Diyet programınızı başarı ile tamamlamanız için bazı noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz.
Zayıflama Yanlışları

1. Hata: ‘Yemeğe abanıyorsunuz!’
Eğer bir fare olsaydınız 15 dakikada her şeyi silip süpürüp karnınızı tam olarak şişirdikten sonra yemek yemeği bırakırdınız. Ama değilsiniz.

Muhtemelen o kadar hızlı yemek yiyorsunuz ki mideniz patlamadan önce ağzınızın çiğnemeyi durdurması için gerekli olan talimatı beyne gönderemiyor.

Çözüm:
Bir sonraki öğünde şunu deneyin. Her ısırığı iyice çiğnedikten sonra yutun. Daha sonra çatalınızı masaya koyun ve bir yudum su için. Yemek yeme sürenizin ne kadar zaman aldığına bir bakın. Bunu bir oyuna ya da şık bir restoranda sevgiliniz ile uzun süren bir akşam yemeği buluşmasına benzetebilirsiniz. Bu formülü tüm öğünlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer arkadaşlarınızla birlikte yemek yiyorsanız; televizyonu kapatarak gündemdeki maçlar üzerine sohbet edin. İnanın yemek yeme süreniz otomatikman uzayacaktır.

2. Hata: ‘Kendinizi aç bırakıyorsunuz!’

Çok fazla kalori kısıtlaması yapmak özellikle de proteinlerden gelen kalorileri kısıtlamak vücudu kalori yakmak yerine; tasarruf etmeye iter.

Kalori kısıtlaması ayrıca yaşamsal işlemlerimiz için son derece önemli olan kas dokularımızın yıkımına neden olur. Oysaki kas yapımız güçlü olduğunda metabolizmamız hızlanır ve dolayısı ile daha fazla kalori yakılır.

Çözüm:
Kilo vermek için kalori kısıtlaması yapmalısınız. Ancak metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için en az 1.600 - 1.800 kalori aldığınızdan emin olun ve diyet sırasında asla proteini kesmeyin.

Ağırlığınız yaklaşık olarak 90 kilogram ise ve bunun yanında hareketsiz biriyseniz kaslarınızı korumak için günde 75 gram proteine; eğer ağırlık çalışıyorsanız 150 gram proteine ihtiyacınız vardır. Aerobik gibi daha hafif sporlar ile ilgileniyorsanız yaklaşık olarak günde 112 gram protein almalısınız. Sonuç olarak bir şişe bira ya da 30 adet cipsi diyetinizden çıkararak günlük 500 kaloriden kurtulabilirsiniz.

3. Hata: ‘Yeterince uyumuyorsunuz!’
Yapılan araştırmalara göre; arka arkaya 6 gece boyunca günde 4 ilâ 7 saat uyuyan erkeklerin glikoz ve insülin seviyelerinin yükseldiği görüldü. Böyle bir tablo kilo vermeye çalışan erkekler için kötü çalışan bir metabolizmaya sahip olunduğunun göstergesidir.

Çünkü yüksek insülin seviyesi vücutta yağ depolanmasını artırır.

Çözüm:
Her gün -aynı periyotlarda olmak üzere- 8 saat uyuyun. Yani her gün aynı saatte yatıp kalkın. Uyanmanız gereken saati belirleyin ve 8 saat öncesinde yatakta olacağınızdan emin olun. Yanınızda birini isteyip istemediğiniz ise size kalmış!

4. Hata: ‘işlenmiş ürün tüketiyorsunuz!’

Siz de işlenmiş ekmek ya da pirinç mi tüketiyorsunuz? İşlenmiş ekmek ve pirinçte hem sizi tok tutmaya yarayacak hem de az kalori içerecek liflerden az miktarda bulunur. Lif açısından zengin besinler sizi tok tutmanın yanı sıra kan şekeri ile insülin seviyenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Çözüm:
Özellikle beyaz ekmek işlenmiş pirinç ve bazı kahvaltı gevreklerinde olduğu gibi lif oranı az olan besinlerden tüketmeyin. Ayrıca patatesin her çeşidinden uzak durun; özellikle de kızarmış patatesten… Uzmanların verdiği bilgilere göre; patates kan şekerini hızla yükseltiyor. Her ne kadar kalori oranları düşük olmasa da bunların yerine; daha masum olan lif oranı yüksek tam tahıllı gevrekleri fındık ve fasulye gibi besinleri tercih edin.