Sağlıklı bir hayat sürdürmek için beslenme sisteminizde "melek besinler" grubuna giren yiyeceklere ağırlık vermeniz şart!

Besinleri iki gruba ayırabiliriz: Şeytan besinler ve melek besinler. Şeytan besinler abur cubur işe yaramayan ve bağımlılığa yol açan besinlerdir.

Sadece melek besinler diye adlandırdığımız grup vücut için gereken özellikleri kendi bünyesinde toplar. Her gün aynı tip besinleri almak yerine diyetinize bu gruptaki farklı besinleri koymalısınız.

Bazı melek besinlerin faydalarını kategorilerine göre şöyle özetleyebiliriz...

Meyve ve sebzeler

Elma: Kalsiyum magnezyum C vitamini ve beta karoten içerir. Kabızlık problemine yardımcıdır. İçerdiği pektinle kolesterol seviyesini düşürmeye katkıda bulunur. Bağırsaklara yerleşen toksinlerin atılmasında etkilidir.

Kayısı: Kalsiyum magnezyum bakır demir C vitamini ve beta karoten içerir.

Kan dolaşımına yardımcı olur. Antioksidandır.

Kiraz: C vitamini kalsiyum fosfor içerir. Gut hastalığında ve baş ağrısında olumlu etkileri vardır. Doğal bir antiseptiktir.

Kivi: C vitamini magnezyum potasyum içerir. Sindirim enzimlerine yardım eder.

Kuşkonmaz: C ve K vitamini potasyum folik asit içerir. Antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Enginar: Beta karoten folik asit B3 vitamini kumarin içerir. Yüksek kan basıncını düşürür migreni hafifletir. Karaciğeri korur.

Sarmısak: Kalsiyum magnezyum kükürt potasyum ve C vitamini içerir. Güçlü bir antioksidandır. Kolesterolü düşürür dolaşım sistemini temizler.

Biber: C vitamini beta karoten B kompleks vitamini folik asit ve potasyum içerir. Kan dolaşımını düzene sokar. Mide asiti üretiminde uyarıcıdır.

Tere: Kalsiyum magnezyum demir potasyum C vitamini beta karoten ve iyot içerir. Anemiyi önler. Kalp sağlığını olumlu etkiler.

Tahıllar

Arpa:
Potasyum magnezyum kalsiyum manganez çinko ve B kompleks vitamini içerir. Enerji verir. Kemik yapımına yardımcıdır. Kolesterolü düşürür.

Darı: Magnezyum potasyum fosfor B3 vitamini ve çinko içerir. Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki gösterir. Önemli bir posa kaynağıdır.

Yulaf: Kalsiyum magnezyum demir fosfor manganez B5 vitamini ve folik asit içerir. Yüksek enerji verir. Kolesterolü düşürür.

Çavdar: Kalsiyum magnezyum potasyum çinko ve E vitamini içerir. Dolaşım sistemini ve karaciğeri korur. Sindirim sistemini uyarır. İyi bir posa kaynağıdır.