Almanız Gereken Takviyeler

Yüzlerce vitamin ve mineral arasından işinize yarayacak olanı bulmanız için özel bir rehber hazırladık. Siz derdinizi anlatın biz de çaresini söyleyelim.
İşte besin takviyelerinin yıldızlar takımı...

Bor mineraliProstatınızı korumak içinBor sınırsız kullanım alanıyla daha şimdiden geleceğin stratejik ürünü olarak tanınıyor. Ağırlıklı olarak savunma ve uzay teknolojilerinin gelişiminde kendine yer bulan bor mineralinin erkekler açısından da stratejik bir rolü var. Yüksek miktarda alınan bor minerali erkekleri prostat kanserinden koruyor. Hiç bor almayan erkeklerse bu kanser türüne % 65 oranla daha fazla yakalanıyor. Yani risk oldukça yüksek?

Ne kadar tüketmeli? Günde 3 miligram. Bu miktar sizi prostat kanserinden korumaya yeter. ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) yaptığı araştırmalara göre günde 3 miligram bor almanın hafızayı güçlendirici ve konsantrasyonu artırıcı etkisi de var.

İpucu: Prostat kanserinden korunma amaçlı bazı ürünlerde bor minerali bulunsa da tek başına bor minerali içeren besin takviyesi bulmakta zorlanabilirsiniz. Hemen üzülmeyin. İçinde bol miktarda bor bulunan kuru üzüm ve badem yiyin stratejik öneminizi koruyun!

KalsiyumKilo vermek içinBir erkeğin günlük kalsiyum ihtiyacı 1.000 miligramdır (bir bardak sütte 300 miligram bulunur). Ne var ki pek çok erkek bu miktarda kalsiyum tüketmez. Oysa annenizin ta çocukluğunuzdan beri “süt iç çocuğum” diye peşinizde koşmakta ne kadar haklı olduğunu bilimsel çalışmalar doğruluyor.

Araştırmalar yüksek miktarda kalsiyum tüketen erkeklerin az miktarda kalsiyum alanlara göre daha kolay kilo verdiğini gösteriyor. Fazla kilolardan kurtulmak için kalsiyum almaya başlayın ama önce annenize bir telefon açıp “sen her zaman haklıydın” demeyi unutmayın.

Ne kadar tüketmeli? 1.200 miligram kalsiyum nitrat almayı hedefleyin. Vücuttaki emilimi en üst düzeye çıkarmak için bu miktarı yarıya bölüp gece ve gündüz şeklinde almaya bakın.

İpucu: Eğer günde üç öğün süt ve süt ürünü tüketiyorsanız yeterli miktarda kalsiyum alıyorsunuz ve fazlasına ihtiyacınız yok demektir. Günde 2.500 miligramı aşmanız sağlığınız için zararlı olabilir.

KromDiyabetten korunmak içinKrom genellikle kas geliştirici bir besin takviyesi olarak bilinir ama aşırı kiloluysanız ya da ailenizde diyabet geçmişi varsa krom sizin için ‘elzem’ demektir. Çünkü krom vücudun insüline karşı hassasiyetini artırarak kan şekerini kontrol altına almayı sağlar.

Ne kadar tüketmeli? Günde 35 mikrogram (mcg). Özellikle üzerinde krom pikolinate yazan ürünleri tercih edin. Araştırmalarda en iyi sonuçları veren krom türü budur.

İpucu:
Dr. Richard Anderson “Eğer hali hazırda diyabet hastasıysanız günde 200 mikrogram krom almanız faydalı olabilir ama bu konuda mutlaka doktorunuza danışın” diyor. Dediğini yapın!

Koenzim Q10Enerji patlaması yaşamak içinKoenzim Q10 adını ilk kez kadınlara yönelik güzellik kremleriyle duymuş olabilirsiniz.

Aslında bu insan vücudunun ürettiği doğal bir madde… Temel işlevi ise hücrelerin enerji üretiminde rol almak...

Sorun şu ki ilerleyen yaşla birlikte vücudun koenzim Q10 üretimi düşüyor ve Q10 takviyesi kullanmaktan başka çare kalmıyor. Son araştırmalar bu maddenin başka marifetlerini de ortaya çıkardı: Koenzim Q10 kansere Parkinson hastalığına Huntigton sendromuna ve kalp hastalıklarına karşı bir koruma kalkanı da sağlıyor.

Ne kadar tüketmeli?
Araştırmacılar günde 100 miligram tüketmeyi öneriyor. Q10’u herhangi bir multivitaminde ya da besinde bulmanız mümkün değil. Sevgilinizin güzellik kremlerini de yemeyin lütfen!

İpucu:
Eğer kolesterol düşürücü olarak statin içeren bir ilaç kullanıyorsanız Q10 düzeyiniz daha da düşecektir. Bu durumda miktarı artırarak günde 200 miligram Q10 almayı düşünebilirsiniz.

KreatinKaslarınızı ve belleğinizi güçlendirmek içinWisconsin Tıp Fakültesi’nde görevli araştırmacıların elde ettiği bulgulara göre 2 ila 3 ay kreatin kullanan erkeklerin bench press’te kaldırabildiği maksimum ağırlık ortalama 7 kilogram ve squat hareketinde kaldırabildiği maksimum ağırlık ise ortalama 10 kilogram artmış. Avustralyalı araştırmacılar da sadece 6 hafta kreatin kullanmanın bile hafıza ve zekâ testlerindeki sonuçları olumlu yönde değiştirdiğini bildiriyor.

Ne kadar tüketmeli?
Günde 5 gram. En iyi verimi alabilmek için protein karışımının içine katmalısınız.

İpucu:
Bazı erkeklerin vücudu kreatine tepki vermez. Bu sorunu aşmak için kreatini bol şekerle karıştırarak alın.

Folik asitAlzheimer riskini azaltmak içinGelecekte üzeri küçük notlarla dolu bir post-it cehenneminde yaşamak istemiyorsanız işte size iki sihirli kelime: Folik asit... Tıkalı arterleri açmak ve homosistein ( kendisi kanda pıhtı oluşma riskini artıran bir amino asittir) seviyesini düşürerek beyne doğru giden kan akışını hızlandırmak folik asitin en önemli yararları arasında yer alıyor. İsveçli bilim adamları Alzheimer hastalarında folik asit eksikliğine sıkça rastlandığını söylüyor.

Ne kadar tüketmeli? Günde 500 mikrogram folik asit homosistein düzeyini % 18 oranında düşürür. Turunçgiller fasulyegiller tahıllar ve tam tahıllı ekmeklerde bulunur.

İpucu:
Bazı ülser ilaçları vücuttaki folik asit düzeyini düşürebilir. Bu ilaçlardan kullanıyorsanız alacağınız folik asit takviyesinin miktarı da haliyle değişmelidir.

Omega 3Kalbinizi korumak içinOmega 3 yağ asitleri kan basıncını ve trigliserit seviyelerini düşürür ve kalp atışlarını düzenler. Omega 3 kanın yoğunluğunu azaltarak kan pıhtısı ve damar tıkanıklığı riskini de bertaraf eder. Araştırmalar yüksek Omega 3 seviyesine sahip erkeklerin kalp krizinden ölme ihtimalinin azaldığını da gösteriyor. Eğer kalbinizle ilgili tek endişeniz sevgilinizin kalbinizi kırmasıysa sizin için en gerekli takviye Omega 3 olmayabilir.

Ne kadar tüketmeli?
Sağlıklı insanlar için günde 1.000 mg. yeterlidir. Kalp sorunları yaşayanlar doktor onayı ve gözetimi altında olmak şartıyla 2.000 ila 4.000 miligram Omega 3 alabilirler.

İpucu: Omega 3 haplarını yemeklerle birlikte alırsanız midenizden sürekli balık kokusu gelmesini önleyebilirsiniz. Pek çok markanın omega 3 hapları mevcut.

E VitaminiYaşlanma etkilerini geciktirir En popüler anti oksidanlardan biri olan E vitamininin faydaları ise “say say bitmez” denecek türden. Tufts Üniversitesi’nden beslenme profesörü Jeffrey Blumberg konuyu şöyle özetliyor: “E vitamini kalp hastalığına kansere bazı göz hastalıklarına ve hatta Alzheimer’a yakalanma riskini azaltır”.

Ne kadar tüketmeli?
Günlük beslenmenin bir parçası olarak E vitamini tükettiğimiz için maksimum 400 IU yeterli olacaktır. Daha fazla kabuklu yemiş yiyerek vücudunuza giren E vitamini miktarını artırabilirsiniz.

İpucu:
Sentetik E vitamini (dl-alfa tokoferol) yerine doğalını (d-alfa tokoferol) tercih edin.