyi kaynaklardan biri olduğunu belirtiyor.

Masadayken: Acil enerji için ‘kraker ve gofret’
Vücuda alınan protein ve yağı hemen enerjiye dönüştürmeniz için kraker ile fındıklı veya fıstıklı yiyecekleri atıştırmayı deneyin!