Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart A'dan Z'ye Beşiktaş.

  A'dan Z'ye Beşiktaş.


  Kuruluşu

  1902 yılının sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde o zamanın Medine Muhafızı olan Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın konağının bahçesinde 22 kişilik genç grup haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil Şhaplı ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri Mehmet Ali Fetgeri Nazımnazif Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları özellikle barfiks paralel güreş boks halter aletli ve aletsiz jimnastikti.

  1903 yılı Mart ayında ise özel bir izinle "Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" kuruldu. Mehmet Şamil Şhaplı ilk başkan olarak seçildi Hüseyin Bereket ise ilk genel sekreter olarak seçildi.

  "Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" ismi Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın dedesi olan Mirzaiko Bereket Bey'den ve babası Bereketiko Hasan Bey'den gelmektedir. Çerkeslerin Ubıh boyundan olan Şhaplı Osman Ferit Paşa 1870 lerin sonunda Beşiktaş Serencebey yokuşundaki ünlü konağını satın almıştır bu konak; Mehmet Fetgeri Şoenu Zübeydet Şhaplı Şamil Şhaplı Ahmet Fetgeri Aşeri (Şoenu) İsmail Ziya Bersis gibi bazı gençlerin yetiştiği bir kültür ocağı olmuştur. Beşiktaş Bereket jimnastik kulübü (Bugünkü adı ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü) işte bu konakta kurulmuştur.

  O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Bu arada isimlerini "Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi" olarak değiştirdiler. Saray çevresinden Şehzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.

  1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 31 Mart 1909'daki siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı Hareket Ordusu ile İstanbul'a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan Ihlamur'daki evinin altındaki yeri kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı "Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü" olarak değiştirildi. Böylece jimnastik güreş boks eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

  Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası hâline getirildi.

  Kurucular
  Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 21 kişide oluşan kurucu listesi şu şekildedir:
  Ahmet Fetgeri (Deniz albayı)
  Mehmet Ali Fetgeri (Öğretmen-Yazar)
  Fuat Balkan (Emekli Binbaşı-Kocaeli mebusu)
  Mehmet Şamil Şhaplı (Osman Paşazade)[3]
  Hüseyin Bereket (Osman Paşazade)
  Nazım Nazif Ander (Kadızade-Ziraat Mühendisi)
  Hamza Osman Erkan (Osman Paşazade-Eski Afyon Milletvekili)
  Behçet Bey
  Kenan Bey (II.Abdülhamit'in özel muhafızı)
  Mehmet Paşa (Seryaver)
  Deli Fuat Paşa
  Fethi Bey (Hava Yüzbaşısı)
  Muhittin Paşa (Eski Kahire Büyükelçisi)
  Ali Kılıç (Eski Gaziantep milletvekili)
  Mazhar Kazancı (Süvari Subayı)
  Ziya Karamürsel (Hazine-i Hassa Müdürü)
  Ahmet Paşa (Sürre Emiri)
  Şükrü Paşa (Eski Viyana Büyükelçisi)
  Mahmut Naci Bey (Fizan milletvekili)
  Şevket Cenani (Başvekil Kadri Paşazade)
  Cami Bayburt (Fizan milletvekili)


  Renkleri
  Beşiktaş logosu  Beşiktaş'ın kara kartallı logosu.


  Yıllardır Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı - beyaz olduğu Balkan Savaşı'nın kaybedilmesinin ardından ölenlerin yası amacıyla siyah-beyaz olarak değiştirildiği söylenir. Beşiktaş tarihi ile ilgili birçok kaynak böyle yazmaktadır. Ancak 100. yıl belgeselinin hazırlanması sırasında yapılan ayrıntılı araştırmalarda kırmızı rengin kullanılmadığı renklerin her zaman siyah - beyaz olduğu yönündeki belgeler ağırlık göstermiştir. Beşiktaş 100. Yıl Belgeseli yapımcısı Tuğrul Yenidoğan yaptığı araştırmalar sonucunda bu tartışmalara noktayı koymuştur:

  Osman Paşa Konağı’nda başlangıçta ferdi sporlar yapıldığından herhangi bir forma rengine gereksinim duyulmadı. Ancak sporcuların sayısı her geçen gün yeni katılımlarla artmaya devam edince eğitimini Fransız mektebinde tamamlamış Mehmet Şamil Bey kurucular heyetini topladı. Okul günlerinde kullandığı okulunun renklerini taşıyan rozeti yakasından çıkardı ve gösterdi: “Bizler de tıpkı bu rozet gibi bir rozet yaptırmalı ve Kulübümüz’de spora devam eden her azayı bu rozeti taşımaya mecbur tutmalıyız” dedi. Toplantıya katılanlar Mehmet Şamil Bey’in teklifini heyecanla kabul ettiler. Toplantının sonunda rozette yer alacak kulüp renkleri de kararlaştırıldı. Tabiatın bütünüyle birbirine zıt iki ana rengi kulüp renkleri olarak seçildi:

  Siyah ve Beyaz...

  Beşiktaş’ın ilk rozetinin yapıldığı tarih Fransız mektebindeki rozetlerden esinlenerek miladi yıl olarak “1903” yazıldı. Üstte Arap harfleriyle “Beşiktaş” yazarken sağda “J” solda “K” harfleri yer aldı. arka yüzünde İstanbul'da yapıldığı yazılıdır ve iç tarafında rozeti yapan ustanın mührü yer almaktadır. Rozetteki armada yer alan yıldızın 6 köşeli olduğu dikkat çekmektedir. 2. Meşrutiyet’e kadar (1908) bu 6 köşeli yıldız kullanılmıştır. Bu rozet İskender Yakak tarafından Kulübün Onursal Başkanı Süleyman Seba’ya hediye edilmiştir.

  Amblemi

  Beşiktaş Amblem'indeki ilk beyaz cizgi 1'i; 3 siyah çizgi 3'ü; ve ikinci beyaz çizgi 1'i simgelemektedir. Amblem 9 bölümden oluşmaktadır ve yukardaki dört numara (1319) yanyana geldiğinde 1319'u oluşturmaktadır. 1319 Rumi Takvimde 1903'e eşittir. Amblemdeki Türk Bayrağı ise Türkiye Futbol Federasyonu'nun hediyesidir. Beşiktaş Türk Bayrağı'nı kullanma hakkını Yunanistan Milli Futbol Takımı ile oynanan bir maçta Türk Milli Takımı'nı temsil ettiği için almıştır.  Neden "Kara Kartal"?

  Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş 1940-1941 sezonuna gençleştirilmiş ve yenilenmiş kadrosuyla girer. Haftalar ilerledikçe puan farkını açan Beşiktaş ligde liderliğini sürdürmektedir. Bitime 5 hafta kala rakip Süleymaniye’dir. 19 Ocak 1941 Pazar günü Semih Duransoylu’un hakemliğini yaptığı Şeref Stadı’ndaki maça Beşiktaş şu kadro ile çıkar: Faruk Yavuz İbrahim Rıfat Halil Hüseyin Şakir Hakkı Şükrü Şeref Eşref. O sezonun genelinde olduğu gibi Beşiktaş yine başarılı bir oyun ortaya koyar. Maçın ikinci yarısının ortalarıdır. Beşiktaş takımı farklı önde olmasına rağmen rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirmektedir. İşte o sıralarda Beşiktaş’ın akın yönü olan Şeref Stadı’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir ses yükselir: “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar”... Şeref Stadı’nı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazeteciler çınlayan sesle donup kalmıştır. Son derece isabetli bir benzetmedir o anda yapılan. O sezon rakiplerini ezip geçen Beşiktaşlı futbolcuları “Kara Kartal”dan oynadıkları futbolu “Kara Kartal gibi hücum etmek”ten başka bir şekilde tarif etmek mümkün değildir. Tribünlerden gelen sesin sahibi Mehmet Galin isimli bir balıkçıdır.

  Voleci Şeref lakabıyla maruf Şeref Görkey’in voleyle attığı 3 gol ve kaptan Hakkı Yeten’nın Şakir’in ve Şükrü’nün birer golüyle sahadan 6-0 galip ayrılırlar.

  Bu maçın ardından Beşiktaş’ın sembolü “Kara Kartallar” olmuştur.


  Profesyonellik Öncesi (1911-1957) Şampiyonluklar ve Kupalar

  Profesyonellik öncesi dönemde İstanbul Ligi Cuma Ligi Pazar Ligi gibi değişik isimlerle oynanan lig maçlarında Beşiktaş o dönemin diğer başarılı takımları Altınordu Moda Fenerbahçe ve Galatasaray'la birlikte şampiyonluk mücadelesi yapmış ve defalarca şampiyon olmuştur. Dört büyük takımın topladığı lig ve kupa şampiyonluklarını görmek için Türkiye'de Futbol sayfasındaki Kupa Geçmişi bölümüne bakınız.

  • İstanbul Ligleri (13)
  • Türkiye Futbol Şampiyonası (İstanbul Türk İdman Birliği Ligi) (2)
  • Milli Küme (3)
  • Pazar Ligi (1)
  • İstanbul Şildi (1)
  • İstanbul Kupası (2)
  • Atatürk Kupası (1)
  • Donanma Kupası (1)
  • Spor-Toto Kupası (4)


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Briç

  Briç şubesi 26 Kasım 1999 tarihli ve 79/16 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan kararlarla açılmış ve şube sorumluluğuna da Serhat Özenir getirilmiştir. Beşiktaş Briç Takımı 2000 ve 2005 yıllarında Türkiye Briç Şampiyonluğu'nu kazanırken 2001'de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda ikincilik elde etmiştir.

  Kürek
  1910'da deniz subayı olan Ahmet Fetgeri Bey aracılığı ile "Beşiktaş Denizcilik Şubesi" kuruldu. Kürek sporunda Kemal Danyal ve Gürcü İsmail Beyler en önemli isimlerdi. İstanbul'un ilk kürekçi kulüpleri Galatasaray Beşiktaş Fenerbahçe Haliç İdman ve Anadolu'dur. Beşiktaş Kürek Şubesi resmi olarak 1990 tarihinde Pendik Spor ve Sosyal Tesisleri'nin tamamlanmasının ardından kuruldu. Şubenin kurulmasında en büyük katkı eski yönetici İhsan Kalkavan'dan geldi.

  Şube 1999'da kürekte Türkiye İkinciliği Kanoda ise Türkiye Birinciliği; 2000 yılında büyükler hafif kilo kategorisinde İstanbul Birinciliği ve Türkiye İkinciliği ile 2001 yılında B kategorisinde Türkiye Üçüncülüğünü kazanmıştır.

  Satranç
  2005 yılında kurulan BJK Satranç Şubesi 2004'te üç kez Türkiye Şampiyonu olmuş Umut Atakişi'nin önderliğindeki Beşiktaş yöneticileri atarfından kurulmuştur. 2005-2006 sezonuna doğrudan katılan takım Türkiye üçüncü olmuştur. 2006-2007 sezonunda Türk ve yabancı satranççılardan oluşan kadrosuyla satranç ligi şampiyonu olan şube 2007-08 sezonunda da şampiyonluk unvanını korumuştur. 2007'de ilk kez Avrupa Kulüpler Kupası'na katılıp aldığı 3 galibiyet 4 yenilgi ile 6 puan toplayıp Türkiye'yi temsil eden şube 2008-09 sezonunu yenilgisiz tamamalayıp averajla lig ikincisi olmuştur.

  Tesisler
  Ayazağa Yusuf Tunaoğlu Stadyumu
  Gençlik ve Spor İstanbul İl Başkanlığı’nca yürütülen 100 Gönüllü 100 Tesis projesi kapsamında eski Beşiktaş yöneticilerden Turgay Ciner ve Zafer Yıldırım ile Beşiktaşlı iş adamı Mehmet Kazancı tarafından yaptırılmıştır. Çim yüzeyli futbol sahası ve betonarme tribünü Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nden kiralanarak 16 Ekim 2001 tarihinde açılmıştır.

  BJK Akaryakıt İstasyonu
  BJK Akaryakıt İstasyonu’nun arsası 2.749 m²'dir. İki parselin tevhidi ile oluşmuştur. 491 m²â€™si Beşiktaş Belediye Encümeni’nin kararı uyarınca Beşiktaş Jimnastik Kulübün’ce satın alınmıştır. 2.257 m²â€™si ise daha önce Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden satın aldığı parselden ifraz edilmiştir.

  BJK Akaryakıt İstasyonu 6 adet pompa iki katlı kafeterya binası ile tek katlı bir müdüriyet binasından oluşmaktadır. Müdüriyet binasında akaryakıt istasyonu satış mağazasının yanında Beşiktaş Jimnastik Kulübün’e ait 30 m2’lik bir mağaza da yer almaktadır. BJK Akaryakıt İstasyonu yap işlet devret yöntemi ile yapılmış ve kulübün maddi çıkarları doğrultusunda sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmeye göre en son teknoloji ürünü donanımla ve ELF akaryakıt ürünlerinin standartlarında olarak 4 Mart 2000 tarihinde işletmeye açılmıştır.

  BJK Koleji
  Beşiktaş Belediyesi’nden 10 yıllığına kiralanan alan üzerinde bulunan ve lokanta olarak düşünülen binanın okul olarak tadili Beşiktaş Jimnastik Kulübünün teklifi 28 Haziran 1996 tarihli encümen kararı ile uygun görülmüştür. Kaynar Eğitim Hizmetleri ve Tesisleri A.Ş. ile okul yapımı ve işletilmesine ilişkin bir sözleşme imzalanmıştır.

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 20 Mayıs 1997 tarihli izni ile 1997-1998 öğrenim yılında anaokulu ve ilkokul olarak hizmete girmiştir. Anaokulu ve ilkokul kısmı Çilekli'deki binada hizmet vermekteyken 8 yıllık Temel Eğitim Yasası’nın çıkması ile mevcut binanın yeterli büyüklükte olmaması nedeniyle Reşitpaşa semtinde kiralanan binada 6 7 ve 8. sınıflara eğitim verilmektedir. Öğrencilerin Akatlar’daki Spor Salonu’ndan faydalanmaları da sağlanmıştır.

  BJK Nevzat Demir Tesisleri
  Ana madde: Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri
  Beşiktaş Jimnastik Kulübü Nevzat Demir Tesisleri Şile-Ümraniye otoyoluna cepheli ve Ümraniye kavşağına yaklaşık 1 km. uzaklıkta Orman Bakanlığı tarafından 49 yıllık intifa hakkı BJK’ya verilen 145 dönüm arazi üzerinde bulunmaktadır.

  Tesis T.C. Orman Bakanlığı tarafından Beşiktaş Jimnastik Kulübü için ilk tahsis edilen 55.600 m2 alan üzerine kurulmuş olup tesiste Profesyonel Futbol Takımı Kamp Binası Altyapı Futbol Takımları Kamp Binası Basın Merkezi toplam alanı 30.000 m2'yi bulan 4 adet çim antrenman sahası ve rekreasyon alanları yer almaktadır.

  BJK İnönü Stadyumu
  Ana madde: BJK İnönü Stadyumu
  İnönü Stadı 1947 yılında açıldı. Mimari planları Mimar Vietti Violi Mimar Şinasi Şahingiray ve Mimar Fazıl Aysu tarafından hazırlanmış olup2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü devrinde ve Lütfi Kırdar'ın İstanbul Valiliği ve Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı zamanında yapılmış ve 19 Mayıs 1947 günü açılmıştır. 1950'li yıllarda stadyumun arka tarafında bulunan gazhane ve havagazı fabrikası daha sonraki yıllarda yıkılarak yeni açık tribünler inşa edilmiştir. İnönü Stadyumu’nun ilk maçı Beşiktaş ile İsveç'in AIK takımı arasında oynanmıştır. Bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Beşiktaşâ€™ın futbolcusu olan ve Onursal Başkanı Süleyman Seba atmıştır. İlk maç 3-2 AIK' nın galibiyeti ile bitmiştir.

  8 Şubat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile BJK Derneği arasında imzalanan sözleşme ile 49 yıllık intifa hakkı verilmiş ve sözleşmenin tapuya tescil tarihi olan 27 Mart 1998 tarihinden itibaren BJK'ya ait olmuştur. BJK İnönü Stadyumu ile ilgili tasarruflarda bulunmaya sadece Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nin yetkili olduğu hukuken tescil edilmiştir.

  2004 Yenileme Çalışmaları
  2003-2004 sezonunun tamamlanmasının ardından hemen başlayan çalışmalarla stadyum farklı bir görünüm kazandı. Zemin indirme projesiyle tribünler ile saha arasında sadece 4 metre uzaklık bırakıldı. Bu sayede yüzde 50 artışla toplam koltuk kapasitesi de 32145’e ulaştı. Kapalı trübünde bulunan basın tribünü taraftarlardan gelen istek üzerine Numaralı Tribün tarafına alındı. Kapalı trübünün orta bölümündeki localar tribünlerle saha arasında bulunan tel örgüler kaldırıldı. Stadyumun giriş ve çıkışlarını rahatlatmak için kapı sayısı da yüzde 100 artırılarak 36’dan 72’ye çıkartıldı. BJK TV için stat içerisinde bir bölüm yapıldı. Ayrıca tuvalet ve büfelere yenisi eklenerek bakımları tamamlandı. Ayrıca 2007-2008 Mali Kongre'de İnönü Stadının 42.000 kişilik ve üstü tamamen kapanabilir bir stad yapılacağı açıklandı.Yıldırım Demirören ise"Stadımızın yapımına Mayıs 2008 de başlayıp çok kısa bir süre olan 18 ayda tamamlayacağız"demiştir.

  Ulaşım
  BJK İnönü Stadyumu Beşiktaş'tan Taksim'e giden yolda Dolmabahçe Sarayı’nın karşısındadır. Taksim tarafından gelirken Gümüşsuyu Caddesi'nin bitiminde Beşiktaş İnönü Stadyumu karşınıza çıkacaktır.

  BJK Plaza ve Kulüp Binası
  Akaretler Süleyman Seba Caddesi’nde bulunan BJK arsası üzerinde Şubat 1992 tarihindeki ihale sonucunda kat karşılığı sözleşme yapılarak iş merkezi inşaatına başlanmıştır. 1995 yılında inşaatı bitirilen plazanın B Blok’u BJK’ya aittir.

  Zemin katın altı 3 kat otopark olarak planlanmıştır. 13 katlı olan plazanın zemin katında dükkânlar diğer katlarda ise ofisler mevcuttur. BJK B Blok 3. katta ve tamamı kulübe ait olan kulüp binasında çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer dükkân ve ofisler BJK adına kiraya verilmiştir.

  Çilekli Sosyal Tesisleri
  Beşiktaş Belediyesi ile BJK arasında 20 Mart 1995 tarihinde imzalanan sözleşmeyle 10 yıllığına kiralanan bu alan üzerinde Belediye tarafından yarım bırakılan yapılar ile yüzme havuzunun BJK tarafından tamamlaması ile 23 Temmuz 1996 tarihinde işletmeye açılmıştır.

  1998 yılı Temmuz ayında tenis kortu ve otopark ilavesiyle eski halinden daha güzel olarak yeniden hizmete açılmıştır.

  Fulya Şan Ökten Kamp Tesisleri
  Ana madde: Fulya Şan Ökten Tesisleri
  Şan Ökten Kamp Tesisleri 2.011 m² Süleyman Seba Kapalı Spor Salonu 2.669 m² toplam 4.680 m² alan üzerinde bulunan tesislerin 21 Eylül 1984 tarihli protokol ile 49 yıllık intifa hakkı ve spor tesisleri işletmeciliği BJK'ya verilmiştir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 50.447 m² olan parsellerin satışını ise 17 Ekim 1997 tarihli ek protokol III ile BJK'ya yapmıştır.

  Fulya Tesisleri’nde 2 çim 1 toprak saha bulunmaktadır. Ayrıca 1 halı saha ve kafeterya işletmeye verilmiştir. Toprak saha tribünleri altında Futbol Alt Yapı Güreş Şubesi ve Tesisleri ile Alt Yapı Yatakhanesi bulunmaktadır. 2 çim saha arasında A Takımı Kamp Tesisleri olan Şan Ökten Kamp Tesisleri’nde kondisyon salonu malzeme deposu sağlık ünitesi toplantı salonu restoran ve kafeterya bulunmaktadır.

  Pendik Tesisleri
  Mülkiyeti Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait 700 metrekarelik arazi 01 Aralık 1987 tarihli protokol ile mülkiyeti Maliye Hazinesine ait ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsisli 6925m²â€™lik arazi 31 Temmuz 1990 tarihli protokol ile 49 yıllığına BJK'ya tahsis edilmiştir.

  Bu arazi üzerinde inşa edilmiş olan bina ve eklentileri sadece BJK Kürek Takımı ile BJK üyeleri tarafından kullanılmak üzere işletmeye açılmıştır. 08 Şubat 1991 tarihinde onaylanan sahil yolu dolgu planı kararları ile yapılan deniz dolgusu sonucu tesisin denizle ilişkisi kesildiğinden Kürek Şubesi’nin faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemiştir.

  Süleyman Seba Spor Salonu
  Ana madde: Beşiktaş Süleyman Seba Spor Salonu
  Spor Salonu 21 Eylül 1984 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile BJK arasında imzalanan protokol ile 49 yıllık intifa hakkı BJK'ya ait olan 2.669 m² alanda bulunmaktadır. İnşaat ihalesi 1993 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nce yapılmıştır. 03 Haziran 1999 tarihinde de Spor Salonu BJK'ya devredilmiştir.

  Antrenman amaçlı olan Spor Salonu’nda gerekli tadilatlar yapılarak erkek ve bayan basketbol ile hentbol takımlarına antreman yaptıkları ulusal ve uluslararası turnuva müsabakalarını oynadıkları 1500 seyirci kapasiteli NBA standardında parke zeminli modern bir spor salonu haline getirilmiştir. 17 Eylül 1999 tarihinde resmi açılışı yapılarak hizmete girmiştir. Aynı parsel üzerinde 120 m² alanlı prefabrik bir bina yaptırılmış olup basketbol idari kadrosu çalışmalarını bu binada sürdürmektedir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Taraftar

  Çarşı

  Çarşı Beşiktaş Jimnastik Kulübünün taraftarlarından oluşan belli bir grubun ismidir. 1982 yılında kurulan Çarşı grubu futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı Tribünde izler. En bilinen sloganları "Çarşı her şeye karşı!" ve "Evdeki hesap Çarşıya uymaz"dır. En tanınan amigosu Alen Markaryan'dır.

  27 Mayıs 2008 günü varlığını sona erdirme kararı aldı. Ama 21 Ağustos 2008 tarihinde yaklaşık 200 kişilik bir taraftar grubu alem biter ortam biter Çarşı bitmez diyerek Çarşı ve tezahüratlarının devam edeceğini maçka parkında duyurdu.

  Grubun özellikleri
  Bu grup diğer taraftarlardan ya da taraftar gruplarından ilginç bir bileşen olmasıyla ayrılmakta maçlarda takındığı tavırlar açtığı pankartlar dile getirdiği tezahüratlarla farklı bir taraftar profili çizmektedir. 1980'lerin ortalarından itibaren belirginlik kazanan 1990'lardan sonra iyice bilinir hale gelen grup aslında homojen bir yapıdan oluşmamakta ya da belli başlı üyelerden ibaret sayılmamaktadır. Farklı sosyal tabakalardan kültürel çevrelerden ve etnik kimliklerden farklı ve hatta çatışan politik ve ideolojik alanlardan insanlar Çarşı Grubu adı altında toplanmaktadır. Bununla birlikte genel olarak muhalif bir görünüm ve söylem Çarşı Grubunun özelliği olarak işaret edilebilir.

  Beşiktaş kulübüyle doğrudan ilişkili grup üyeleri olabildigi gibi özerk ve bağımsız taraftar olarak kendini ifade eden üyeler de mevcuttur. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin de içinde yer aldığı bir grup olarak bilinmektedir. Bunun sonucu olarak grubun öne çıkan özelliği hazır cevap ve mizahi yönü gelişmiş bir topluluk olmasıdır.

  Grubun içindeki insanlar sürekli bir değişkenlik arz etmekle birlikte belirli bir anlamda Çarşı Grubunun kendisine özgü söylemi ve özgün tarzı sürekli geliştirilmekte belirli bir doğrultuda sürdürülmektedir. Şiddet olaylarında taraftarlar arası çatışmalarda da grubun ismi sıklıkla anılmaktadır. Birkaç çeşit Çarşı Grubu adını kullanan eğilim sözkonusudur. Sağ ve sol politik eğilimler arasında bir gerilim olduğu da söylenebilir.

  Bununla birlikte Çarşı Grubu denilince akla gelen daha çok tribünlerde görmeye alışık olunmadık tarzda muhalif bir söylem kullanması sol politik söyleme ait kavramları ve sembolleri benimsemesi güncel politik konulara ilişkin çoğu zaman beklenmedik tavır takınması olmaktadır.[3] Örneğin Çarşı yazarken A'yı anarşizmin sembolü olan yuvarlak içindeki a şeklinde yazmaları genelde milliyetçi ve ülkücülerin egemen olduğu kabul edilen tribünlerde başlıbaşına bir ilginçlik olarak görünmektedir. Grubun çıkışlarında belirgin bir özellik olarak anti-faşist bir söylem görülmektedir. Ayrıca grup içinde kendilerini demokrat sosyal demokrat sosyalist ekolojist vb. şeklinde de ifade edenlerin varlığı da söz konusudur.

  Türkiye'de yaşanan terör olaylarını protesto amaçlı biri 2007 yılında Liverpool FC ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçı ve 2008 yılındaki Galatasaray maçında kapalı tribünü kaplayacak şekilde "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" yazılı bayrak açmışlardır. Bu bayrak ulusal basın olmak üzere genel olarak olumlu karşılanırken bazı çevreler tarafından bu pankartın Çarşı'nın klasik tavrına ters olduğu ve bayrağın içeriğinin şovenizm taşıdığı savunuldu.

  Eylemleri ;
  İlginç yapısı nedeniyle dikkat çeken Çarşı Grubu bu nedenle medyada pek çok kere özel programlar ve haberlerle yer almıştır. Mehmet Ali Birand'ın sunduğu haber programı 32. Gün Çarşı için özel bir program yapmıştır.[5] Ayrıca pek çok dergi ve gazetedeki yazı dizisine konu olan Çarşı Grubu Haber Dergisi Nokta'nın 4 Ocak 2007 sayılı nüshasına kapak olmuştur.[6] 19 Aralık 2006 günü ise İletişim Yayınları "çArşı Neye Karşı" adıyla bir konferans düzenlemiştir. Çarşı Grubu popülerliği ve söylemleri ile TV dizilerinde de yer bulmuştur.

  Gazetelerde Fatih Terim'in Mehmet Ağar ile birlikte resimleri yayımlanıp imparator diye tanımlandığı sırada Çarşı Grubu "İmparatorluk değil tam demokrasi" diye pankart açarak tavır sergilemiştir. Ayrıca "Çarşı Alayına karşı" sloganı da söz konusu grubun hem öteki takımlara hem politik kimliklere karşı duruşunu ifade etmektedir. Bülent Ecevit'in ölümü üzerine resmi sitelerine koydukları "Kara Kartal seni unutmayacak Karaoğlan" sloganıyla ilgi çekmiştir.

  Dikkat çekici eylemleri arasında Barcelona'nın Kamerunlu siyahi oyuncusu Samuel Eto'o'ya La Liga'da hemen her maçta yapılan ırkçı tezahüratlar nedeniyle "çArşı ırkçılığa karşı -hepimiz Eto'yuz!" pankartları ile destek vermeleri gelmektedir.

  Grup 1995-1997 yıllarında "Forza Beşiktaş" adında hiçbir yayın grubuna bağlı olmadan bir fanzin tarzında haftalık dergi çıkarmıştır. Bu dergi sadece bir spor kulübünün taraftarları tarafından hazırlanıp yayınlanan ilk süreli yayın olmuştur.

  Çarşı grubunun dikkat çeken bir diğer tavrı nükleer enerji santrallerine karşı duruşudur. 2005/2006 sezonunda bazı maçlardan önce açtıkları "Çarşı Nükleer Santrallere Karşı" yazılı pankartlarla dikkat çekmiş ve Sinop'ta düzenlenen Nükleer karşıtı gösterilere katılmışlardır.[11][12] 2006/2007 sezonunda İnönü Stadyumu'nda oynanan Galatasaray derbisinde ise Greenpeace örgütü ile birlikte "Nükleersiz Türkiye" yazılı bir pankartla gösteri yapmışlardır.

  2007 yılında kuruluşunun 25. yılını kutlayan Çarşı bu sebeple düzenleyeceği etkinliklere Kızılay'a topluca kan bağışında bulunarak başlamıştır.[13][14] 21 Nisan 2007 günü oynanan lig maçı öncesi Beşiktaş'ta kurulan çadırlarda 250'den fazla kişi kan vermiştir. 25. yılın anısına düzenlenen bir başka sosyal etkinlik ise "Hediyeni kap Minitürk'e gel" sloganı ile 25 Nisan 2007'de kimsesiz çocuklara oyuncak ve kırtasiye dağıtılan organizasyon olmuştur. Sosyal konularda yaptıkları eylemlerden biri de 2008 yılında Almanya'da Neo-naziler tarafından kundaklanan Türk ailenin evinin önündeki eylemleri olmuştur.

  Grubun dikkat çeken ve ulusal basında yer alan tavırlarından biri de Mart 2008'de oynanan Galatasaray maçı öncesi resmi sitelerinde alkol karşıtı bir slogan yerleştirip maç günleri alkol alınmaması kararıdır.

  Asi Ruh Belgeseli ;
  Asi Ruh belgeseli [değiştir]

  2007 yılında kuruluşun 25. yılını kutlayan Çarşı Grubu hakkında Pancard Film adlı prodüksiyon şirketi bir belgesel hazırlamaktadır. Ön hazırlıkları bir yıldan fazla süren ve taraftarlardan toplanan video ve fotoğraflarla destekelenen belgeselin 2008 yılı Haziran ayında tamamlanacağı öngörülmektedir. Genel olarak tribün içinden çıkan kişilerin anılarının dış saha maçlarınındaki yolculukların ve İnönü Stadyumu ve Beşiktaş semtindeki maç gününündeki olayların anlatıldığı belgeselde ayrıca Beşiktaşlı ve diğer takımın sporcularının da ropörtajları yer almaktadır.[18][19][20][21]
  Ayrıca Lig TV adlı televizyon kanalı "çArşı’nın Yürüyüşü" adlı bir belgesel hazırlayarak televizyonda yayınlamıştır.

  Grubun kendini feshetmesi ve tekrar geri dönmesi
  27 Mayıs 2008 Tarihinde Çarşı Grubu çeşitli nedenlerden dolayı varlığını sona erdirme kararı aldıklarını açıkladılar.[23] Çarşı ile ilgili "Asi Ruh" belgeselinin Beşiktaş Kültür Merkezi'ndeki galasında konuşan tribün lideri Alen Markaryan Çarşı'nın Beşiktaş'ın önüne geçtiği yönündeki eleştiriler ve çeşitli spekülasyonlar sebebiyle "Çarşı kendini feshetmiştir" dedi ve ekledi: "Çarşı artık yok !..".[24][25]

  Çarşı grubunun resmi sitesi forzabesiktas.com'da Alen Markaryan adına açıldığı belirtilen başlıkta da haberin doğru olduğu teyid edildi ve "Kanallarda ve internet sitelerinde geçen haber doğrudur. Çarşı ismi bitmiştir." ifadesi yer aldı.[26]

  22 Ağustos 2008 Tarihinde Çarşı Grubu yeniden tribunlere dönme kararı aldı. Çarşı grubunun resmi sitesi forzabesiktas.com'da haber teyit edildi ve "dosta düşmana ilan ediyoruz. Yeni dönemde Çarşı Grubu olarak yeniden tribünlerde olacağız" denildi.

  Aldığı ödüller
  ABD spor taraftarları tarafından yapılan oylamada Çarşı grubu Beşiktaş'ın 2007 yılında Liverpool'u 2-1 yendiği mücadelede yaptığı gösteriyle tüm zamanların en iyi taraftar grubu seçildi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Başarılar ve İlkler

  Başarılar

  İstanbul Futbol Ligi Şampiyonlukları 13'dür.

  Üst üste beş yıl İstanbul Şampiyonu olan tek Kulüp (1939-1943).

  İstanbul Ligleri’nde bir sezonda en fazla gol atan takım (1 Sezonda 90 Gol 1938-46 arasında 8 sezonda 599 Gol)

  İstanbul Futbol Ligi’nde 18 maçta 18 galibiyet alan tek takım (1940-41).

  Türk Futbol Tarihi’ndeki liglerde en fazla "namağlup şampiyon" olan takım

  Ambleminde Türk Ümit Milli Takımı'nı temsil ettiği için AY-YILDIZ olan Kulüp. (16 Mayıs 1952 [5]Türkiye-Yunanistan maçı)[6](Beşiktaş'tan başka Karşıyaka Spor Kulübü'ne Kurtuluş mücadelesinde verdiği mücadeleden ötürü Atatürk tarafından armasında AY-YILDIZ taşıma hakkı verilmiş üç güreşçisi de Olimpiyatlarda altın madalya kazanan Kasımpaşa da aynı hakla onurlandırılmıştır)

  En fazla Centilmenlik Kupası alan takım (19 Kez).

  Genç Takımlar Futbol Ligi'nde en çok İstanbul ve Türkiye Şampiyonu olan Kulüp (30 Kez).

  Eskrimde Balkan şampiyonu olan Kulüp.

  "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" fikrini ortaya atıp uygulamasını ve kanunlaşmasını sağlayan Kulüp.

  Grekoromen güreşi öncelikle kulüplere daha sonra da Türkiye'ye yayan Kulüp.

  Atletizm eskrim boks basketbol güreş ve futbolda Türkiye şampiyonlukları olan Kulüp.

  Sırıkla atlamayı Türkiye'ye getiren Kulüp (Ressam Namık İsmail).

  Okullarda "Beden Terbiyesi" dersleri veren Kulüp.

  Türkiye'de birçok branşta "Spor Okulları" açan Kulüp.

  Üst üste 48'i resmi 8'i özel toplam 56 maç yenilmeyen tek kulüp "Yenilmez Armada".

  Üst üste en fazla arka arkaya galip gelen takım (18 Kez).

  İki senede sadece 1 yenilgi alan tek takım.

  Türkiye Liglerinde bir maçta 10 gol atan tek takım; 1989-90 sezonunda Beşiktaş-Adana Demirspor: 10-0 Ali Gültekin (4) Metin Tekin (3) ve Feyyaz Uçar (3).

  Evinde 10 sene hiçbir Anadolu takımına yenilmeyen tek takım.

  Lig tarihinde en uzun süre yenilmeyen ekip (48 maç). Beşiktaş 1990-91 sezonunun 26. haftasında Gençlerbirliği'ne 2-0 yenildikten sonra 1991-92 sezonunu yenilgisiz kapattı. Beşiktaş tam 48 hafta sonra 1992-93 sezonunun 14. haftasında Galatasaray'a 3-1 yenildi.

  Birinci futbol liginde üst üste en çok maç kazanma rekoru (1959-60 sezonu üst üste 13 maç).

  Türkiye'de bütün kuruluşlar ISO 9001: 1994'e göre belgeli olmasına rağmen Beşiktaş Jimnastik Kulübü ISO 9001: 2000 revizyonuna göre belgelendirilmiş ilk kuruluş. Beşiktaş Jimnastik Kulübü sportif branşlar yönetimi ve spor tesisleri işletimi marka ve amblemli ürün pazarlama ve satışı basın halk üye ve taraftar iletişimi ile üyelik hizmetleri alanlarında ISO 9001: 2000 versiyonuyla Türkiye'de belgelendirilmiş ilk ve tek spor kulübü.

  Beşiktaş Avrupa Futbol Liglerinde kuruluşunun 100. senesinde şampiyonluk sevincini yaşayan 13 takımdan biridir.

  Bir sezonda 4 derbiyi de gol yemeden kazanan ilk ve tek takım (2002-2003 sezonunda Fenerbahçe ve Galatasaray ile oynanan 4 maçı da gol yemeden kazanmıştır).

  İlkler

  lk spor tesisi ve lokali kuran Kulüp (Akaretler-1909)

  Türkiye Futbol Federasyonu kurulduktan sonra ilk İstanbul Ligi şampiyonu (1923-24)

  İlk eskrim şampiyonu kulüp (1927-Türkiye Eskrim Şampiyonası)

  İlk atletizm şampiyonu kulüp (1929-İstanbul Kulüplerarası Atletizm Şampiyonası)

  İlk güreş şampiyonu takım (1910-Güreş Turnuvası)

  Futbolda ilk Başbakanlık Kupası (1944)

  Futbolda ilk Federasyon Kupası (1957)

  20 takım arasında yapılan Türkiye Futbol Ligi'nde ilk şampiyon (1959-60 sezonu)

  Olimpiyatlara ilk defa kadın sporcu yollayan kulüp (Suat Fetgeri Aşeni/Eskrim-1936 Berlin Olimpiyatları)

  Ülkemizde ilk defa sahnede spor gösterisi ve jimnastik hareketi düzenleyen kulüp (1910/Kadıköy Apollon Sineması)

  Avrupa Kupaları'nda ilk tur atlayan kulüp (1958-1959 Şampiyon Kulüpler Kupası-Yunan takımı Olympiakos CFP çekildiği için)

  İlk sualtı sporları yapan kulüp (?)

  İlk kıtalararası seyahat yapan kulüp (ABD-1950)

  İlk boks şubesi kuran ve antrenörler yetiştiren kulüp

  Türkiye'de dekatlon yarışları yapan ilk kulüp

  İstanbul'da ilk defa uluslararası güreş turnuvası yöneten kulüp (1910-1911)

  İlk maraton müsabakasını kazanan sporcu `Maratoncu İbrahim`

  İlk `Atış Poligonunu` kuran kulüp (?)

  Futbolda Türkiye Süper Kupası'nı alan ilk takım (2006)

  Futbolda 100. yılında şampiyon olan ilk Türk takımı (2002-03 sezonu)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş